Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Premiera drona DJI Air 3 - 7 najciekawszych nowości

2023-07-25
Premiera drona DJI Air 3 - 7 najciekawszych nowości

Dziś (25.07.23) obyła się premiera nowego drona DJI Air 3. To czwarty dron z serii Air (kolejno po Mavic Air, Mavic Air 2, Mavic Air 2S). Producent udoskonalił dobrze znaną konstrukcję i wprowadził ulepszenia, jakich jeszcze w dronach z tej serii nie było. W tym artykule przyjrzyjmy się nowemu dronowi i podamy 7 najważniejszych niesamowitych możliwości nowego drona.

1. Wchodzimy w erę wielu kamer w jednym dronie

Kamery Drona dji air 3

Wygląda na to, że podobnie jak w przypadku smartfonów, które mają zazwyczaj po 2- 3 obiektywy służące do różnych celów, największy producent dronów idzie w stronę tego, aby jeden dron mógł wykonać jak najwięcej zadań. Podobnie jak w przypadku drona DJI Mavic 3 najnowszy Mavic Air 3 został wyposażony w podwójną kamerę.

Obie kamery mają taką samą wielkość matrycy 1/1,3 CMOS, jednak inną długość ogniskowej, co pozwala na większe możliwości w budowaniu historii za pomocą obrazka. Wiemy, że wielu użytkowników miało nadzieję na 1- calową CMOS, tak jak wyglądało to w przypadku poprzednika wypuszczonego 2 lata temu, czyli Air 2S. Pamiętajmy jednak, ze wielkość matrycy to nie jedyny parametr, który wpływa na jakość. W tym wypadku, dzięki zastosowaniu przysłony f/1.7 na matrycę pada więcej światła. DJI deklaruje, że nocny obrazek z Air 3 będzie lepszy niż Air 2S.

porownanie ogniskowych

Zaawansowana kamera szerokokątna pozwalająca uchwycić krajobraz na jednym ujęciu. Wyposażona w matrycę 1/1,3” CMOS mającą 48 MP efektywnych pikseli. Jej ogniskowa wynosi 24 mm, a obiektyw kamery obejmuje pole widzenia o kącie 82°. Z przysłoną f/1.7 można uzyskać standardowe jak i niesamowite ujęcia, gdy korzystasz z drona. Kamera umożliwia rejestrowanie zdjęć w formacie RAW z trybem kolorów 10-bit D-Log oraz 10-bit HLG, co gwarantuje zachowanie wszystkich szczegółów i jakości obrazu. Ponadto możesz nagrywać filmy w 4K/100FPS, co zapewnia niezwykle bogatą i realistyczną jakość wideo. Rozwiązanie Night Mode, umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K/30FPS w trudnych warunkach nocnych oraz w słabym oświetleniu.

Kamera ze średnim teleobiektywem posiada ogniskową 70 mm z 1/1,3” calową matrycę CMOS, 48 MP efektywnych pikseli i 3-krotnym bezstratnym zoomem optycznym. Idealnie sprawdzi się do uchwycenia krajobrazów, nagrywając filmy 4K/100FPS ze stałą przysłoną f/2.8 i polem widzenia 35°. Tak samo jak kamera szerokokątna posiada tryb kolorów 10-bit D-Log oraz 10-bit HLG oraz rejestrowanie zdjęć w formacie RAW.

 

2. Innowacyjne ładowanie oraz zwiększona długość lotu

W porównaniu z poprzednikami czas lotu został wydłużony o 148%. Teraz dron DJI Air 3 poleci 46 min, ale to nie wszystko. Za pomocą 100 - watowej ładowarki akumulatory naładują się w zalewie 60 min. Wprowadzono nową funkcję akumulacji mocy dla akumulatorów. Polega ona na tym, że podczas gdy są one razem w hubie do ładowania, jednostki z niską ilością energii mogą przekazać swoją moc najbardziej naładowanej baterii. Dzięki temu w sytuacji krytycznej można zyskać dodatkowe kilkanaście minut lotu.

 dji air 3 akumulacja energii

Ta technologia działa również w drugą stronę. Baterie DJI zawsze były inteligentne, co oznacza, że posiadają szereg zabezpieczeń i funkcji, które przedłużają ich żywotność. Jednak nawet tak zaawansowane urządzenia mogą ulec uszkodzeniu, jeżeli nie są ładowane przez dłuższy okres czasu (ok. 3 mies. - więcej informacji o tym jak dbać o baterie znajdziesz w naszym artykule). To, co zostało dodane, to bateria o wyższym poziomie naładowania przekaże swoją energię innym, tak, aby nie doszło do nadmiernego, szkodliwego rozładowania.

 

3. Po raz pierwszy seria Air zapewnia wykrywanie przeszkód ze wszystkich stron

Tego w dronach z serii Air jeszcze nie było. Dzięki zastosowaniu w dronie DJI Air 3 - 6 czujników typu Fish - Eye dron jest w stanie wykryć przeszkody z każdej strony.  W związku z tym w dronie działa również system Apas 5.0 oraz Activ Track z 8 stron.

 

4. Automatyczne ujęcia dla obu obiektywów

Quick Shots to automatyczne tryby lotu, gdzie jednym kliknięciem dron automatycznie wykonuje np. oblot dookoła osoby, dzięki czemu bez żadnego wysiłku uzyskuje się profesjonalnie ujęcie. W przypadku drona DJI Mavic Air 3 obie kamery obsługują tryby Quick Shots. Tej opcji nie ma na razie nawet DJI Mavic 3 Pro, chociaż DJI przekazuje, że w przyszłości taki upgrade może się pojawić.

 

5. Waypoints

Po raz pierwszy w serii Air dostępna jest teraz funkcja Waypoint. Dzięki niej można zaplanować z wyprzedzeniem trasę lotu i uzyskać płynne ruchy oraz urzekające pojedyncze ujęcia. Taką trasę można zapisać do późniejszego dokładnego odtworzenia i uzyskać przejścia, takie jak np. dzień w noc.

 

6. Znakomity zasięg

kontrolery DJI RC2 i RC N2

To za sprawą uwaga… nowych kontrolerów i najnowszej generacji transmisji OcouSync 4.0, DJI Air 3 pozwala na jeszcze większą swobodę w czasie lotu i bezprzeszkodowe eksplorowanie odległych zakątków. Dron wykorzystuje najnowszy system transmisji O4, co przekłada się na niesamowity zasięg aż do 10 km, niezależnie od tego, czy jesteś w górach, na polach czy nad morzem. Dzięki temu rozwiązaniu możesz cieszyć się stabilnym połączeniem i doskonałą jakością sygnału, co w przypadku przesyłania wideo w rozdzielczości 1080p/60FPS oznacza zachwycające wrażenia wizualne podczas lotu.

 

7. Aplikacja z Ai sama doda efekty dźwiękowe?

Wiele osób nagrywa za pomocą drona, a nie konicznie udostępnia efekty. Może to być za sprawą tego, że post produkcja np. nauka montażu sprawia problemy. DJI to zauważył i stworzył aplikację LightCut do montażu na telefon, która za pomocą jednego kliknięcia tworzy zadowalający filmik. Oprogramowanie wykrywa ruch kamery oraz obiekty i dobiera najlepsze momenty. Oprócz tego na podstawie obrazka dobiera efekty dźwiękowe. My jeszcze tego nie testowaliśmy, jednak warto o tym wspomnieć, bo wciąż dodawane są nowe szablony i widzimy, że idzie to w stronę znacznego ułatwienia tworzenia kontentu.

 

DJI Mavic Air 3 - ceny i dostępność

Dziś dnia 25 lipca 2023 roku, rozpoczęła się sprzedaż drona DJI Mavic Air 3, który w ograniczonej ilości jest dostępny od ręki. Warto zająć swoje miejsce w kolejce, ponieważ dostawy na początku będą limitowane. Drona Air 3 można zakupić w wersji podstawowej z kontrolerem bez ekranu (DJI RC-N2)  lub w wersjach Combo zarówno z aparaturą z ekranem (DJI RC 3) jak i bez. Poniżej przedstawiamy tabelę cen dla drona DJI Mavic Air 3:

Dron Dron DJI Air 3 (DJI RC-N2) Dron DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-N2) Dron DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC 2)
Cena 5 399 zł 6 599 zł 7 599 zł
Zdjęcie  Dron DJI Air 3 (DJI RC-N2) Dron DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC-N2)  Dron DJI Air 3 Fly More Combo (DJI RC 2)

Dron DJI Air 3 oferuje różne zestawy w zależności od konfiguracji, a ich ceny mieszczą się w przedziale od 5 399zł do 7 599zł. Ceny są niezwykle konkurencyjne w porównaniu do wszechstronnych funkcji i możliwości, które oferuje ten model. Oferując tak wiele za tę cenę, DJI Air 3 staje się bardzo atrakcyjną opcją dla pasjonatów dronów i profesjonalistów, którzy szukają doskonałego połączenia jakości i wydajności. Niezależnie od wybranej wersji, DJI Air 3 z pewnością zapewni wspaniałe doświadczenia lotu i umożliwi odkrywanie świata z niezwykłej perspektywy.

Standardowo, do drona dostępne jest ubezpieczenie od producenta DJI Care Refresh w wersji na rok w cenie 549 zł oraz na dwa lata w cenie 949 zł. 

DJI Mavic Air 3 - pozycja na rynku dronów

Model Air 3 jest aktualnie jedynym dronem DJI z dwoma kamerami. Jedyny model, który posiadał dwie kamery, czyli DJI Mavic 3 został wycofany z rynku. Poprzednik opisywanego drona - DJI Mavic Air 2S nadal jest dostępny, więc jeżeli Ci zależy na dronie z jak największą matrycą, a opcja zoomu i czas lotu nie jest tak istotna, warto zwrócić na niego swoją uwagę, zwłaszcza że model ten dosyć często pojawia się na promocji.  Jeżeli mierzysz wyżej i potrzebujesz zarówno długiego czasu lotu jak i dużej matrycy w dronie sprawdź DJI Mavic 3 Classic (pojedyncza kamera 4/3 CMOS) lub Mavic 3 Pro (3 kamery o niesamowitych możliwościach).

 

Podsumowanie

podsumowanie - dron DJI Air 3

DJI Air 3 to nowy dron od DJI skierowany do osób, które potrzebują drona w bardzo dobrej cenie w połączeniu z zaawansowanymi parametrami. Posiada składaną konstrukcję i dwie główne kamery 48 MP z efektywnymi pikselami - szerokokątną oraz ze średnim teleobiektywem i 3-krotnym bezstratnym zoomem optycznym. Zaletą drona jest wielokierunkowe wykrywanie przeszkód oraz najnowszy system transmisji O4 zapewniający zasięg do 10 km. Czas lotu został wydłużony aż do 46 minut. Inteligentne funkcje jakie jak FocusTrack (śledzenie), Waypoint (planowanie) lub QuickShots i MasterShots (automatyczne skomplikowane ruchy) dodają jeszcze więcej możliwości. Całość stawia drona bardzo wysoko wśród innych konkurencyjnych pozycji. Cena i zaawansowane funkcje sprawiają, że DJI Air 3 jest atrakcyjnym wyborem dla pasjonatów dronów jak i profesjonalistów, którzy szukają wysokiej jakości i wydajności.

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023

Polecane

pixel