Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Teraz każdy może łatwo zgłosić nielegalny lot

2024-07-10
Teraz każdy może łatwo zgłosić nielegalny lot

W czerwcu 2024 roku, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) oficjalnie uruchomiła portal CoTuLata.pl oraz aplikację mobilną na system Android. Serwis ten ma udostępniać informacje o lotach dronów w pobliżu, a przede wszystkim umożliwia zgłaszanie podejrzanych lub niebezpiecznych lotów do odpowiednich służb. Dzięki CoTuLata można monitorować aktywność dronów w swoim otoczeniu i podjąć działania w przypadku naruszenia przepisów lub zagrożenia bezpieczeństwa.

Źródła Informacji o Lotach

Dane o lotach dronów w pobliżu użytkownika są zbierane z trzech głównych źródeł:

 1. Check-in pilota – Piloci dronów deklarują rejon, w którym będą prowadzić loty, podając informacje o czasie trwania lotu i wysokościach. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy lot drona musi być zgłoszony, co może być dokonane właśnie w formie check-in.
 2. Misje – Zgłoszenia lotów dronów za pośrednictwem edytora udostępnionego przez PAŻP. Misje te zawierają szczegółowe informacje o planowanych lotach i mogą obejmować bardziej złożone obszary lotów, które niekiedy wymagają dodatkowej autoryzacji.
 3. Dane RemoteID – Od stycznia 2024 roku, niektóre drony muszą być wyposażone w nadajniki rozgłaszające informacje o locie, takie jak aktualne położenie i wysokość. Dane te są dostępne tylko w mobilnej aplikacji CoTuLata.

Każdy może zobaczyć podstawowe informacje, które nie naruszą danych wrażliwych pilota, a więc czas startu i zakończenia, maksymalną wysokość oraz numer pilota i operatora.

Zgłaszanie Naruszeń

Kiedy zgłosić niedozwolony lot

Aplikacja CoTuLata umożliwia każdemu informowanie o lotach dronów, które nie zostały zgłoszone do systemu lub naruszają prawo. Użytkownicy mogą zgłaszać loty, które:

 • Nie są widoczne na mapie aplikacji
 • Wykonują niebezpieczne manewry, zagrażające zdrowiu lub mieniu
 • Naruszają prawo do prywatności

Procedura Zgłaszania

Lot można zgłosić w aplikacji lub poprzez stronę internetową. Zgłoszenia można dokonywać wyłącznie z kont użytkowników, których tożsamość została zweryfikowana poprzez podanie numeru telefonu. Proces zgłaszania podejrzanego lotu drona składa się z trzech kroków:

 1. Wskaż miejsce obserwacji – Użytkownik podaje lokalizację, w której zauważył drona. Zgłosić można lot w odległości maks 20 km.
 2. Uzupełnij szczegóły – Formularz zgłoszenia wymaga podania szczegółowych informacji o zaobserwowanym locie - wysokość lotu, to czy widać pilota oraz powód
 3. Potwierdzenie przez telefon na 112 – Aby zgłoszenie mogło zostać rozpatrzone, konieczne jest potwierdzenie zgłoszenia poprzez telefon na numer alarmowy 112.

Zgłoszenie niedozwolonego lotu

Ostatni krok jest bardzo dobry i jako piloci dronów cieszymy się, że twórcy aplikacji przy wdrożeniu zastosowali taką funkcję. Dzięki temu (mamy nadzieję) zgłaszane będą tylko poważne naruszenia.

Znaczenie Zgłoszeń

Każde zgłoszenie, które zostanie potwierdzone przez telefon na 112, jest przekazywane do odpowiednich służb porządkowych, które mogą podjąć interwencję, czyli np. Policji. Informacje ze zgłoszeń są zapisywane w bazie danych CoTuLata, co pozwala na dokładne śledzenie i analizowanie sytuacji związanych z lotami dronów.

Statusy Zgłoszeń

Zgłoszenia mają różne statusy, które informują o postępach w ich rozpatrywaniu:

 • Nowe – Zgłoszenie zostało zapisane, ale nie potwierdzone telefonicznie.
 • W trakcie interwencji – Służby podjęły działania wyjaśniające.
 • Przekazano do wyjaśnień – Sprawa wymaga dalszych działań.
 • Nie potwierdzono – Zgłoszenie nie potwierdziło naruszenia przepisów.
 • Zakończone – Interwencja została zakończona.

Dzięki temu w systemie można prześledzić, czy interwencja rzeczywiście została podjęta.

Korzyści i Wyzwania

Widać, że portal został zbudowany na tym samym systemie co aplikacja do zgłaszania lotów przez pilotów, czyli DroneTower. Aplikacja CoTuLata to narządzie kontroli obywatelskiej, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zapewnienie ochrony prywatności obywateli. Dzięki niej każdy może przyczynić się do monitorowania przestrzeni powietrznej i zgłaszania nieprawidłowości.

Skuteczność tego narzędzia zależy od świadomości społecznej, a na razie nie każdy zdaje sobie sprawę z przepisów dotyczących latania dronem. I mówimy tutaj zarówno o pilotach dronów, którzy nie są pewni swoich praw jak i zwykłych osobach, które np. nie są pewne, czy dron może latać nad posesją. Kampania informacyjna i edukacyjna mogłaby znacząco wpłynąć na popularność i użyteczność aplikacji.

Podsumowanie

Portal CoTuLata.pl i aplikacja mobilna to nowoczesne narzędzie do monitorowania lotów dronów i zgłaszania naruszeń przepisów. Dzięki temu rozwiązaniu, obywatele mogą czuć się bezpieczniej i aktywnie przyczyniać się do ochrony swojej prywatności oraz bezpieczeństwa publicznego. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej liczy na to, że aplikacja przyczyni się do lepszej kontroli nad rosnącą liczbą dronów w przestrzeni powietrznej.

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
pixel