Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Latanie dronem za granicą - przepisy i wytyczne

2023-07-04
Latanie dronem za granicą - przepisy i wytyczne

Gotowy do zabrania swojego drona na zagraniczną wycieczkę? Zanim wyruszysz w tę ekscytującą podróż, koniecznie zapoznaj się z zasadami i przepisami regulującymi loty dronami w różnych krajachPrzybliżymy Ci najważniejsze informacje dotyczące latania dronem za granicą, tak aby cieszyć się swoim hobby bez naruszania prawa. Przedstawimy zwięzły przegląd zasad obowiązujących w popularnych celach podróży, takich jak Turcja, Czechy, Niemcy, Hiszpania, Grecja czy Bułgaria. Dowiedź się, jak uzyskać niezbędne pozwolenia, przestrzegać zasad oraz jak zapewnić sobie bezpieczne i przyjemne wrażenia w przestrzeni powietrznej.

Zasady i przepisy latania dronem w Unii Europejskiej w 2023 roku

Od 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązują wspólne przepisy dotyczące latania dronem, które mają na celu ujednolicenie przestrzeni powietrznej. Okres ich wdrażania jeszcze trwa, przez co zasady w poszczególnych krajach członkowskich mogą się minimalnie różnić (np. odległość, jaką trzeba zachować od lotniska). Podstawy są jednak wspólne i następujące:

Musisz zarejestrować się w serwisie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i otrzymać numer operatora, który powinien być naniesiony na dronie. To jakich uprawnień potrzebujesz i jakich obostrzeń musisz przestrzegać zależy od wagi drona. W naszym artykule ,,Czy potrzebna jest mi licencja na drona” znajdziesz wszystkie ważne informacje dotyczące przepisów w UE.

Z uprawnieniami na drona jest właściewie tak jak z prawem jazdy - jeżeli wyrobiłeś je w Polsce, możesz używać go również w innych krajach członkowskich UE. Jeżeli spełnisz Polskie wymogi to latanie w innych krajach członkowskich UE będzie tak samo łatwe. Będąc zarejestrowanym w Polsce nie musisz dokonywać rejestracji jako operator w innym kraju członkowskim. Jeśli chcesz latać dronem - wystarczy, że zarejestrujesz się w polskim urzędzie lotnictwa i przejdziesz szkolenia wymagane dla Twojej podkategorii lotów. Twój numer operatora oraz uprawnienia będą obowiązywały w krajach członkowskich UE. 

Latanie dronem w Turcji w 2023 roku - zasady i ograniczenia

Latanie dronem w Turcji

W Turcji latanie dronem jest legalne od niedawna, a przepisy zmieniły się w 2022 roku. W przypadku tego kraju należy zwrócić uwagę nie tylko na uprawnienia, ale również pozwolenia na przewożenie drona. Znamy historie z grup dronowych, gdzie ktoś tylko przewoził drona przez Turcję (miał przesiadkę w tym kraju), a dron był konfiskowany. Dlatego w przypadku tego kraju warto zwrócić większą uwagę na przepisy, aby nie narazić się na niepotrzebne problemy.

Przepisy nie narzucają ograniczeń na drony o wadze poniżej 500 gramów. Oznacza to, że przewożenie drona o wadze 250 gramów do Turcji nie będzie wiązało się z koniecznością posiadania dodatkowych dokumentów. Z naszych informacji wynika, że nie ma również obowiązku posiadania dodatkowych uprawnień/ rejestracji.

Dla dronów o wadze przekraczającej 500 gramów wymagana jest wcześniejsza rejestracja w DGCA (więcej informacji niżej) oraz posiadanie odpowiednich uprawnień do latania dronem. Pozwolenie najlepiej uzyskać miesiąc przed podróżą (20 dni roboczych). Dodatkowo dron musi posiadać ważne ubezpieczenie. Brak spełnienia wymogów może skutkować naruszeniem prawa i skonfiskowaniem drona. Latanie dronem w Turcji wiąże się z następującymi zasadami:

 • dron zawsze w zasięgu wzroku
 • ograniczenie wysokości lotu do 120 metrów
 • minimalny wiek pilota 18 lat
 • zakaz latania nad miejscami publicznymi (parki, plaże, budynki publiczne)

W Turcji obowiązuje również rozróżnienie na loty rekreacyjne oraz zarobkowe. W przypadku lotów komercyjnych wymagana jest specjalna licencja od Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tego typu pozwolenie może otrzymać jednak tylko obywatel Turcji i nie ma więcej informacji na temat tego jak może to zrobić obokrajowiec.

Przepisy dronowe w Turcji mogą ulegać dość częstym zmianom. W związku z tym sprawdź aktualne przepisy przed planowanym lotem do Turcji lub innego kraju, aby uniknąć naruszenia prawa.

Urząd Lotnictwa Cywilnego w Turcji to - Directorate General of Civil Aviation, w celu znalezienia większej ilości informacji, można skorzystać ze strony DGCA.

Latanie dronem w Czechach - przypisy i procedury

Zgodnie z obowiązującym prawem w Czechach, drony muszą być zarejestrowane w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (CAA), jedak jeżeli jesteś zarejestrowany w polsce, tak jak pisaliśmy wyżej - przepisy są wspólne dla wszystkich krajów członkowskich UE. Rejestracja dronów poniżej 250 gramów nie jest wymagana.

 • dron zawsze w zasięgu wzroku
 • maksymalna wysokość lotu 120 metrów
 • minimalny wiek pilota 18 lat
 • minimalna odległość od obszarów zamieszkałych lub zaludnionych 150 metrów
 • minimalna odległość od lotniska 5 km
 • zabrania się latać w obszarach gęsto zaludnionych
 • zakaz fotografowania i nagrywania ludzi bez wyraźnej zgody

Latanie dronem w Czechach

Maksymalna prędkość latania dronem w Czechach została ustalona na 100 km/h, a czas lotu nie może przekraczać 15 minut. Unikaj obszarów ograniczonych i chronionych. Operacje w strefach ograniczonej/zakazanej przestrzeni powietrznej są generalnie zabronione. Strefy można zobaczyć na następującej stronie internetowej: https://dronview.rlp.cz/. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem lotu sprawdzić najnowsze przepisy w CAA, aby mieć pewność, że działasz zgodnie z przepisami. 

Urząd Lotnictwa Cywilnego w Czechach to - Úřad pro civilní letectví, w celu znalezienia większej ilości informacji, można skorzystać ze strony CAA.

Latanie dronem w Niemczech - wytyczne i zezwolenia

W Niemczech obowiązują jasne przepisy dotyczące korzystania z dronów i są bardzo podobne to tych obowiązujących w Polsce. Jeżeli dron waży więcej niż 250 gramów, konieczne jest zarejestrowanie go w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (tak jak pisaliśmy jeżeli zrobisz to Polsce, nie musisz powtarzać tej procedury). Pamiętaj, aby latać tylko w dozwolonych strefach. Znajdziesz je tutaj - mapa stref geograficznych niemcy.

 • dron zawsze w zasięgu wzroku
 • maksymalna wysokość lotu 120 metrów
 • minimalny wiek pilota 16 lat
 • minimalna odległość od lotniska 5 km
 • zabrania się latać w obszarach gęsto zaludnionych (np. koncerty, imprezy sportowe, demonstracje), rezerwatach przyrody
 • zakaz fotografowania i nagrywania ludzi bez wyraźnej zgody

Latanie dronem w Niemczech

Latanie dronem w Niemczech zawiera specjalne zasady dotyczące lotów nocnych. Wszystkie drony muszą być wyposażone w zielone migające światło, a loty mogą odbywać się jedynie w odległości co najmniej 200 metrów od obszarów zamieszkałych. Ograniczenie wysokości lotu w nocy wynosi 50 metrów. Podobnie jak w ciągu dnia, musisz utrzymywać bezpośredni kontakt wzrokowy z dronem. Prawo lotnicze nie rozróżnia operacji komercyjnych i prywatnych, zatem obowiązują takie same zasady.

Przed przystąpieniem do lotu warto sprawdzić obowiązujące przepisy, aby uniknąć ryzyka i naruszenia obowiązującego prawa. Urząd Lotnictwa Cywilnego w Niemczech to - Luftfahrt Bundesamt, w celu znalezienia większej ilości informacji, można skorzystać ze strony LBA.

Latanie dronem w Hiszpanii - procedury i prawa

W przypadku Hiszpanii, jeżeli Twój dron waży mniej niż 250 gram, nie musisz mieć nawet przy sobie certyfikatu A1/ A3. W przypadku cięższych dronów, miej ze sobą przygotowane świadectwo z kodem qr np. w telefonie. Przestrzegaj stref geograficznych. Mapa jest dostępna na stronie https://drones.enaire.es/. Wiele informacji jest przyjrzyście dostępnych w języku angielskim na stronie https://drones.enaire.es/

 • dron zawsze w zasięgu wzroku
 • maksymalna wysokość lotu 120 metrów
 • drony muszą latać w wyznaczonych obszarach
 • minimalna odległość od lotniska i innych wrażliwych miejsc 8 km
 • minimalna odległość od osób lub grup osób 5 m
 • zakaz fotografowania i nagrywania ludzi bez wyraźnej zgody

Orócz tego infromacje w języku angielskim są przejżyście dostępne na stronie Ministerstwa Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej. Na loty w parkach narodowych, potrzebujesz pozwolenia od AESA. Użycie dronów w strefach zakazu lotów musi zostać zatwierdzone przez hiszpańskie Ministerstwo Obrony (czas przetwarzania wynosi około tygodnia). Ubezpieczenie OC nie jest wymagane, ale zaleca się jego posiadanie. Pilot ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody. 

Latanie dronem w Hiszpanii

Latanie dronem w Hiszpanii dla firm bez konieczności uzyskiwania formalnego zezwolenia jest możliwe nad wyznaczonymi obszarami, w tym miastami. Dodatkowo, posiadając odpowiedni sprzęt śledzący, mogą również wykonywać loty dronami poza polem widzenia operatora. Jest to znaczne ułatwienie dla przedsiębiorstw, co przekłada się na oszczędność czasu i środków finansowych dla firm.

Urząd Lotnictwa Cywilnego w Hiszpanii to - Autoridad de Aviación Civil, w celu znalezienia większej ilości informacji, można skorzystać ze strony AAC lub AESA.

Latanie dronem w Grecji - ograniczenia i przepisy w roku 2023

Latanie dronem w Grecji

Chcąc oglądać piękne widoki w Gracji za pomocą drona, trzeba zwrócić uwagę na system stref dronów, które określają miejsca, gdzie można ich używać. Każdy musi przestrzegać ograniczeń określonych dla strefy, w której się znajduje.

Jeżeli spełniasz Polskie wymagania ze spokojem możesz latać w Grecji.
Oprócz ujednoliconych, europejskich zasad latania dronem isnieją dodatkowe ograniczenia, które zaznaczyliśmy poniżej pogrubioną czcionką:

 • konieczne jest oznaczenie drona identyfikatorem operatora
 • dron zawsze w zasięgu wzroku
 • maksymalna wysokość lotu 120 metrów
 • minimalny wiek pilota 16 lat
 • minimalna odległość od lotniska 8 km
 • dodatkowe zezwolenia przy lataniu nad obszarami chronionymi (np. muzea)
 • obowiązkowe ubezpieczenie dla dronów powyżej 4 kg oraz używanych komercyjnie
 • zabrania się latać w nocy lub przy złych warunkach pogodowych
 • zakaz fotografowania i nagrywania ludzi bez wyraźnej zgody
 • zakaz latania nad prywatnymi posesjami bez zgody
 • zakaz latania nad miejscami publicznymi (parki, plaże, budynki publiczne)
 • nielegalne jest używanie dronów w celach komercyjnych bez licencji
 • loty powyżej 50 metrów wysokości zgłasza się do organów nadzoru lotniczego i policji

Latanie dronem w Grecji powinno być poprzedzone sprawdzeniem aktualnych informacji o obowiązujących przepisach na stronach nadzoru lotniczego. Urząd Lotnictwa Cywilnego w Grecji to - Ελληνική Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, w celu znalezienia większej ilości informacji, można skorzystać ze strony YPA.

Latanie dronem w Bułgarii - zezwolenia i zasady

Latanie dronem w Bułgarii

Przed lataniem dronem w Bułgarii, musisz spełniać Europejskie wymogi, o których piszemy na początku atrykułu i masz obowiązek zapoznać się z warunkami dostępu w danym rejonie. Taka mapa stref gograficznych jest dostępna na stronie [link]. W trakcie lotu powinieneś sprawdzać co 15 minut, czy w rejonie wykonywania lotu dana strefa jest aktywna, a w przypadku jej wystąpienia przerwać lot.  

 • dron zawsze w zasięgu wzroku
 • maksymalna wysokość lotu 120 metrów
 • minimalny wiek pilota 16 lat
 • zabrania się fotografowania i nagrywania ludzi bez wyraźnej zgody
 • zakaz latania nad prywatnymi posesjami bez zgody
 • nielegalne jest używanie dronów w celach komercyjnych bez zezwolenia

Obszary geograficzne nie zawsze obejmują wszystkie miejsca o ograniczonym dostępie na terytorium Republiki Bułgarii. Należy używać wyłącznie informacji o strefie geograficznej opublikowanych w pliku json, który dostępny jest wraz z dostępem do mapy na CAA. Urząd Lotnictwa Cywilnego w Bułgarii to - Гражданска въздухоплавателна администрация, w celu znalezienia większej ilości informacji, można skorzystać ze strony CAACAA wymaga uzyskania pozwolenia, na poszczególne rodzaje lotów, między innymi nad obszarami zaludnionymi, w pobliżu lotnisk oraz nocą. 

Kraje zabraniające latania dronem

W zależności od kraju obowiązują zróżnicowane przepisy dotyczące korzystania z dronów. W niektórych państwach przepisy są jasne i łatwe do przestrzegania, podczas gdy w innych korzystanie z dronów jest zakazane. Istnieje grupa państw, gdzie wymagania są dość skomplikowane, wymagające opracowania szczegółowej dokumentacji i opłacenia różnych opłat, lub też brakuje konkretnych regulacji w tej dziedzinie, a ogólne infromacje dostępne w interecie są niejasne.

Warto zaznaczyć, że brak przepisów dotyczących latania dronem za granicą nie oznacza automatycznie, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. W praktyce jest to kwestia uznaniowa, która może prowadzić do problemów oraz kar. Na liście państw, gdzie latanie dronem jest zakazane, a nawet import tych urządzeń jest zabroniony, znajdują się na przykład takie kraje jak Tunezja, Egipt czy Maroko. Nieprzestrzeganie tych przepisów może prowadzić do konsekwencji, takich jak kary finansowe, konfiskata drona lub nawet kara pozbawienia wolności.

Jeżeli w tym artykule nie wymieniliśmy kraju, który Cię interesuje prezentujemy listę stron, które udostępniają i aktualizacją infromacje na ten temat. Aby upewnić się, czy latanie dronem jest dozwolone w danym kraju, można skorzystać ze stron:

Podsumowanie

Latanie dronem za granicą wymaga znajomości przepisów i wytycznych dotyczących korzystania z dronów w danym kraju. W Unii Europejskiej obowiązują wspólne przepisy, które nakładają pewne ograniczenia na latanie dronem. Przed podróżą za granicę, warto jednak sprawdzić konkretne przepisy obowiązujące w danym kraju, aby uniknąć naruszenia prawa. Po zapoznaniu się z treścią tego artykułu mamy nadzieję, że będziesz mógł uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. W razie pytań służymy wsparciem telefonicznym oraz mailowym.

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel