Zapisz na liście
Stwórz nową listę

DJI Mini 4 Pro - recenzja MegaDron

2023-09-28
DJI Mini 4 Pro - recenzja MegaDron

Nowy Dron DJI Mini 4 Pro cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie ma co się dziwić, ponieważ to zdecydowanie ulepszona wersja swojego poprzednika, Mini 3 Pro. Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne. Przede wszystkim, od razu można zauważyć, że dron wydaje się być znacznie cichszy niż jego poprzednik, co z pewnością wpływa na komfort użytkowania i przyjemność lotu własną i osób trzecich. Jest to jedna z pierwszych ciekawostek, na które zwróciliśmy uwagę już po pierwszych minutach z dronem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mini 4 Pro wyposażony jest w diodę LED umieszczoną na dolnej stronie, co pozwala na znacznie lepszą orientację w powietrzu i ułatwia loty po zmroku. Kolejnym znaczącym ulepszeniem są czujniki 360°, które umożliwiają znacznie pewniejszy lot w pobliżu obiektów. Oczywiście, istnieje pewien margines błędu, dlatego nie zawsze wychwycą one niewielkie przeszkody, takie jak gałązki drzewa, (należy zawsze zachować ostrożność), niemniej jednak poprawiają bezpieczeństwo lotów i minimalizują ryzyko kolizji.

Co do kontroli nad dronem, jest standardowo bardzo łatwy w obsłudze. Korzystaliśmy z najnowszego kontrolera DJI RC-N2, dołączonego do zestawu. To nowa aparatura wypuszczona wraz z poprzednią premierą DJI Air 3, o której piszemy w tym miejscu. Sterowanie odbywa się tak samo jak w przypadku starszych dronów serii Mini (z wyłączeniem DJI Mini 1) zapewnia standardowo świetną kontrolę. Bez opóźnień i trudności można wykonywać różnorodne polecenia, co sprawia, że Mini 4 Pro jest bardzo przyjazny dla pilotów o różnym poziomie doświadczenia.

Czujniki sferyczne, umiejscowione są pod kątem i zapewniają szersze pole widzenia. Warto podkreślić, że to pierwszy dron z serii mini, który pozwala na wykrywanie przeszkód 360°. Wcześniej taką funkcję posiadały jedynie droższe modele dronów, takie jak DJI Mavic 3 Pro, czy DJI Air 3.

Tak jak widać na poniższym filmiku, w sytuacji kiedy próbowaliśmy wlecieć w przeszkodę, dron automatycznie tego zabraniał. Przeszkody były pokazane wizualnie na ekranie, co pomaga w lepszym kontrolowaniu drona.

Kamera DJI Mini 4 Pro

Po przetestowaniu nowego drona Mini 4 Pro chcemy zwrócić uwagę, że kamera tego drona posiada taki sam moduł aparatu co wersja Mini 3 Pro. Wyposażona w 1/1,3-calową matrycę CMOS oraz Dual Native ISO Fusion, zapewnia bardzo zadowalającą jakość obrazu. Można porównać wielkość tego sensora do aparatów flagowych, najnowszych telefonów. Nawet w trudnych sytuacjach, Mini 4 Pro radzi sobie bardzo dobrze. Przysłona f/1.7 oraz piksele 2,4 μm 4 w 1 pozwalają na uchwycenie naprawdę dobrych ujęć. Główna różnica leży tutaj w klatkarzu nagrań.

Mimo małych rozmiarów i wagi Mini 4 Pro zapewnia nagrania w rozdzielczości 4K/60FPS HDR (przy czym w mini 3 Pro było to 4K/30FPS) oraz efekt slow motion w 4K/100FPS. Tryby D-Log M i HLG podnoszą jakość obrazu. Standardowo zrobimy zdjęcia w formacie RAW o rozdzielczości 48MP.

Gimbal podobnie jak w poprzednim modelu, może przechylić się o 60 stopni w górę i o 90 stopni w dół, a kamera obraca się o 90 stopni, aby zapewnić pełną rozdzielczość wertykalną do mediów społecznościowych.

Kamera drona DJI Mini 4 Pro spełniła nasze oczekiwania jeśli chodzi o jakość wideo i zdjęć, chociaż oczywiście nie spodziewaliśmy się znacznie więcej niż w poprzednim modelu z tej serii. Większa ilość klatek w przypadku nowego drona będzie przyciąć przede wszystkim tych, którzy wiedzą, że częściej będą tworzyli bardziej dynamiczne ujęcia i szybko latali dronem. Największym wyróżnikiem i jednocześnie tym, co by nas zachęcało do zakupu tego drona, są właśnie czujniki wykrywania przeszkód.

Budowa i możliwości

Mini 4 Pro waży poniżej 249 gramów, co pozwala na lot w podkategorii C0. Nowy model posiada oznaczenie certyfikujące z dołu. To pierwszy dron Mini z oficjalnym, obowiązkowym certyfikatem, które już od początku 2024 roku będzie obowiązkowe.

Cztery czujniki skierowane do przodu i do tyłu zostały teraz umieszczone w taki sposób, że widzą także na boki, dodano czujniki górne, a obudowa jest nieco bardziej opływowa. Dron ma większe otwory chłodzące, nieco mniejsze tylne ramiona i nowe podpory na przodzie. Zarówno osłona kamery/gimbala jak i śmigieł jest mniejsza i łatwiejsza do założenia. Zastosowano te same śmigła, co w mini 3 Pro, więc można wymieniać je pomiędzy modelami i będą z pewnością łatwo dostępne.

Z tyłu Mini 4 Pro znajduje się port microSD oraz posiada 2 GB pamięci wewnętrznej dla zapominalskich na wypadek braku karty pamięci, lub gdyby skończyło się na niej miejsce.

DJI Mini 4 Pro Las

Zasięg i sterowanie dronem

Nowa aparatura pozwala na aż 10 km zasięgu. Mini 4 Pro jest dostępny z jednym z dwóch nowych kontrolerów: podstawowym RC-N2, który wymaga smartfona, oraz RC 2 ze wbudowanym ekranem. Poza lepszymi antenami, stare i nowe aparatury nie różnią się niczym- przyciski są umiejscowione w tych samych miejscach. Dron i aparatura korzysta z nowej transmisji O4 od DJI, wprowadzonej po raz pierwszy w Air 3, więc działa tylko z nowymi kontrolerami. Na chwilę obecną dron DJI Mini 4 Pro nie będzie działać ze starszymi modelami aparatur, a taka zmiana być może pojawi się w przyszłości.

Dron DJI Mini 4 Gdynia Foto

Zdjęcie wykonane DJI Mini 4 Pro


Wydajność DJI Mini 4 Pro

Ze względu na swoją małą wielkość i zwrotność, Mini 4 Pro można traktować jak latającą kamerkę sportową. Niewielka masa i niska cena w porównaniu do na przykład Mavic 3 Pro, sprawia, że dron jest bardzo atrakcyjny względem konkurencji. Maksymalna prędkość wynosi około 16 m/s (57,6 km/h) , może poradzić sobie z wiatrem o prędkości do 10,7 m/s (38,5 km/h), co jest imponującym wynikiem dla drona o masie poniżej 249 gramów. W działaniu czasami może wydawać się, że jest silnie kołysany przez wiatr, ale nie widać tego na nagraniach dzięki gimbalowi i technologii stabilizacji DJI. Dron wykorzystuje także system APAS od DJI, który oferuje automatyczne hamowanie i omijanie przeszkód dla dodatkowego bezpieczeństwa.

DJI Mini 4 Pro Dron

Wykrywanie przeszkód

W przypadku DJI Mini 4 Pro otrzymujemy szerokokątne czujniki wykrywania przeszkód 360°, które dzięki swojemu umiejscowieniu zapewniają szersze widzenia niż w przypadku innych mini dronów. Jednocześnie, w porównaniu do sprzętu wymagającego znacznie większych nakładów finansowych np. DJI Mavic 3 Pro pole pionowe widzenia czujników jest mniejsze (np. czujniki przednie i tylne w Mavic 3 Pro to 103° w pionie, a DJI Mini 4 Pro 72°). Nowy dron wykryje przeszkody lecąc z minimalnie mniejszą prędkością, niż drony z wyższej półki (15 m/s w Mini 3 Pro i 12 m/s w Mini 4 Pro).

Nie zapominajmy jednak, że to pierwszy mini dron z czujnikami z każdej strony, przy zachowaniu tak niskiej wagi. Z pewnością ich czułość, zakres pomiaru i szybkość została poprawiona względem poprzednika, czyli DJI Mini 3 Pro. Na koniec warto dodać, że DJI Mini 4 Pro jako pierwszy został wyposażony w dodatkowy czujnik trójwymiarowy na podczerwień, co może być pomocne przy startowaniu i lądowaniu.

Rada specjalistów Megadron:

“Należy pamiętać, że na czujnikach wykrywania przeszkód nie można polegać 100 - procentowo. To z tego względu, że tego typu sensory świetnie radzą sobie z większymi powierzchniami jak np. ściana, czy samochód, a małe przeszkody jak np. cienkie kable czy smukła gałązka nie są już tak łatwo wykrywalne. Drugi aspekt to szybkość z jaką porusza się dron - nagrywając w trybie cine (filmowym), kiedy dron porusza się płynnie, nie ma niemal szansy na zderzenie. Im większa prędkość, tym mniejsza wykrywalność przeszkody - dron po prostu nie ma czasu, aby przetworzyć informacje i się zatrzymać (całe te mechanizmy trwają milisekundy)”

Żywotność baterii

Baterie stosowane w modelu Mini 4 Pro są prawie identyczne względem tych, które zostały zastosowane w Mini 3 Pro, więc jeśli masz już kilka baterii, możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy. Czas lotu jest bardzo podobny, bateria powinna starczyć na około 30 minut. Producent podaję maksymalny czas lotu wynoszący 34 minuty jednak lepiej być przygotowanym na 24-28 minut latania. Bateria Mini 4 Pro waży ok. 77,9g, a jej pojemność to 2590 mAh, natomiast bateria z Mini 3 Pro waży ok. 80,5g i posiada 2453 mAh. Używając baterii ze starszego modelu w DJI Mini 4 Pro ciężar przekroczy 249g! Latanie w dalszym ciągu jest możliwe, ale warto o tym wiedzieć, że waga zostanie przekroczona.

Mini 4 Pro - wady i zalety drona

Nowy Mini, łączy wiele nowych funkcji z profesjonalnych dronów. Oto przegląd plusów i minusów drona DJI Mini 4 Pro, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego warto zwrócić na niego uwagę: 

Wady DJI Mini 4 Pro Zalety
- jakość w scenach nocnych mogłaby być lepsza


Dron DJI Mini 4 Pro

+ cichy
+ zaawansowane unikanie przeszkód 360°
+ gimbal z pochyleniem do 60° w górę
- ograniczenie śledzenia obiektów
50 m
+ łatwe sterowanie
+ śledzenie obiektów ActiveTrack 360°
+ solidna jakość obrazu
- nie jest niezawodny podczas kolizji + duży stabilny zasięg
+ transmisja obrazu 1080p/60FPS
+ tworzenie ujęć pionowych

 

Podsumowanie

Mamy to! W końcu mini dron, który posiada czujniki z każdej strony! Do tego śledzenie obiektu z każdej strony. Tych dwóch parametrów oczekiwaliśmy najbardziej i nie zawiedliśmy się. Znacznie niższy poziom hałasu, łatwa obsługa. Właściwie jedyne czego nam brakuje to ulepszenia w kamerze, które znajdziemy już w wyższych modelach dronów np. DJI Air 3. Wydajność drona może się równać z niektórymi profesjonalnymi dronami, a jego zwrotność i niska cena w porównaniu do konkurencji przyciągają uwagę. To dron, któremu bez złudzeń warto się przyjrzeć, a my nie raz będziemy z niego korzystać.

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Autor
Mateusz Krenz
Inżynier z pasją do fotogrametrii i jej zastosowań w rolnictwie, środowisku i geodezji. Doradza naszym klientom w zakresie wykorzystania dronów i kamer multispektralnych do tworzenia map i analizy danych. Poza pracą uwielbia podróżować oraz nurkować. Na swoim profilu Instagramowym umieszcza inspirujące relacje ze swoich wypraw i podróży.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023

Polecane

pixel