Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Drony w rolnictwie - czy drony mogą efektywnie wspierać pracę rolników?

2023-11-10
Drony w rolnictwie - czy drony mogą efektywnie wspierać pracę rolników?

dron rolniczy warsztat

Technologia, która wykorzystywana jest obecnie w dronach, pozwala na korzystanie z bardzo zaawansowanych funkcji. Wiele z nich można wykorzystać w rolnictwie, a nawet istnieją drony, które zaprojektowane zostały specjalnie do zadań w rolnictwie. Liczba rolników korzystających z tego typu sprzętów zdecydowanie rośnie - to, co niedawno było czasochłonne lub nawet niemożliwe, teraz jest na wyciągnięcie ręki. Zastanawiałeś się, gdzie drony znajdują zastosowanie? Na pewno pierwszym skojarzeniem nie jest rolnictwo, a jednak zainteresowanie rośnie ogromnie to mało powiedziane:

Wykres drony rolnicze 2017 - 2023

Oficjalne dane Google - liczby reprezentują poszczególne zainteresowania w wyszukiwaniu względem najwyższego punktu na wykresie. Wartość 100 oznacza najwyższą popularność hasła.

Odnosząc się do wykresu, od roku 2017 do roku 2023 zainteresowanie dronami w rolnictwie wzrosło diametralnie, technologia z wykorzystaniem dronów idealnie poprawia funkcjonowanie i pomaga zarządzać powierzchniami. Największym zainteresowaniem z użyciem dronów można spotkać się w Afryce, Azji południowej oraz Australii.

Rolnictwo jest jedną z gałęzi gospodarki, która rozwija się niezwykle prężnie pod względem wdrażania nowych rozwiązań technologicznych. Obecnie można zauważyć coraz częstsze wykorzystanie dronów w rolnictwie - stosuje się je w wielu aspektach związanych z uprawą zbóż, hodowlą bydła czy monitorowaniem pól.

Monitorowanie stanu upraw

Pierwszym z działań, w których wykorzystuje się drony w rolnictwie to monitorowanie pól, doglądanie stanu upraw. Dzięki zainstalowanym na dronach kamerom możesz zajmować się tym osobiście. Możesz oczywiście sam sterować dronem lub dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu sprzęt zbierze potrzebne dane bez angażowania w cały proces człowieka. Kamera multispekralna osiąga duże korzyści w rolnictwie, dzięki niej z łatwością możesz zarejestrować obraz w zakresie światła widzialnego, podczerwieni, ultrafioletu. Dzięki kamerze zarejestrujesz informację, które nie są widzialne dla ludzkiego oka. Można uzyskać wiele ważnych informacji, między innymi wilgotność gleby, składniki odżywcze, pigmenty. Według nas najlepszym przykładem wykorzystania kamery multispekralnej w dronie jest Dron DJI Mavic 3 Multispectral, który doskonale sprawdza się w swojej roli. Więcej na temat drona możesz przeczytać w naszym artykule, klikając tutaj.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku wielohektarowych upraw - dzięki zastosowaniu statków powietrznych można zaoszczędzić na kosztach związanych z eksploatowaniem innych sprzętów rolniczych. Sprawdza się to idealnie także w przypadku sytuacji kryzysowych - losowych zdarzeń naturalnych takich jak pożary, podtopienia upraw oraz pomaga w kwestiach związanych z podziałem działek rolnych.

Dron DJI Mavic 3 Multispectral

Usprawnienie procesu zbierania dokumentacji

Rolnictwo jest branżą, która w dużej mierze zależna jest od pogody oraz innych czynników losowych. Jeśli uprawy zostały uszkodzone, np. w wyniku ulewnych deszczy czy gradu, za pomocą drona można sporządzić zdjęcia rozległego terenu, które pomogą w procesie uzyskania pomocy finansowej od państwa lub firmy ubezpieczeniowej. Dodatkowo, jeśli rolnik zatrudnia wiele osób pracujących przy uprawach, może kontrolować wydajność ich pracy dzięki zastosowaniu drona- pomoże to w rzetelnym rozliczaniu się z pracownikami.

dron w rolnictwie oprysk

Opryski oraz odstraszanie zwierząt

Z rozwojem dronów rolniczych producenci skupili się również na zwiększeniu pojemności baterii. Dzięki temu maszyny te mogą utrzymywać się powietrzu coraz dłużej. Umożliwia to efektywne wykorzystanie dronów do oprysków pól. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary poleca się stosować je w przypadku oprysku, który musi zostać wykonany jedynie na wydzielonej części pola - tu właśnie precyzja drona znajdzie najlepsze zastosowanie. Najlepszym tego przykładem jest DJI Agras. Dodatkowym atutem jest fakt, że sprzęt regularnie unoszący się nad polem może przyczyniać się do odstraszania dzikich zwierząt, które chciałyby pożywić się uprawami. Idealnie do takich czynności sprawdzają się drony od producentów DJI, XAG oraz TTA.

dron rolniczy

Jak widać, przyszłość bezzałogowych statków powietrznych w tej dziedzinie wygląda bardzo atrakcyjnie. Konsekwentnie, malejące ceny takich urządzeń mogą spowodować, iż wkrótce na polskiej wsi nikogo nie będzie dziwił dźwięk śmigieł drona, a uprawy będą monitorowane przez dedykowane do tego specjalistyczne urządzenia. Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat konkretnych modeli dronów zapraszamy do lektury: Dofinansowanie na drona rolniczego.

Służymy poradami w doborze sprzętu oraz odpowiedniego oprogramowania.

Zapraszamy do kontaktu

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel