Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Drony i wykorzystanie dronów w walce z COVID-19 w Polsce

2020-05-14
Drony i wykorzystanie dronów w walce z COVID-19 w Polsce
Wykorzystanie dronów w walce z COVID-19 w Polsce było kwestią czasu. Polska jest jednym z pierwszych krajów na świecie, które prawnie uregulowały rynek BSP (bezzałogowe statki powietrzne). Drony w Polsce cieszą się dużą i wciąż rosnącą popularnością. Według danych z lutego 2019 roku, opublikowanych w Białej Księdze Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych, w polskiej przestrzeni powietrznej znajdowało się wówczas ok. 100 tys. dronów, a uprawnienia operatora drona miało 10 tys. osób. Możliwości powietrznego wsparcia w postaci dronów w Polsce są imponujące.

Wykorzystanie dronów w walce z COVID-19 w Polsce

Transport próbek i testów na COVID-19 dronami

Dzięki wykorzystaniu pierwszego w Europie systemu do koordynacji lotów dronów PansaUTM, 29.04.2020 r. po raz pierwszy w Polsce wykorzystano drona do transportu próbek do badań w kierunku koronawirusa. System PansaUTM umożliwił przygotowanie i analizę trasy przelotu ze szpitala MSWiA do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie. Zakończony powodzeniem lot potwierdza sprawne funkcjonowanie systemu, co umożliwia zarządzanie lotami BSP w Polsce i dalsze wykorzystanie dronów w walce z COVID-19.

Do tego zadania wykorzystano drona Hermes, którego pierwsze testy miały miejsce w listopadzie 2019. Głównym wykorzystaniem drona od samego początku miał być transport przesyłek medycznych. Teraz ma on odciążyć karetki - wymazówki, których w Polsce jest zaledwie 150.Więcej o pierwszym locie Hermesa z próbkami do badań przeczytasz tutaj.

Prezentacja Hermesa - drona do walki z COVID-19 w Polsce:
Dezynfekcja przystanków przy użyciu dronów

Od maja w wyniku współpracy Urzędu Lotnictwa Cywilnego z władzami miasta ruszył projekt dezynfekcji przystanków komunikacji miejskiej z wykorzystaniem dronów. O podobnym zastosowaniu dronów pisaliśmy odnośnie wykorzystania dronów w rolnictwie tutaj. Flagowym modelem do tego typu zadań jest Agras i właśnie on był wykorzystywany m.in. w Chinach do tego zadania.

W Polsce wykorzystano rozwiązanie firmy Spartaqs - drony, które są w stanie zabrać na pokład 15 litrów płynu dezynfekującego. Drony te są wyposażone także w emiter promieni UV, co pozwoli eliminować wirusy i bakterie.

Wsparcie służb porządkowych i ratunkowych

Obiekty użytku publicznego w Polsce są stale nadzorowane przez służby policji. Coraz częściej wykorzystują do tego drony tak, aby kontrolować czy obostrzenia związane z epidemią koronawirusa są przestrzegane.

Przypominamy artykuł dotyczący zastosowania dronów w służbach mundurowych.

Polska Agencji Żeglugi Powietrznej zachęca także osoby prywatne, które posiadają uprawnienia operatora drona do zgłaszania się do pomocy. Drony patrolują ulice oraz miejsca użytku publicznego i przekazują informacje funkcjonariuszom o lokalizacji osób, które łamią zasady izolacji i nie przestrzegają zakazu zgromadzeń. Do tego zadania można wykorzystać już nawet modele Mavic Mini czy Mavic Air, które choć są dronami typowo konsumenckimi, rejestrują materiały w wysokiej rozdzielczości.

Zastosowanie dronów w walce z koronawirusem w Polsce
Policjanci i służby medyczne wykorzystujący drona. Źródło.

Drony termowizyjne i drony z głośnikiem

W Chinach, Hiszpanii i we Francji drony wykorzystuje się do patroli ulic już od lutego (przeczytasz o tym tutaj). Najwięcej emocji wzbudzają drony wyposażone w kamerę termowizyjną, które są wykorzystywane do mierzenia temperatury przechodniów na ulicach oraz drony z głośnikiem.

Często wspomina się o DJI Mavic 2 Enterprise w wersji podstawowej oraz w wersji Dual Flir z termowizją. W Polsce można spotkać się z informacjami odnośnie dronów Esculape, które mają możliwość wykrycia osób z gorączką z odległości już 100 m. Wykrywają one także takie zachowania jak kaszel czy kichanie oraz są wyposażone w głośniki, które mają za zadanie przekazywać komunikaty ostrzegawcze.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel