Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak latać dronem? Bezcenne wskazówki przed pierwszym lotem

2020-06-20
Jak latać dronem? Bezcenne wskazówki przed pierwszym lotem

Drogi Użytkowniku, jeżeli tutaj trafiłeś to zapewne kupiłeś pierwszego drona. Witamy w gronie droniarzy!

Dbamy o naszych klientów nie tylko przed zakupem, ale i w trakcie użytkowania sprzętu. Oddajemy w Twoje ręce instrukcję, która jest zbiorem naszych kilkuletnich doświadczeń oraz zapisem błędów, które popełnili inni użytkownicy dronów. Wyciągnęliśmy z nich wnioski. Warto poświęcić chwilę czasu, aby dowiedzieć się na co warto zwracać uwagę. Dzięki temu może ominąć Cię bardzo kosztowny błąd.

19 złotych zasad latania dronemjak latac dronem - 19 wskazowek

 1. Zapoznaj się z instrukcją obsługi - Znajdziesz tam wiele ważnych informacji. Tak, wiemy....są one często bardzo długie, dlatego producenci często oferują skrócone instrukcje, kilku stronne. W przypadku, gdy ją zgubiłeś, poproś nas o duplikat.- instrukcje DJI są naprawdę wyczerpujące i zawierają odpowiedzi na znakomitą ilość pytań.

 2. Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami - od 2021 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące latania dronem. W zależności od wagi drona istnieją wymagania dotyczące rejestracji, szkoleń i zasad wykonywania lotów. Więcej dowiesz się z artykułu Czy potrzebna jest mi licencja na drona?

 3. Sprawdź stan śmigieł i silników przed lotem - Przed lotem sprawdź poprawność działania silników i stan śmigieł oraz przygotuj urządzenie zgodnie z instrukcją. Śmigła nie powinny być pęknięte oraz wygięte, gdyż zwiększa to ryzyko uszkodzenia go w locie. Taka sytuacja sprawi, że dron spadnie - quadrocoptery (posiadające cztery śmigła) nie są w stanie latać na trzech i mniejszej ilości śmigieł.

 4. Sprawdź poprawność działania - Tuż po starcie sprawdź poprawność działania sterowania dronem - poleć lekko do przodu, tyłu, w lewo i prawo. Wyląduj, jeżeli zauważysz nieprawidłowości. Śmigła nie powinny ruszać się w górę i dół. Taki objaw może oznaczać wygięcie śmigła.

 5. Zdejmij blokadę gimbala i załóż na czas transportu - Pamiętaj, aby ściągnąć blokadę gimbala przed uruchomieniem. Przeznaczona jest ona tylko do transportu. Jej instalowanie jest ważne, ponieważ unieruchomienie podczas transportu sprawia, że gimbal jest sztywny i nie będzie się "wyrabiać" taśma, która zamontowana jest w środku.

 6. Nie lataj w domu - Tylko nie w domu, przynajmniej na początku! Najczęściej popełniany błąd przez nowych pilotów, który nigdy wcześniej nie latami dronami. Pierwsze loty wykonaj w miejscu bezpiecznym, przestronnym z dala od stref zamieszkania i komunikacji. Wybierz miejsce, w którym nie będzie żadnych przeszkód. Jakieś boisko lub polana. Tylko nie w domu. Jeżeli chcesz, sprawdź poprawność działania kamery i aplikacji w domu.

 7. Ściągnij śmigła w domu - Jeżeli znajdujesz się w domu, a wymagana jest aktualizacja aplikacji / chcesz przetestować działanie aplikacji i kamery ZAWSZE ściągaj śmigła. Unikniesz przypadkowego startu drona.

 8. Kalibracja kompasu (WAŻNE) - Przed pierwszym lotem należy wykonać kalibrację kompasu. Dodatkowo kalibrację należy wykonywać, jeżeli nowe miejsce startu będzie oddalone o 100 km lub więcej oraz jeżeli aplikacja poprosi o jej wykonanie.

 9. Rozładowane akumulatory to narażanie się na koszty - Nigdy nie dopuszczaj do zbyt głębokiego rozładowania akumulatora i nie przechowuj akumulatora rozładowanego. Pozostawienie baterii rozładowanej obniży żywotność, wydajność akumulatora, a nawet może dopuścić do całkowitego uszkodzenia. Po użyciu zwyczajnie naładuj akumulator - jest inteligentny i sam o siebie zadba. Akumulator automatycznie po kilku dniach (7 - 10 dni) rozładuje się do optymalnego stanu. Jeżeli nie używasz drona oprócz wyłączenia zasilania wypnij wtyczkę akumulatora ze złącza (jeżeli jest to dron ze złączem. Akumulatory najlepiej przechowywać w domowej temperaturze na poziomie 50-60% (tryb “storage”).

 10. Numer operatora i informacje kontaktowe na dronie - Zgodnie z przepisami dron powinien być oznaczony indywidualnym numerem operatora (za brak takiej naklejki/ plakietki/ napisu można dostać mandat w wys. ok. 100 zł). Dobrą praktyką jest przyklejenie do drona karteczki / naklejki z danymi kontaktowymi oraz pozostawienie ich na karcie microSD w dronie. W przypadku zagubienia drona zwiększy to szanse na jego odzyskanie.

 11. Niska temperatura wpływa na wydajność drona - Pamiętaj, że wraz ze spadkiem temperatury spada wydajność akumulatorów, co oznacza krótszy lot. Należy również brać pod uwagę, że na większych wysokościach temperatura powietrza będzie inna oraz wieje silniejszy wiatr. 

 12. Czujniki wykrywające przeszkody traktuj jako dodatek  - Linie wysokiego napięcia, cienkie kable, przezroczyste elementy są trudne do wykrycia przez czujniki. Nie powinniśmy nadmiernie polegać na systemie unikania przeszkód. Pamiętajmy, że w przypadku słabego oświetlenia lub jego braku, czujniki nie będą działać.

 13. Zadbaj o dobre miejsce startu - Nie startuj z balkonu, pod drzewem i pod innymi obiektami. Dlaczego? Ponieważ, jeśli stracisz łączność, dron będzie domyślnie wracać na miejsce startu i zacznie lądować na drzewie :) Jeżeli już musisz wystartować z takiego miejsca, miej to na uwadze.

 14. Lądowanie na/w wodzie :) - Startując z łodzi pamiętaj, że przemiesza się ona na wodzie i ewentualne miejsce powrotu warto ustawić jako aktualna pozycję operatora (na podstawie sygnału GPS z telefonu/aparatury). Jeżeli dron wyposażony jest w system VPS (Vision Positioning - czujniki wizyjne) należy go wyłączyć, ponieważ tafla wody odbija światło i dane, które docierają do drona, mogą być nieprawidłowe.  Po wyłączeniu należy pamiętać o ostrożnym lądowaniu. Więcej informacji o tym jak bezpieczenie latać dronem nad wodą znajdziesz w naszym artykule.

 15. Wysokość powrotu drona - Wysokość powrotu drona na miejsce startu domyślnie ustawiona jest na 30 metrów (drony dji) - jeżeli stracisz zasięg, to na tej wysokości dron będzie wracał na miejsce startu. Warto dostosować tę wysokość do otoczenia (budynki, wieże, kable)- możesz zmienić ten parametr w ustawieniach aplikacji. Dron domyślnie wróci na miejsce, z którego wystartował.

 16. Przetestuj sytuacje kryzysowe - Warto przynajmniej raz przetestować funkcję powrotu do miejsca startu w otwartym terenie. Odleć na 100 metrów i uruchom funkcję RTH przytrzymując przycisk na pilocie - jeśli wciśniesz przycisk, ale go nie przytrzymasz, funkcja RTH nie zostanie uruchomiona! Dzięki temu będziesz wiedział, jak wygląda taka procedura.

 17. Sygnał GPS - dron wykorzystuje GPS, aby stabilnie utrzymywać pozycję w powietrzu. Im więcej satelitów, tym większa dokładność. Odczekaj chwilę na otwartym terenie, aby dron nawiązał połączenie.

 18. Sprawdź czy w danym miejscu możesz latać - służy do tego aplikacja https://droneradar.eu

 19. WAŻNE! Indeks KP  - słońce oślepia nie tylko nas:) - określa wskaźnik promieniowania cząstek słonecznych, które wpływają na pole magnetyczne Ziemi. Są to wybuchy na Słońcu, powodujące wzmożoną aktywność promieniowania, która może negatywnie wpływać na sygnał GPS w dronie. Na stronie https://megadron.pl/pl/info/index-kp-40.html sprawdzisz, jaki jest obecnie wskaźnik KP. Warto pobrać aplikację, którą bardzo polecamy na iOS oraz Android - “UAV Forecast” - sprawdzisz tam warunki do lotów oraz indeks KP. WWW https://www.uavforecast.com/

Przemyśl kwestię ubezpieczenia drona

Każdego nowego drona DJI możesz ubezpieczyć od wypadków powstałych z winy operatora. Nie jest to ubezpieczenie jakie znasz ze sklepów - pralki czy innego sprzętu, którego raczej nigdy nie użyjesz. Zasadnicza różnica jest taka, że sam DJI oferuję tą usługę. Inwestując w DJI Care Refresh ubezpieczasz swojego drona przed m.in. upadkiem, utopieniem, kolizją czy wypadkiem spowodowanym zakłóceniem sygnału pracy drona. Ubezpieczenie obejmuje również wypadki wywołane z winy operatora i trwa 1 lub 2 lata od momentu jego aktywacji. W jego ramach przysługują Ci wymiany na nowy sprzęt.

Ubezpieczenie DJI Care Refresh pozwala na pominięcie procesu oceny i wyceny szkód. Centrum serwisowe DJI odeśle wymieniony sprzęt, gdy tylko otrzyma uszkodzonego drona oraz opłatę za wymianę. DJI zamówi również za darmo kuriera UPS po odbiór uszkodzonego drona. Wzniesiesz się z powrotem w powietrze w mgnieniu oka. Z doświadczenie wiemy, że wymiana w ramach DJI Care Refresh trwa około 7 dni.


Nasza opinia:
Sugerujemy wykupienie ubezpieczenia jeżeli jest to pierwszy dron i nie jesteśmy jeszcze wprawieni w latanie. Jeżeli jest to Twój pierwszy dron to na pewno warto. Jeżeli latałeś bardzo mało to również warto. Jeżeli planujesz latać bardzo dużo ryzyko rośnie - też warto

 

Ubezpieczanie OC na drony już od 70 zł / rok - lataj bezpiecznie

Warto również przemyśleć kwestie ubezpieczenie siebie, jako operatora drona od niespodziewanych incydentów. Ubezpieczenie OC pozwoli na pokrycie szkód spowodowanych przez drona w przypadku uszkodzenia np. samochodu lub innych osób. Odpowiedzialność cywilna pilota bezzałogowego statku powietrznego, wykonującego operacje systemu bezzałogowego statku powietrznego w kategorii otwartej lub kategorii szczególnej. Należy pamiętać, że większość ubezpieczeń na życie nie obejmuje ubezpieczenia od lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. 

 
 dron

Co możesz ubezpieczyć?

Ubezpieczony może być każdy pilot bez względu na markę posiadanego drona. Ubezpieczenie obejmuje:

 • Loty w kategorii otwartej
 • Loty w kategorii szczególnej

Tylko 70 zł za cały rok ubezpieczenia do kwoty 200.000 zł (nie dotyczy lotów komercyjnych)!

Istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na cały świat.

 bezpieczeństwo
 telefon

Jak kupić ubezpieczenie?


Szybko i wygodnie – wszystko załatwisz online,
bez wychodzenia z domu!

Ubezpieczenie OC na drony

 

Poćwicz na "sucho" - symulator lotu DJI

Jeżeli pierwszy raz trzymasz w ręku aparaturę, zalecamy potrenować w domu z użyciem symulatora.

 

 • W przypadku modeli: Mavic 2 / Mavic Air / Spark / Phantom 4 Pro / Inspire 1 - możesz użyć symulatora na komputerze WWW: https://www.dji.com/pl/simulator
 • W przypadku DJI GO 4 zachęcamy do uruchomienia wbudowanego symulatora Aby uruchomić symulator należy uruchomić drona (bez śmigieł) oraz podłączyć telefon do pilota. Następnie wybieramy “Flight Simulator”:
symulator loty dji go 4

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel