Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Zastosowanie dronów- archeologia

2017-09-19
Zastosowanie dronów- archeologiaDrony w archeologii są używane coraz częściej, ponieważ można je wykorzystywać na wiele sposobów:
- fotografia lotnicza
- dokumentacja
- mapowanie
- fotogrametria
Umożliwia to zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, które podczas wykopalisk archeologicznych są ograniczone. Coraz więcej firm archeologicznych nabywa drony, inni korzystają z wykwalifikowanych firm specjalizujących się w fotografii lotniczej. Poniżej zostaną opisane wyżej wymienione rodzaje zastosowań drona przez archeologów.

Fotografia lotnicza i dokumentacja

Pierwsze znane zdjęcia stanowisk archeologicznych, które zostały wykonane z powietrza pochodzą z Rzucewa z 1929 roku. Kolejne pochodzą z Biskupina (1935r.), o którym zapewne słyszał każdy; zdjęcia te zrobiono z balonu. W okresie wojennym archeologia nie rozwijała się. Po II wojnie światowej zaczęto wykorzystywać helikoptery, w roku 1958 i 1959 sfotografowano za ich pomocą pola, na których odbyła się Bitwa pod Grunwaldem. Zaznaczyć należy, iż fotografie wykonywane z powietrza służyły nie tylko dokumentacji, zilustrowaniu całości, ale również prospekcji terenowej, inaczej nazywanej badaniami powierzchniowymi. Miały one na celu odkrywanie nowych stanowisk, które były znacznie lepiej widoczne z powietrza (wprawne oko dostrzeże anomalie w krajobrazie). Działania te doprowadziły ostatecznie do powstania bazy stanowisk, projekt nazwano Archeologicznym Zdjęciem Polski (nie polegał on jedynie na zdjęciach lotniczych). Była i jest to innowacja w świecie archeologii nie tylko Polskiej, ale i międzynarodowej. Niestety z powodu problemów związanych z realizacją zleceń na zdjęcia lotnicze, tj. Wynajmu środka latającego wraz z pilotem i fotografa co wiązało się z dużymi kosztami, a także z tym że pilot i fotograf mają małą wiedzę w zakresie archeologii zatem  zdjęcia pozostawiały wiele do życzenia; był także problem natury wojskowo – obronnej, a mianowicie był zakaz na fotografowanie z powietrza, trzeba było uzyskać specjalną zgodę. Dopiero w roku 1996 Archeologiczne Zdjęcie Polski otrzymało finanse na zastosowanie aerofotografii w pełni przy tym projekcie. W ciągu ostatnich kilku lat można obserwować szybki rozwój tej dziedziny, przyczyniło się do tego pojawienie się dronów dostępnych dla cywili.
Zdjęcie z lotu ptaka

Fotografia lotnicza oraz dokumentacja są ściśle ze sobą związane, ponieważ zdjęcia z powietrza są jednym z podstawowych materiałów dokumentacyjnych na stanowisku archeologicznym. Jeżeli stanowisko jest niewielkich rozmiarów, bądź są same wykopy na nim, można je sfotografować stojąc na drabinie, jest to jednak niemiarodajne ponieważ mimo wysokości  perspektywa pozostaje spaczona. Za pomocą drona rejestrować możemy całe stanowisko/parcele/wykop, zdjęcia te są bardzo pomocne, m.in. na etapie interpretacji stanowiska. Dzięki fotogrametrii, o której będzie dalej, idziemy krok dalej bo możemy zrezygnować z dokumentacji rysunkowej, która jest dosyć czasochłonna. Prócz tego, co zostało wspomniane wyżej, aerofotografia używana jest do prospekcji lotniczej. Poszukiwane są nowe stanowiska, bądź sprawdzany jest zasięg tych już znanych; można również kontrolować czy dane stanowisko nie ulega szybkiemu wyniszczaniu w wyniku procesów naturalnych oraz działania czynnika ludzkiego.

Mapowanie i fotogrametria

Tak jak dokumentacja łączy się z z samymi aerofotografiami tak mapowanie z fotogrametrią. Jeśli chodzi o historię fotogrametrii polecam artykuł: "Photogrammetry in Archaeology: Methodology and Uses, with Particular Regards to Accuracy." autorstwa Roberta Barratta. Fotogrametria w archeologii ma sporo zastosowań, a mianowicie: dokumentacja zabytków architektury, wykopalisk archeologicznych oraz poszczególnych zabytków. Dzięki tej metodzie oszczędza się czas, który należy poświęcić na dokumentację polową oraz do sprawozdań z badań wykopaliskowych. Standardowo na stanowisku wykonuje się zdjęcia "z drabiny" oraz rysunki w skalach (1:10; 1:20 to najczęściej spotykane). Rysunki wykonuje się m.in. po to, aby znać dokładne wymiary obiektów czego nie da się uzyskać poprzez same fotografie. Rysunki często są czasochłonne, wymagają także zatrudnienia większej ilości osób na stanowisku. Fotogrametria pozwala nam odtworzyć obiekty w 2D lub 3D, nie są to płaskie rysunki. Pomocna do tego jest aplikacja DroneDeploy.

Jakiego drona użyć w archeologii?

Jako specjaliści w temacie dronów, bazując na naszym doświadczeniu uważamy, że idealnymi produktami, które sprawdzą się w archeologii są drony firmy DJI. Produkty te wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz łatwością obsługi. Wiele aplikacji zewnętrznych przydatnych w archeologii jest kompatybilna z dronami DJI m.in wspomniany wyżej DroneDeploy czy Pix4D. Dodatkowo liczna gama akcesoriów oraz produktów jak torby czy plecaki ułatwią nam transport sprzętu w trudno dostępne miejsca. SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
pixel