Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Zastosowanie dronów w policji i służbach mundurowych

2018-05-21
Zastosowanie dronów w policji i służbach mundurowych

Policja i wszelkie służby mundurowe, oczywiście poza wojskiem, z reguły nie kojarzą się z użyciem nowoczesnych technologii i podążaniem za nowinkami elektronicznymi. Sytuacja ta powoli zaczyna jednak ulegać zmianie- wraz ze zmianą pokoleniową w policji, wiele zmienia się również w metodyce działania formacji. Od kilku lat na szerszą skalę zaczyna się inwestowanie w nowoczesne rozwiązania, np. w drony. Oczywiście polska policja nie jest na tym polu wielkim innowatorem, już kilka lat temu w krajach Europy Zachodniej oraz Ameryki Północnej rozpoczęto testy dronów pod kątem ich przydatności we wspieraniu działań służb mundurowych.

Jakie konkretnie zastosowania znalazły drony w policji? Po pierwsze, pomagają w poszukiwaniach zaginionych. Dzięki możliwości szybkiego dotarcia w trudno dostępne miejsca i doposażenia drona w termowizje akcja poszukiwawcza może zostać przeprowadzona sprawniej, szybciej i taniej niż przy użyciu tradycyjnych środków. Polska policja używa bezzałogowych maszyn latających głównie do takich, bardziej „pokojowych” celów. Jednakże w Ameryce Północnej w drony wyposaża się również jednostki specjalne- sprzęt ten ma wtedy służyć głównie dobremu rozplanowaniu akcji oraz obserwacji terenu i tego, jak przemieszczają się przestępcy.

Innym dość popularnym zastosowaniem dronów jest obserwacja i mierzenie natężenia ruchu drogowego. W wielu krajach, w tym również w Polsce, drony zaczynają być wykorzystywane do obserwacji sytuacji na drogach oraz wyłapywania kierowców zagrażających bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Dron wisząc w powietrzu potrafi nagrać wykroczenia. Zdarza się, iż drony zostają wyposażone również w fotoradary, dzięki czemu żadna niepotrzebna brawura nie umknie uwadze służb. Pierwsze testy dronów dla zastosowań polskiej drogówki odbyły się w Śląskiej Policji. Mundurowi podkreślali, iż zaletami nowych maszyn są przede wszystkim niewielkie rozmiary, możliwość dyskretnej obserwacji oraz prostota obsługi. Na tym ostatnim najbardziej zależało policjantom- po kilku godzinach przeszkolenia  praktycznie każdy jest w stanie obsłużyć drona, dzięki czemu nie występuje potrzeba zatrudniania osób z zewnątrz.

W przypadku ogłoszenia alarmów bombowych, drony okazują się niejednokrotnie niezbędne. Mogą zbliżyć się do niebezpiecznego ładunku, aby umożliwić jego identyfikację oraz zneutralizowanie. Wszędzie tam, gdzie życie funkcjonariuszy mogłoby być bezpośrednio zagrożone, używa się drona, którego ewentualna utrata nie będzie takim problemem jak straty w ludziach.

Niezwykle ciekawym zastosowaniem dronów, które wymyślono niedawno jest obserwacja i śledzenie podejrzanych. Czym różni się ono od nadzorowania ruchu drogowego? Wraz z rozwojem coraz cichszych układów napędowych możliwe stało się zastosowanie dronów w działaniach o charakterze detektywistycznym. Wszędzie tam, gdzie policja potrzebuje zebrać materiały dowodowe czy wyśledzić podejrzanego na terenie miejskim, drony okazują się być nową jakością. Co ciekawe, na podobny pomysł użycia dronów wpadło już kilka agencji detektywistycznych, również tych polskich. Więc niech nie zdziwi, iż za kilka lat dowodami na sprawach rozwodowych będą zdjęcia z bezzałogowych maszyn latających.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel