Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dofinansowanie na drona rolniczego - wszystko co powinieneś wiedzieć

2023-11-10
Dofinansowanie na drona rolniczego - wszystko co powinieneś wiedzieć

Drony rolnicze to coraz popularniejsze narzędzie w gospodarstwach rolnych. Oferują one szeroki wachlarz możliwości, które mogą pomóc rolnikom w zwiększeniu wydajności i efektywności pracy, poprawie jakości plonów i zmniejszeniu kosztów produkcji. W tym artykule odpowiemy na najczęstsze pytania dotyczące dofinansowania na drona rolniczego. Dowiesz się, kto może się o nie ubiegać, jakie są warunki uzyskania dotacji oraz jakie drony kwalifikują się do dofinansowania.

opryski dronem

Dofinansowanie w rolnictwie

Właśnie teraz jest najlepszy czas na zakup drona rolniczego, Program Rolnictwo 4.0 planowo rozpocznie się 15 listopada 2023 roku i potrwa do 15 grudnia tego samego roku, dlatego dobrze jest zebrać jak najwięcej informacji i jak można dobrze je wykorzystać.

Uwaga! Aktualizacja - zainteresowanie programem Rolnictwo 4.0 było tak ogromne, że nabór został zamnięty zaledwie po dwóch dniach - 17.11.23 z powodu wyczerpania środków.

Dofinansowanie zależne jest od kilku kwestii, wygląda to tak:

 • 200 tys. zwrotu dla rolników poniżej 41 roku życia
 • 80% zwrotu dla ekologicznych rolników
 • 65% zwrotu dla nieekologicznych rolników

Na czym polega dofinansowanie?

Wszystkie nowoczesności związane z rolnictwem precyzyjnym objęte są programem. Co ważne będziesz miał możliwość wykonania inwestycji wstecz. Zakup po dacie lutego 2020 można rozliczyć wstecz jeśli inwestycja nie została zakończona. Po uzyskaniu dofinansowania należy przez trzy lata używać zakupionego sprzętu oraz utrzymywać przez ten okres swoje gospodarstwo. Cały plan dofinansowania obejmuje 165 miliony złotych.

Udział w programie Rolnictwo 4.0 oceniany jest według punktacji:

 • ekologia - 5 pkt
 • młody rolnik - 4 pkt
 • wielkość gospodarstwa - 2 pkt

Wystarczy 0 pkt, żeby skorzystać z programu, natomiast ilość pkt przyczynia się do wielkości dofinansowania oraz prędkości uzyskania funduszy.

Poniżej zamieszczamy kilka przykładów produktów, które są objęte dofinansowaniem. Pamiętaj, że dofinansowanie dotyczy ogólnej technologii.

 • Drony
 • GPS do pojazdów rolniczych
 • Systemy monitorowania
 • Tensjometry
 • Sondy
 • Akcelerometry
 • Stacje meteo
 • Systemy teleinformatyczne

Co musisz wiedzieć:

 • Liczy się kolejność składania wniosku.
 • Ministerstwo rolnictwa przychylnie patrzy na drony w gospodarstwie. Jeśli będzie zapotrzebowanie na środek, a będzie on niedostępny to będzie można uzyskać zgodę warunkową na pryskanie innym środkiem.

Więcej informacji i instrukcji jak złożyć wniosek sprawdzisz na oficjalnej stronie GOV.

drony w rolnictwie

Drony w rolnictwie

Co mogą drony w rolnictwie, do czego się przydaje jaką pracę może wykonać, tematy dotyczące wykorzystania i wiedzy

Drony posiadają szerokie zastosowanie w rolnictwie. Dzielimy je na badawcze oraz robocze. Dzięki czemu są w stanie przynieść wiele korzyści rolnikom przy utrzymywaniu gospodarstwa. Poniżej przedstawiamy kilka zakresów, w których drony są w stanie pomóc przy pracy na polu.

 • Monitorowanie pól i upraw

Mavic 3 Multispectral, pozwala na monitorowanie zdrowia roślin. To umożliwia wczesne wykrywanie chorób, szkodników czy niedoborów składników odżywczych.

 • Nawożenie i ochrona roślin:

Drony z typu siewnych mogą być użyte do precyzyjnego rozsiewania nawozów czy środków ochrony roślin. Dzięki temu możliwe jest dokładniejsze i efektywniejsze używanie substancji chemicznych.

 • Mapowanie terenu:

Drony mogą generować trójwymiarowe mapy terenu. To przydatne narzędzie do planowania i analizy terenów rolniczych.

 • Inwentaryzacja upraw:

Drony mogą skanować pola uprawne, pomagając w dokładnym określeniu ilości zbiorów czy monitorowaniu zmian w rozwoju roślin.

 • Śledzenie zwierząt:

W przypadku hodowli zwierząt, drony mogą pomagać w monitorowaniu ich ruchu.

Więcej na temat efektywnego używania drona w rolnictwie możesz przeczytać w naszym artykule pod tym linkiem.

dji mavic 3 multispectral farm

Jaki dron dla rolnictwa

Drony opryskowe, takie jak DJI Agras T30XAG P100 czy TTA M6E-G300 to bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w specjalne systemy do rozpylania substancji chemicznych na polach uprawnych. Są one wykorzystywane w rolnictwie do precyzyjnego i efektywnego opryskiwania pestycydów, nawozów lub innych substancji ochronnych.

Specjalista Alan Buss mówi “Nie zapominajmy o środowisku — stosowanie oprysków jest szkodliwe nie tylko dla chwastów. Warto pamiętać, że im więcej oprysku wykona klient, tym więcej środka przedostanie się do ekosystemu, jednocześnie z czasem przyśpieszając jego degradację i jałowienie gleb. Dzięki zastosowaniu precyzyjnego oprysku za pomocą drona klient nie tylko wydaje mniej, ale również środowisko na tym korzysta. Suma-sumarum gleba będzie dłużej żyzna, a środowisko czystsze,,

Oprócz wyżej wspomnianych dronów, świetnym bezzałogowcem wykorzystywanym na roli jest również DJI Mavic 3 Multispektral. Dron ten posiada jedną kamerę RGB 20 MP i cztery kamery wielospektralne 5 MP. Umożliwia to zastosowanie w takich dziedzinach jak pomiary lotnicze, monitorowanie wzrostu upraw i badania zasobów naturalnych. Aby dowiedzieć się więcej o specjalistycznch dronach możesz przeczytać nasze porównanie w tym artykule.

Kamera RGB

Jest to rodzaj kamery, która rejestruje obraz w pełnym kolorze, wykorzystując trzy podstawowe barwy: czerwoną, zieloną i niebieską. Są to fundamentalne kolory światła widzialnego i pozwalają na rejestrowanie pełnej gamy kolorów obiektów i scen. Dzięki zastosowaniu trzech sensorów, kamery RGB umożliwiają realistyczne odwzorowanie kolorów w zobrazowaniach.

Kamery wielospektralne

Kamera wielospektralna skupia się na zbieraniu informacji z różnych zakresów widma elektromagnetycznego, a obszar zielony, czerwony oraz bliska podczerwień są jednym z kluczowych komponentów tego procesu. Dzięki temu uzyskujemy informacje, które są niewidoczne dla ludzkiego oka, co umożliwia analizy i badania w dziedzinach takich jak rolnictwo, czy ekologia.

Pasmo zielone (G)

Chlorofil w roślinach odbija światło w zakresie zielonym, co sprawia, że ​​obszar ten jest istotny do oceny zdrowia roślin i wykrywania problemów, takich jak susza czy infekcje.

Pasmo czerwone (R)

Rośliny odbijają i emitują światło w czerwonym zakresie, co pozwala na ocenę ich fotosyntezy i ogólnego stanu zdrowia. Czerwony obszar widma może pomóc w identyfikowaniu obszarów ziemi dotkniętych suszą, chorobami lub innymi problemami. Rośliny na obszarach uszkodzonych lub suchych często absorbują mniej światła czerwonego, co jest widoczne na obrazach uzyskanych za pomocą kamery wielospektralnej.

Pasmo Red Edge

Pasmo czerwonej krawędzi mieści się pomiędzy obszarami widmami czerwonym i bliskiej podczerwieni. Dostarcza informacje na temat stężenia chlorofilu w liściach, co może wskazywać, czy rośliny rozwijają się prawidłowo, czy są narażone na stres z powodu czynników takich jak niedobór składników odżywczych, szkodniki czy choroby.

Bliska podczerwień (NIR)

Rośliny odbijają światło NIR, co umożliwia ocenę ich stanu zdrowia. W przypadku zdrowych roślin, NIR jest silnie odbijane, podczas gdy w przypadku roślin pod wpływem stresu czy chorób, jest to znacznie mniej efektywne.

dron DJI Agras T30

Producenci dronów rolniczych

Na rynku istnieją aktualnie 3 firmy, które oferują drony do zastosowań rolniczych. Poniżej przestawiamy maszyny, które są wykorzystywane najczęściej wraz z przykładowymi cenami:

DJI

DJI produkuje niezawodne drony, które są łatwe w obsłudze. Stanowią zintegrowany system łączący technologię wykrywania wielospektralnego z technologią aplikacji dronów. Dzięki połączeniu systemów możliwe jest obecnie stosowanie zmiennej dawki, co prowadzi do zmniejszenia kosztów produkcji dla rolnika. Jeśli szukasz kompletnego systemu, DJI jest świetną opcją.

DJI Mavic 3 Multispectral:

DJI T10:

 • Dron DJI T10 z systemem rozsiewu - 39 999 zł,
 • Akumulator - 4 199 zł,
 • Ładowarka 2-kanałowa - 5 399 zł,
 • Kabel ładowarki - 119 zł,

DJI T30:

 • Dron DJI T30 z systemem rozsiewu - 72 999 zł,
 • Akumulator - 8 399 zł,
 • Ładowarka 2-kanałowa - 6 899 zł,
 • Kabel ładowarki - 119 zł

XAG

XAG zajmuje się wprowadzaniem dronów, robotów, sztucznej inteligencji do świata produkcji rolnej. Tworzy inteligentny ekosystem rolniczy, który wprowadza nas w erę Rolnictwa 4.0 charakteryzującą się automatyzacją, precyzją i wydajnością.

XAG P100:

 • Dron XAG P100 - 147 000,00 zł
 • Akumulator - ok. 8 999 zł
 • Ładowarka - ok. 6 169 zł

XAG P40:

XAG V40:

TTA

Mają prostą konstrukcję, są łatwe w obsłudze, solidne i działają od razu po wyjęciu z pudełka. TTA to niedroga maszyna, w porównaniu do innych dronów rolniczych, która jest koniem pociągowym o niskich wymaganiach konserwacyjnych. Świetna jakość za wiele możliwości i funkcji.

TTA M6E-1:

 • Dron TTA M6E-1- 45 699 zł
 • Akumulator - 2 200 zł
 • Ładowarka 8 kanałowa - 5 200 zł

TTA M6E-G200:

TTA M6E-G300:

TTA M6E-X2:

* Firma TTA oferuje szkolenia za 50% ceny, jest to 7 dniowe szkolenie stacjonarne (hotel, śniadania i obiady w cenie). Standardowa cena to 10 tyś netto, cena w zestawie to 5 tyś netto. Są to tak naprawdę 2 szkolenia w jednym ponieważ wykonasz też szkolenie NSTS. Dobrym wyborem w takim przypadku będzie zakup drona Mavic 3 Multispektral, o którym pisalismy powyzej, taki zestaw pozwoli na badania i będzie kompletnym narzędziem do obsługi gospodarstwa rolniczego.

Uwaga! Podane ceny są przykładowe. W celu dokładnej oferty, stworzonej dla Twoich potrzeb skontaktuj się z nami mailowo.

dron XAG P100

Co jest potrzebne oprócz drona

W zależności od zadań, do których wybierasz drona, aby skutecznie wykorzystać go w rolnictwie, będą przydatne dodatkowe akcesoria. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych z nich:

Oprogramowanie do analizy danych:

Drony zbierają dane z różnych źródeł, takich jak kamery multispektralne. Oprogramowanie do analizy danych pozwala na efektywne przetwarzanie tych informacji i generowanie przydatnych raportów. Jednym z nich będzie DJI Terra bądź PIX4D.

Systemy pozycjonowania RTK:

Precyzyjne dane dotyczące lokalizacji są kluczowe dla skutecznego mapowania pól, DJI Mavic 3 Multispectral posiada możliwość montażu właśnie takiego modułu.

Komunikacja i transmisja danych:

Drony muszą być wyposażone w systemy komunikacji, aby przesyłać dane w czasie rzeczywistym do operatora. Niektóre operacje mogą wymagać szybkiego przesyłania informacji na miejscu.

Baterie i ładowarki:

Drony są zasilane akumulatorami, więc ważne jest posiadanie odpowiedniej ilości baterii oraz dostępu do ładowarek, zwłaszcza w przypadku długotrwałych misji.

Urządzenia do przechowywania danych:

Drony generują duże ilości danych, więc posiadanie wystarczającej ilości miejsca na dyskach czy kartach jest kluczowe.

Szkolenie operatora:

Osoba obsługująca drona musi przejść odpowiednie szkolenie, aby bezpiecznie i efektywnie sterować urządzeniem. Szkolenie obejmuje zazwyczaj obsługę sprzętu, zasady lotu, zrozumienie danych zbieranych przez drona oraz przestrzeganie przepisów i regulacji. Nasza firma jest w stanie pomóc również w tym aspekcie.

Wszystkie te elementy wspólnie tworzą kompleksowy system, który umożliwia skuteczne wykorzystanie drona w rolnictwie. Warto również regularnie aktualizować sprzęt i oprogramowanie, aby utrzymać go w pełnej sprawności.

Porównanie dronów dla rolnictwa

 

Dron TTA M8A-PRO XAG P100 AGRAS T10 AGRAS T30
Zdjęcie TTA M8A-PRO XAG P100 AGRAS T10 AGRAS T30
Cena 68 339 zł 147 000 zł 40 000 zł 73 000 zł
Czas lotu z ładunkiem 15 min 7 min 8 min 7 min
Czas lotu bez ładunku 30 min 17 min 19 min 21 min
Pojemność 20 L 60L / 15 L w zależności od pojemnika 8 L 30 L
Wydajność 4 akrów/15 min 5 akrów/15 min 4 akrów/15 min 9,6 akrów/15 min

Podsumowanie

Drony stanowią innowacyjne narzędzie, które może przyczynić się do rewolucji w rolnictwie, poprawiając efektywność produkcji, minimalizując wpływ na środowisko i przynosząc korzyści ekonomiczne. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem drona rolniczego, skontaktuj się z naszą firmą. Oferujemy doradztwo w wyborze odpowiedniej maszyny.

Proszę o ofertę

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Autor
Mateusz Krenz
Inżynier z pasją do fotogrametrii i jej zastosowań w rolnictwie, środowisku i geodezji. Doradza naszym klientom w zakresie wykorzystania dronów i kamer multispektralnych do tworzenia map i analizy danych. Poza pracą uwielbia podróżować oraz nurkować. Na swoim profilu Instagramowym umieszcza inspirujące relacje ze swoich wypraw i podróży.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel