Jak bezpiecznie latać dronem nad wodą?
Zamierzasz latać dronem nad jeziorem lub rzeką? A może chcesz nagrać swój rejs po morzu? Mogłoby się wydawać, że latanie - wszędzie jest takie same, jednak nad wodą trzeba zachować szczególną ostrożność oraz zmienić niektóre ustawienia. Drony dają nam ogromne możliwości uchwycenia fantastycznych ujęć z wielu ciekawych i trudno dostępnych miejsc, jednak trzeba być odpowiednio przygotowanym. W tym artykule znajdziesz, jakie występują zagrożenia i przeczytasz kilka ważnych rad, aby latanie nad wodą było jak najbardziej komfortowe i bezpieczne.
Jakie są zagrożenia w lataniu dronem nad wodą?
Silny wiatr
Silny wiatr jest jednym z większych zagrożeń dla dronów, szczególnie nad wodą. Może nie tylko wpłynąć na stabilność lotu, ale także znacząco skrócić czas pracy baterii. Lepiej unikać lotów przy silnym wietrze.
Fale
Fale stanowią ogromne zagrożenie podczas lotu na niskiej wysokości. Aby uniknąć kontaktu z falami, zawsze lataj na wysokości, która pozwala na ich bezpieczne unikanie. Nawet małe fale mogą być niebezpieczne, dlatego zachowaj odpowiednią odległość od wody.
Anteny
Latarnie morskie, statki, urządzenia wykorzystujące anteny, Wi-Fi oraz magnesy mogą zakłócać działanie kompasu lub sygnału GPS drona. Przed lotem sprawdź otoczenie i unikaj latania w pobliżu takich źródeł zakłóceń.
Obiekty naturalne
Drzewa, skały i inne obiekty naturalne mogą stanowić zagrożenie dla drona. Uważnie obserwuj otoczenie i planuj lot tak, aby unikać kolizji z naturalnymi przeszkodami.
Łodzie
Podczas lotów nad wodą zwróć szczególną uwagę na poruszające się łodzie i statki. Zawsze trzymaj je pod stałą obserwacją, aby uniknąć kolizji. Nie powinieneś zbliżać się do łodzi na zbyt bliską odległość, aby nie stwarzać zagrożenia.
Najważniejsze – wyłącz VPS (system pozycjonowania wizyjnego)
Wyłączenie systemu pozycjonowania wizyjnego (VPS) jest najważniejszą czynnością przed rozpoczęciem latania nad wodą. Wiele osób o tym zapomina, przez co ich dron po wleceniu nad powierzchnię wody po prostu ’nurkuje’’. Drony DJI wyposażone są w czujniki wizyjne, które skanują powierzchnię, aby wypozycjonować drona. Lustro wody odbija światło i ma to wpływ na działanie VPS, dlatego dron może zostać oszukany i obniża lot. Po wyłączeniu czujników wizyjnych drona unikniemy niestabilnego lotu.
Poniżej nagranie jak wyłączyć tę funkcję w dronie DJI Mini 4 Pro:
Latając na niewielkiej wysokości nad wodą, cały czas kontroluj wysokość drona, ponieważ może on dryfować w dół. Dla bezpieczeństwa staraj się latać na wysokości minimum 1-1,5 m nad wodą z niewielką prędkością, mając drona w polu widzenia.
Nie wszystkie drony mogą posiadać taką funkcję, dlatego lepiej upewnić się wcześniej jakie ustawienia powinien mieć dron, którego posiadasz.
Startowanie i lądowanie z łodzi/statku
Startowanie i lądowanie z łodzi lub statku jest skomplikowane, ponieważ cały czas dryfujesz i poruszasz się w tym czasie. Jeśli płyniesz, a pozycja się zmienia, dron może wylądować w wodzie, wracając do punktu początkowego zapamiętanego przez GPS. Aby temu zapobiec, wyłącz funkcję automatycznego powrotu do domu.
Jeśli chcesz skorzystać z automatycznego powrotu, ustaw jako punkt docelowy „Home Point Me”. Dzięki temu dron wróci do miejsca, gdzie znajdujesz się z kontrolerem. Obserwuj lot powrotny drona i w razie wątpliwości anuluj powrót, lądując manualnie.
Jak przygotować się na latanie nad wodą dronem?
Przed podjęciem decyzji o lataniu nad wodą, bardzo dobrze opanuj latanie na lądzie – startowanie, lądowanie, lot i sterowanie. Praktyka jest najważniejsza, im lepsza kontrola nad dronem, tym bezpieczniejszy i bardziej komfortowy lot. Latanie nad wodą jest niebezpieczne, ale odpowiednie przygotowanie minimalizuje ryzyko. Jeśli sytuacja wymaga nagrywania ujęć bez możliwości obserwacji wzrokowej, zachowaj szczególną uwagę i bezpieczną wysokość nad wodą.
Gwarancja bezpieczeństwa
DJI oferuje możliwość zakupu dodatkowego ubezpieczenia swojego drona na okres 12 lub 24 miesięcy. W tym czasie przysługuje dwukrotna lub czterokrotna wymiana na nowy sprzęt za niewielką opłatą, pod warunkiem dostarczenia zniszczonego sprzętu. Zakup dodatkowej ochrony zdecydowanie polecamy każdemu. Więcej o DJI Care Refresh znajdziesz w artykule: DJI Care Refresh - czy warto? Najczęściej zadawane pytania
Podsumowanie
Latanie dronem nad wodą daje wiele możliwości na zrobienie dobrych ujęć, ale wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Silny wiatr, fale, anteny, obiekty naturalne czy poruszająca się łódź, w której się znajdujesz to czynniki, które mogą zakłócać lot. Bardzo ważne jest wyłączenie systemu pozycjonowania wizyjnego (VPS), który może być zmylony przez odbicia światła od powierzchni wody. Musisz dobrze opanować latanie dronem, zanim zdecydujesz się na lot nad wodą. Startowanie i lądowanie z łodzi wymaga większych umiejętności i odpowiednich ustawień GPS. Zanim zdecydujesz się na takie loty, dobrze się przygotuj i zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojego drona.