Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Koronawirus a drony - wykorzystanie dronów w czasie epidemii

2020-03-18
Koronawirus a drony - wykorzystanie dronów w czasie epidemii
Nie ulega wątpliwości, że Chiny są czołowym potentatem technologii na świecie oraz liderem na rynku dronów. Państwo Środka daje ku temu dowód w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy angażując swoje potężne zasoby do ujarzmienia rozprzestrzeniającej się choroby COVID-19 wywołanej infekcją koronawirusem SARS-CoV-2. 

Państwo w porozumieniu z firmami będącymi gigantami w świecie elektroniki prężnie walczy z rozprzestrzeniającą się epidemią wykorzystując do tego drony. Bezzałogowe statki powietrzne są z powodzeniem wykorzystywane od początku lutego, a sposobów ich zastosowań przybywa. Poniżej przedstawiamy przykłady wykorzystania dronów do walki z koronawirusem. Zastosowanie dronów przemysłowych i konsumenckich do ujarzmienia epidemii może być inspiracją, bo choć w przyszłość nie należy patrzeć pesymistycznie, opisane pomysły znajdują zastosowanie również na co dzień. 

Weryfikacja przestrzegania kwarantanny

Przykład, który jest nam szczególnie bliski ze względu na świeżo wprowadzoną ustawę o zwalczaniu koronawirusa przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, która zobowiązuje osoby powracające do kraju zza granicy od 15.03. do 14-dniowej kwarantanny.
Z relacji takich osób dowiadujemy się, że są one weryfikowane przez służby państwowe czy do tego obowiązku się stosują - policja przyjeżdża pod ich miejsce zamieszkania, dzwoni i prosi o pokazanie się w oknie.
Takie działania angażują znaczne zasoby ludzkie, a ryzyko niskiej skuteczności jest dość wysokie. Z problemem tym poradzili sobie Włosi, którzy jako pierwsi wykorzystali drona DJI Mavic 2 Enterprise do pomocy w tym zadaniu. Dron ma większą możliwość zweryfikowania czy stojąca w oknie postać to osoba objęta kwarantanną.
Co więcej, niweluje to trudności związane z wyższymi budynkami i chroni funkcjonariuszy przed bezpośrednim kontaktem z potencjalnie chorym.

Patrole miejsc publicznych

Ryzyko łatwego zarażenia wirusem z Wuhan skłoniła władze wielu krajów do akcji na zasadzie naszego rodzimego #zostańwdomu. W Chinach już z końcem stycznia drony patrolowały ulice i pilnowały, aby mieszkańcy nie tworzyli zgromadzeń.Urzędnicy wydawali przez głośnik wbudowany w BSP komunikat nakazujący powrót do domu lub założenie maseczki ochronnej na twarz. Dron z głośnikiem patroluje ulice we Francji i w Hiszpanii - aktualizacja 25.03.

W ciągu tego tygodnia już kilkukrotnie spotkaliśmy się z informacjami o wykorzystywaniu dronów odtwarzających dźwięk. W Madrycie policja wykorzystuje drony z głośnikiem do wydawania komunikatów, aby ludzie nie tworzyli zgromadzeń i wrócili do domów. Podobnie we Francji, policjanci korzystają z takiego rozwiązania, co widać na poniższym nagraniu. Dron odtwarzający dźwięk z komunikatami przypominającymi o zasadach bezpieczeństwa ułatwia dostęp do miejsc przeznaczonych wyłącznie dla pieszych, takich jak plaże i parki.Mierzenie temperatury z wykorzystaniem termowizji

Wraz z możliwością patrolowania dużych areałów idzie także możliwość sprawdzenia temperatury ciała dużej liczbie osób jednocześnie. Dron wyposażony w kamerę termowizyjną, taki jak Parrot Anafi Thermal czy Mavic 2 Enterprise Dual Flir, może zidentyfikować potencjalnie zainfekowaną osobę, zanim sama zdąży zgłosić swój stan pracownikom służby zdrowia. Dodatkowo, dron przygotuje materiał dokumentujący, kto miał kontakt z taką osobą, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa.

Sylwetki ludzkie widoczne z kamery termowizyjnej
Źródło: www.dailymail.co.uk

Doręczanie zaopatrzenia potrzebującym

W sieci znaleźć można zdjęcia z zaczepionymi do Mavica Air drobnymi przedmiotami takimi jak maseczki ochronne czy termometry. Zagraniczne media wspominają także o transporcie żywności.Wcześniej o transporcie żywności przez drony wspominaliśmy choćby tutaj. Dodatkowo, od dawna znany jest projekt świadczenia usług transportowych dronami przez Amazon czy UPS. 

Uważamy, że temat transportu za pośrednictwem dronów, również ze względu na aktualne wydarzenia, jest mocno rozwojowy i zastąpienie kuriera dronem będzie coraz bardziej powszechne. Aktualnie obszary objęte kwarantanną są bardzo rozległe, setki ludzi mają ograniczony dostęp do podstawowych środków higieny czy żywności. Na pomoc zjawiają się drony, dzięki którym unika się bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi chorymi.

Transport medyczny 

Już od kilku lat drony są wykorzystywane do dostaw medycznych w Chinach, dostarczając zaopatrzenie w odległe obszary, do których trudno jest dotrzeć drogą lądową. Obecnie wykorzystuje się tę samą technologię, aby powstrzymać koronawirusa, a drony dostarczają przesyłki medyczne na obszarach objętych infekcją. Przesyłki to przede wszystkim próbki medyczne, w tym próbki poddane kwarantannie.
Taka procedura sprawia, że mniej osób musi być bezpośrednio zaangażowanych w ich transport pomiędzy szpitalami i placówkami medycznymi , zmniejszając w ten sposób ekspozycję i poprawiając szybkość dostaw.
 

Ludzie korzystający z dronów dostawczych
Źródło: Antwork Robotics 

Dezynfekcja terenu opryskami z drona

Opryski z dronów cieszą się dużą popularnością w rolnictwie, o czym pisaliśmy tutajOprócz środków owadobójczych i przeciwpasożytniczych, drony rozpylają środki dezynfekujące na bazie chloru lub alkoholu etylowego na zainfekowanych obszarach w Chinach. Do wrzucania samych środków wykorzystuje się BSP serii Agras, a do obliczeń obszarów wymagająych działania - Phantom 4. O zastosowaniu dronów do wykonywania obliczeń pisaliśmy w temacie ich wykorzystania przez geodetów.

Obszary docelowe obejmują fabryki, obszary mieszkalne, szpitale i oczyszczalnie ścieków. Łącznie obejmuje to do tej pory 600 milionów metrów kwadratowych w całym kraju. Dzięki temu rozwiązaniu efektywność opryskiwania może być 50 razy szybsza niż tradycyjne metody. To dobra wiadomość w czasach kryzysu, w którym czas odgrywa kluczową rolę.

Człowiek przygotowujący drona do startu

Źródło: DJI 

Podsumowując

Oprócz powyższych przykładów, warto zwrócić uwagę, że drony ułatwiają wykonywanie pracy przedstawicielom wielu zawodów każdego dnia. W czasie konieczności zachowania środków szczególnej ostrożności, unikania bezpośredniego kontaktu pomiędzy ludźmi i mniejszej ekspozycji, wysłanie drona na inspekcję budynku, terenu, wykonanie dokumentacji etc. jest teraz tym bardziej uzasadnione. Drony usprawniają nasze życie, a do tego zwiększają bezpieczeństwo.
Dobrze wykorzystana technologia może być przyjacielem naszego życia codziennego, o czym wielu z Was niejednokrotnie się przekonało.


Więcej o wykorzystaniu dronów znajdziecie tutaj:
Zastosowanie dronów w policji i służbach mundurowych

Drony w ratownictwie– w jakich sytuacjach korzysta się z pomocy dronów?
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel