Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jaki dron do nauki latania wybrać na początek ? Poradnik dla amatora

2023-10-04
Jaki dron do nauki latania wybrać na początek ? Poradnik dla amatora

Drony są obecnie powszechnie używane w celach komercyjnych jak i rekreacyjnych. Służą do tworzenia wyjątkowych zdjęć i filmów, przeprowadzania dokładnych inspekcji, a także dostarczania rozrywki. Jeśli jesteś początkujący w dziedzinie dronów, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się, na co zwracać uwagę i jaki dron dla początkujących będzie najlepszy na zapoczątkowanie dronowej przygody.

DJI Mini 2 SE style

Dlaczego warto zacząć przygodę z dronami?

Zanim dowiesz się o konkretach, zastanów się, dlaczego warto zainwestować w tego typu sprzęt. Drony to nie tylko narzędzia do wykonywania zaawansowanych zdjęć czy filmów z lotu ptaka. To sposób na poznanie świata i technologii z zupełnie innej strony, zdobywanie nowych umiejętności i czerpanie radości z lotów. Posiadanie drona daje coraz większe możliwości - modele mają coraz lepsze kamery, większy zasięg i dłuższy czas lotu. Pozwolą Ci na uchwycenie obrazów z zupełnie innej perspektywy, co przekłada się na wyjątkowe efekty w fotografii i filmowaniu. Dron pozwala na uwiecznienie rodzinnych uroczystości oraz krajobrazów w sposób, który jeszcze niedawno był dostępny tylko dla profesjonalnych fotografów i filmowców. Samo sterowanie dronem to emocjonujące doświadczenie, które może dostarczyć zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom wiele radości.

Drony znalazły też swoje miejsce w świecie biznesu. Firmy wykorzystują drony do różnorodnych zadań, takich jak nadzór nad budową, inspekcje techniczne, dostawy towarów czy nagrywanie filmów promocyjnych. Dzięki temu takie organizacje oszczędzają czas i pieniądze, a jednocześnie zyskują nowe możliwości rozwoju.

Nauka latania dronem może być fascynująca i dawać wiele radości. Fotografia i filmowanie dronem to nie tylko umiejętność techniczna, ale także sztuka, którą możesz rozwijać i doskonalić w miarę upływu czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś turystą, który podróżuje po egzotycznych miejscach, czy chcesz obserwować budynki miejskie. To, co wcześniej było niemożliwe, teraz może być w zasięgu ręki.

Zasady, które warto znać

Czy wiesz o tym, że w Polsce obowiązują przepisy prawne, które regulują zasady latania dronem? Ważne, aby mieć świadomość dotyczącą przepisów i wymogów korzystania z drona. W tym artykule przedstawiliśmy drony, które nie wymajają skomplikowanych procedur.

W propozycjach, które prezentujemy w dalszej części (z wyłączeniem pierwszego z nich, ponieważ jest to zabawka) należy zarejestrować się online jako operator drona, przejść krótkie, darmowe szkolenie, a przed lotem wykonywać check-in. Więcej na ten temat przepisów możesz dowiedzieć się z naszych artykułów: Czy potrzebna jest mi licencja na drona? oraz Latanie dronem za granicą - przepisy i wytyczne

Tello style

Jaki pierwszy dron wybrać?

Wybór pierwszego drona może być jednocześnie ekscytującym, ale także wymagającym doświadczeniem, ponieważ rynek dronów oferuje masę różnych opcji. Zwracamy uwagę na najważniejsze czynni, które sprawią, że Twój pierwszy dron najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Ważnym elementem może być dla Ciebie cena drona i do jakich celów chcesz go przeznaczyć. Zasięg i czas lotu to parametry, które wpłyną na to, jak daleko i jak długo będziesz mógł latać. Wybierz drona, który spełnia Twoje oczekiwania pod względem jakości obrazu i rozdzielczości.

Pamiętaj, że nauka latania dronem wymaga cierpliwości i praktyki, więc niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, ważne jest regularne ćwiczenie i zdobywanie doświadczenia.

Zdecyduj o swoim budżecie

Pierwszą rzeczą, którą musisz ustalić, jest Twój budżet. Jeśli jesteś początkującym pilotem, nie musisz od razu inwestować w najdroższy model. Dobrym jest rozpoczęcie od dronów, które posiadają najpotrzebniejsze funkcje, ale mają też przystępną cenę. Dzięki temu sprawdzisz, czy to jest hobby, które chcesz kontynuować, bez inwestowania dużych sum.

Dron w niższej cenie może nie oferować licznych funkcji, ale sprawdzi się do nauki latania bez obawy o stratę. Z drugiej strony droższy model będzie oferował lepszą jakość kamery i większe bezpieczeństwo w postaci np. czujników wykrywania przeszkód. Można to porównać do zakupu pierwszego samochodu - droższe i bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowe funkcje, łatwiej i sprawniej się nimi poruszać, a przede wszystkim bezpieczniej.

Najtańsze drony zaczynają się już od około 150 złotych. W naszej ocenie dobrze jest szukać w przedziale od 700 do 3000 złotych. Cena często stanowi kluczowy czynnik i decyduje o dodatkowych funkcjach, trwałości urządzenia oraz jakości wykonywanych zdjęć i nagrań. Dobry dron dla amatora cechuje się wymierną ceną w stosunku do funkcji, które posiada. Czytaj dalej, aby zobaczyć najlepsze propozycje w naszej ocenie.

Określ swoje cele

Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć za pomocą swojego drona. Czy chcesz tylko cieszyć się lataniem, czy może interesuje Cię fotografia lub filmowanie? Dronem możesz uchwycić piękne krajobrazy, budynki czy wydarzenia. Jeżeli Twoim celem są dobre ujęcia np. z wycieczek, zainwestuj w dobrą kamerę w dronie.

Do bezstresowej nauki postaw na model, którego utrata nie będzie wiązała się z większymi konsekwencjami. Dodatkowo, jeżeli maksymalnie chcesz poczuć doświadczenie lotu zainteresuj się dronami wyścigowymi, które są bardzo szybkie i zwinne.

Długość lotu

Kolejnym ważnym aspektem jest długość lotu, czyli czas, przez jaki dron będzie w stanie pozostawać w powietrzu bez potrzeby ładowania. Dla osoby początkującej zazwyczaj wystarcza dron o lotach trwających od 10 do 20 minut. Zazwyczaj im droższy model, tym dłuższy czas lotu o kilka minut, a obecna technologia pozwala na max 40 min lotu.

Warto również rozważyć inwestycję w zapasowe akumulatory do kontynuowania swoich lotów bez przerwy na ładowanie. W ofercie producentów znajdziesz zestawy dodatkowych akcesoriów, gdzie taniej możesz kupić np. dwa akumulatory wraz hubem do ładowania.

Zasięg i kontrola

Jeśli pragniesz odkrywać dłuższe odległości lub wykonywać zdjęcia z dala od siebie, warto zwrócić uwagę na zasięg drona oraz rodzaj dostępnego kontrolera. Modele do 1000 zł pozwolą Ci na maksymalny zasięg do ok. 300 metrów. Z kolei seria Mini od DJI da Ci możliwość lotu już od 2 do nawet 8 kilometrów! Na zasięg drona warto patrzeć również w kontekście stabilności przesyłu obrazu. Im większy zasięg drona, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie on zerwany z powodu zakłóceń.

Istnieją modele, które pozwalają na zdalne sterowanie za pomocą smartfonów, podczas gdy większość oferuje aparaturę sterującą. My polecamy, aby inwestować w model z kontrolerem, bo przygotuje Cię on do sterowania bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Początkowo możesz odczuwać pewne trudności związane z orientacją i tym jak ruszać drążkami. Z każdym lotem jednak będzie to przychodzić coraz bardziej naturalnie.

Kamera drona

Przy zakupie pierwszego drona zwróć uwagę na kilka ważnych elementów związanych z kamerą, które wpłyną na jakość fotografii i nagrań wideo. Rozdzielczość kamery jest istotna – im wyższa, tym uzyskasz bardziej szczegółowe obrazy; kamery 4K są obecnie standardem w najnowszych dronach. Równie ważny jest gimbal, czyli mechanizm stabilizujący, na którym jest kamera, sprawiający, ze ujęcia są gładkie, bez drgań i wstrząsów.

Kolejne, chociaż już nie tak istotne parametry to wielkość matrycy CMOS, która wpływa na jakość obrazu w różnych warunkach oświetleniowych, zwłaszcza przy słabym świetle. Kąt widzenia kamery – szeroki kąt pozwala na ujęcie większej przestrzeni, dodając efekt przestrzenności. Możliwość manualnej kontroli ustawień kamery, takich jak balans bieli, ISO czy czas ekspozycji, będzie bardziej istotna dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Funkcje dodatkowe

Początkujący często pytają nas o czujniki wyrywania przeszkód oraz możliwość śledzenia obiektu. Można znaleźć takie funkcje w dronach dla amatora. Wykrywanie przeszkód jest możliwe najczęściej z dołu oraz przodu. Czujniki ze wszystkich stron, śledzenie obiektu posiadają dopiero bardziej zaawansowane modele jak np. DJI Mini 4 Pro lub DJI Mavic 3 Pro.

W tym miejscu warto wspomnieć o module GPS. To on sprawi, że dron będzie znał swoją lokalizację i dzięki temu stabilnie utrzymuje się w powietrzu, a nawet np. automatycznie powróci do użytkownika. Sprawdź, czy dron oferuje transmisję obrazu na żywo (FPV), co umożliwi Ci podgląd z kamery w czasie rzeczywistym.

Sprawdź, czy dostępne są akcesoria i części zamienne, takie jak dodatkowe baterie, ładowarki, śmigła czy etui. Części zamienne mogą być przydatne w razie potrzeby naprawy. Dla niektórych dronów jest dostępne ubezpieczenie od producenta, które w razie wypadku sprawia, że dron jest naprawiany za niską, stałą opłatą.

DJI_Mini_3_-_So_Fly

Dobry dron dla amatora. Jaki wybrać w 2023?

Na rynku dostępne są różne modele dronów, które doskonale nadają się dla początkujących. Wybór odpowiedniego drona w 2023 roku zależy od Twoich potrzeb i celów. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię fotografia, loty rekreacyjne czy zawodowe zastosowania, na rynku znajdziesz odpowiedni model. Oto kilka naszych propozycji na pierwszy dron dla amatora:

Dron  Dron Syma X5HW Dron Ryze Tello Dron DJI Mini 2 SE Dron DJI Mini 3
Cena 230,80 zł * 958 zł * 1 799 zł * 2 399 zł *
Zdjęcie Syma Dron Tello Dron DJI Mini 2 SE Dron DJI Mini 3 Dron
Kamera 0.3 MP FHD - 5 MP 2,7K - 12 MP 4K HDR - 12 MP
Krótki opis bezstresowy lot świetny do latania w domu najlepsza jakość ceny do możliwości nagrywanie w pionie

*Cena na październik 2023, ceny mogą ulec zmianie. W celu sprawdzenia aktualnych cen, sprawdź linki z powyższymi dronami.

Dron Syma X5HW

  • Mały, lekki dron, który jest prosty w obsłudze, idealny dla początkujących do nauki latania.

Dron Ryze Tello

  • To doskonały wybór dla tych, którzy chcą nauczyć się latania. Jest stabilny, łatwy w pilotażu i posiada kamerę FHD. Bardzo dobrze odwzorowuję latanie bardziej zaawansowanych dronów.

Dron DJI Mini 2 SE

  • Ten model to doskonałe połączenie jakości i dobrej ceny. Waży mniej niż 250 g, a jego czas lotu sięga 31 minut. Umożliwia nagrywanie filmów 2.7K.

Dron DJI Mini 3

  • Lekki i kompaktowy dron, który zalicza się do lepszej jakości dronów dla początkujących. Posiada kamerę 4K nagrywającą w pionie i wiele przydatnych funkcji, które dają ogromne możliwości.

DJI Mini 2 SE Dron style 2

Podsumowanie

Wybór pierwszego drona może być trudny, ale mamy nadzieje , że z tymi informacjami i wskazówkami można dokonasz mądrego wyboru. Pamiętaj o swoich celach oraz o funkcjach, które są dla Ciebie istotne. Niezależnie od tego, jaki dron wybierzesz, pamiętaj, że latanie dronem to unikalne hobby i dobra zabawa! Jeśli jesteś gotowy na swoją przygodę z dronami, zobacz co jeszcze przygotowaliśmy w ofercie dronów dla początkującychStawiasz na markę DJI? Stworzyliśmy wygodne zestawy, w których wszystko to, co potrzebne do drona jest taniej i w jednym miejscu.

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023

Polecane

pixel