Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Drony geodezyjne - jak drony wspomagają pracę geodetów?

2019-03-22
Drony geodezyjne - jak drony wspomagają pracę geodetów?W lutym pisaliśmy o dronach z systemem RTK, które, za sprawą swojej dokładności, wyniosły pomiary wykonywane z powietrza na inny poziom. BSP znalazły zastosowanie m.in. w geodezji - nauce określającej położenie punktów na powierzchni Ziemi, w zasadzie w każdej czynności, którą obejmuje.

Geodezja - szerokie spektrum zastosowań dronów

W praktyce geodezja to: pomiary działek i gruntów pod budowę wszelkiego rodzaju obiektów, dróg i autostrad, wykonywanie map do tworzenia projektów, planów zagospodarowań terenów rolnych i leśnych, mapowanie placów budowy. 

Przedstawiciele zawodu geodety dokonują pomiarów na potrzeby tworzenia map, sporządzają spisy gruntów i opisy ukształtowania terenu.
Zajmują się także oceną wartości nieruchomości na podstawie zebranej dokumentacji geodezyjno- kartograficznej.

Już po samym zapoznaniu się ze specyfiką zawodu geodety śmiało można stwierdzić, że drony są narzędziem do pracy jak ze snów.

Jakie powinny być drony geodezyjne?

Z pewnością muszą mieć wysoką jakość i rozdzielczość zdjęć  - na potrzeby tworzenia ortofotomap czy Numerycznego Modelu Terenu (NMT lub DTM Digital Terrain Model).
Zdjęcia na potrzeby ewidencji czy katastru również muszą być dokładne i czytelne, choćby po to, aby łatwo było rozgraniczyć nieruchomości lub po prostu zweryfikować przynależność poszczególnych obiektów do określonego terenu.

Ortofotomapy z drona są opracowane dzięki zdjęciom lotniczym z niskiego pułapu i mają od kilku do kilkunastu centymetrów rozdzielczości terenowej piksela. 
Klasycznym zastosowaniem będzie tu modelowanie 3D i mapowanie za pomocą oprogramowania fotogrametrycznego takiego jak Pix4D, DroneDeploy, czy Altizure. 

Istotna jest zatem kamera. Drony z systemem RTK dostępne na rynku mają światłoczułe matryce CMOS o wielkości 1 cala. Pozwala to na zachowanie jakości obrazu mimo pogorszenia warunków oświetleniowych i większe pole widzenia względem standardowych matryc 1/2.3

Przy wyborze drona, geodeta powinien kierować się też jego automatyką - chodzi przecież o to, aby statek przejął część obowiązków.
Ważny jest więc zaawansowany system autopilota i inteligentne funkcje takie, aby można było wyznaczyć trasę lotu, podczas którego dron będzie rejestrował materiały bez pilota, a później jedyne co trzeba będzie zrobić to opracować je już np. z biura.

Oprócz tego, dron powinien być stabilny i jak najbardziej dokładny- każdy centymetr odchylenia ma znaczenie dla dokładności obrazu, który chcemy uzyskać.

Więc jakie konkretnie drony do geodezji?

Rynek dronów oferuje kilka pozycji, które sprawdzą się w geodezji. Biorąc jednak pod uwagę wymagania, co do jak największej dokładności, zalecamy wybór spośród dronów RTK czyli propozycje od DJI:

Oraz od Yuneeca:
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel