Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron z systemem RTK - dlaczego warto?

2019-02-07
Dron z systemem RTK - dlaczego warto?

Czym dokładnie jest technologia RTK?

RTK czyli Real-Time Kinematic to obecnie najnowocześniejsza technologia wykorzystująca pomiary umożliwiające osiągnięcie do 1 cm błędu poziomego w warunkach idealnych. Pomiary te są otrzymywane w czasie rzeczywistym, bez wykonywania obliczeń po pomiarze (w tzw. post-processingu) przy zastosowaniu poprawek na dane przesyłane z nawigacji satelitarnej.
Dane z satelit są w pierwszej kolejności odbierane przez stację referencyjną (lub sieć takich stacji), która to eliminuje błędy pomiarowe spowodowane m.in. wpływem atmosfery ziemskiej.

Błędy, które eliminujemy podczas pomiarów RTK:
  • błąd zegara satelity i odbiornika
  • błędy orbit satelitów
  • opóźnienie jonosferyczne
  • opóźnienie troposferyczne


Działanie RTK, źródło: Navigate


Stacja referencyjna, inaczej odbiornik bazowy, wykonuje obserwacje w celu wyliczenia korekt i wysyła te informacje, np. drogą radiową lub GSM. Korekty do mierzonych odległości oraz zmiany współrzędnych są wyliczane poprzez porównanie odległości mierzonej z odległością teoretyczną, która określana jest poprzez ustawienie odbiornika na punkcie o znanych współrzędnych.

Drony RTK od DJI

Wiosną 2017 r. na rynku pojawił się DJI Matrice 210 RTK. Był to przełom, jeśli chodzi o pomiary z drona. Producent zareklamował go jako narzędzie do tworzenia map i opracowań 3D, śledzenia postępów prac, precyzyjnych inspekcji energetycznych, a także jako ultraprecyzyjny system lokalizacji do akcji poszukiwawczo- ratowniczych.
W kolejnym etapie, producent DJI wyszedł naprzeciw użytkownikom, dla których istotna jest mobilność urządzenia i jesienią 2018 r. wypuścił na rynek Phantoma 4 RTK. Był to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o rynek geodezyjny, który wymaga wysokiej dokładności i efektywności pomiaru (aerofotogrametria).

Dodatkowym atutem tego sprzętu jest możliwość połączenia drona z mobilną stacją D-RTK 2 oraz jego rozmiar i waga - w porównaniu do ponad 6 kg platformy Matrice’a 210 RTK, niecałe 1.4 kg Phantoma 4 RTK czyni go świetnym narzędziem pracy.

Nowość na horyzoncie - Typhoon H520 RTK

Na drugi kwartał 2019 firma Yuneec zapowiedziała odpowiedź w postaci rozbudowanego o system RTK modelu Typhoona H520. Yuneec umożliwił też rozbudowanie wcześniej kupionego H520 o moduł RTK. Co istotne, w zestawie producent od razu zamieścił własną stację bazową.
Cena za zestaw Typhoon H520 RTK to 17 639 zł, więc w porównaniu do ceny za DJI Phantom 4 RTK + D-RTK 2 Mobile Station Combo (33 549 zł) czy nawet za samego Phantoma 4 RTK (24 999 zł) Yuneec wypada zdecydowanie lepiej.
Matrice 210 RTK i Phantom 4 RTK są z powodzeniem wykorzystywane przez przemysł, a jak będzie w przypadku Typhoona? O tym przekonamy się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel