Parrot Bluegrass

W przeciągu kilku ostatnich lat drony zyskały olbrzymią popularność, nie tylko jako akcesoria służące do rozrywki, ale również jako profesjonalny sprzęt pomagający w codziennej pracy filmowców, fotografów, geodetów czy archeologów. Liczba branż korzystających z tego typu sprzętów dynamicznie rośnie- to, co niegdyś było zarezerwowane wyłącznie dla wojska i innych służb, dziś staje się codziennym narzędziem pracy. Czy zastanawialiście się gdzie jeszcze drony znajdują zastosowanie? Na pewno pierwszym skojarzeniem nie jest rolnictwo...

Rolnictwo jest jedną z gałęzi gospodarki, która rozwija się niezwykle prężnie pod względem wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. W planowaniu upraw powszechnym jest już stosowanie zdjęć satelitarnych. Nowoczesne systemy nawadniające pilnują tego, aby pola uprawne miały stały poziom wilgotności. Obecnie można zauważyć coraz częstsze wykorzystanie dronów w rolnictwie- stosuje się je w wielu aspektach związanych z uprawą zbóż, hodowlą bydła i monitorowaniem pól.

Monitorowanie stanu upraw

Pierwszym z działań, w których wykorzystuje się drony w rolnictwie to monitorowanie pól, doglądanie stanu upraw. Dzięki zainstalowanym na dronach kamerom, rolnik nie musi zajmować się tym osobiście. Może oczywiście sam sterować dronem lub dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu sprzęt zbierze potrzebne dane bez angażowania w cały proces człowieka. Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku wielohektarowych upraw- dzięki zastosowaniu statków powietrznych można zaoszczędzić na kosztach związanych z eksploatowaniem innych sprzętów rolniczych. Sprawdza się to idealnie także w przypadku sytuacji kryzysowych- losowych zdarzeń naturalnych takich jak pożary, podtopienia upraw oraz pomaga w kwestiach związanych z podziałem działek rolnych.

Parrot Bluegrass monitoring upraw

https://megadron.pl/parrot-bebop-thermal/

Usprawnienie procesu zbierania dokumentacji

Rolnictwo jest niestety branżą, która w dużej mierze zależna jest od pogody oraz innych czynników losowych. Jeśli uprawy zostały uszkodzone, np. w wyniku ulewnych deszczy czy gradu, za pomocą drona można sporządzić zdjęcia rozległego terenu, które pomogą w procesie uzyskania pomocy finansowej od państwa lub firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo, jeśli rolnik zatrudnia wiele osób pracujących przy uprawach, może kontrolować wydajność ich pracy dzięki zastosowaniu drona- pomoże to w rzetelnym rozliczaniu się z pracownikami.
DJI Phantom kontrola upraw

Opryski oraz odstraszanie zwierząt

Wraz z rozwojem dronów rolniczych producenci skupili się na powiększaniu ogniw energetycznych. Dzięki temu maszyny te mogą utrzymywać się powietrzu coraz dłużej. Umożliwia to efektywne wykorzystanie dronów do oprysków pól. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary poleca się stosować je w przypadku oprysku, który musi zostać wykonany jedynie na wydzielonej części pola- tu właśnie precyzja drona znajdzie najlepsze zastosowanie. Najlepszym tego przykładem jest DJI Agras. Dodatkowym atutem jest fakt, iż taki sprzęt regularnie unoszący się nad polem może przyczyniać się do odstraszania dzikich zwierząt, które chciałyby pożywić się uprawami.

DJI Agras MG Dron rolniczy

Jak widać, drony w rolnictwie nie są już jedynie pieśnią jutra- to fakt. Przyszłość bezzałogowych statków powietrznych w tej branży rysuje się w jasnych barwach. Konsekwentnie, malejące ceny takich urządzeń mogą spowodować, iż wkrótce na polskiej wsi nikogo nie będzie dziwił dźwięk śmigieł drona, a uprawy będą monitorowane przez dedykowane do tego specjalistyczne produkty.

 

Zapraszamy do kontaktu. Służymy poradami w doborze sprzętu oraz odpowiedniego oprogramowania.