Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Czy można latać dronem nad czyjąś posesją?

2023-10-31
Czy można latać dronem nad czyjąś posesją?

Decydując się na latanie nad czyjąś posesją, musisz zachować szczególną ostrożność. Powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. W tym artykule dowiesz się, co warto wiedzieć na temat latania dronem nad posesją, obowiązujących przepisów oraz czy istnieją konsekwencje prawne.

latanie dronem nad prywatną posesją

Latanie dronem nad posesją

Prywatność, bezpieczeństwo i przestrzeń osobista, są ważnymi elementami dla każdego człowieka. Zanim zdecydujesz się na latanie dronem nad terenem prywatnym, dobrze jest dowiedzieć się jakich zasad przestrzegać. Jako pilota drona, przede wszystkim obowiązują Cię przepisy prawa lotniczego. Zapoznaj się ze strefami przestrzeni powietrznej oraz ewentualnymi ograniczeniami, jakie mogą wynikać z obecności lotnisk czy innych miejsc z restrykcjami.

Sprawdź, jakie są oczekiwania właściciela posesji w kontekście prywatności i bezpieczeństwa. Decydując się na lot dronem, co prawda nie masz obowiązku uzyskiwania zgody od osób, do których należy posesja, jednak w niektórych przypadkach mogą spotkać Cię konsekwencje prawne. Więcej na ten temat wyjaśniamy w kolejnym akapicie.

latanie dronem nad domem

Latanie dronem przepisy

Przepisy obejmujące latanie dronem to między innymi maksymalna wysokość lotu, odległość od ludzi i budynków, a także specjalne obszary, gdzie latanie dronem jest całkowicie zabronione. Niektóre miejsca mogą wymagać uzyskania specjalnych zezwoleń czy zgód, zwłaszcza w przypadku obszarów chronionych czy miejsc o szczególnym znaczeniu historycznym lub terenach wojskowych. Ale co w przypadku, kiedy np. chcesz latać nad działką sąsiada lub swoją?

Jeżeli latasz nad czyimś terenem, zabronionym jest naruszanie fizyczne drona, takie jak zestrzelenie czy uszkodzenie go w inny sposób, gdy ten znajduje się w przestrzeni powietrznej nad posesją. Jeżeli taka sytuacja wywołuje niepokój mieszkańca, może on to zgłosić na policję. 

Jako pierwsze obowiązują Cię przepisy lotnicze, więc jeżeli dana działka leży w strefie, w której loty są zakazane - nie możesz latać dronem lub uzyskać specjalną zgodę. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie ma zakazu prowadzenia lotów nad prywatnymi posesjami. Jednak w sytuacji, kiedy właściciel posesji dokumentuje wielokrotne powtarzające się naruszenia, może to prowadzić do problemów prawnych. Oskarżenia mogą obejmować kradzież wizerunku i danych prywatnych, aż po zarzuty dotyczące nękania czy stalkingu. Pamiętaj, że niewłaściwe korzystanie z drona może grozić również konfiskatą urządzenia. Zakaz filmowania dronem na danym obszarze może być wprowadzony poprzez umieszczenie widocznych oznaczeń, a ignorowanie takiego zakazu może być interpretowane jako naruszenie miru domowego. 

Wyjaśniamy więc - trzeba zastosować się do zasad prywatności. Granice posesji są ustalane w poziomie, natomiast operatora bezzałogowych statków powietrznych obowiązują przepisy prawa lotniczego, w których nie istnieje coś takiego jak prywatna przestrzeń powietrzna. Legalność lotów nad prywatnymi posesjami uzależniona jest od uzyskania zgody właściciela nieruchomości. Niezastosowanie się do zasad może prowadzić do naruszenia prywatności oraz może zostać nałożona grzywna. Wysokość zależna jest od stopnia naruszenia.

latanie dronem

Mandat za latanie dronem

Naruszenie przepisów dotyczących latania dronem takich jak łamanie zasad bezpieczeństwa lotu, ignorowanie przestrzeni powietrznej, czy nieodpowiednie użycie drona nie tylko niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych sytuacji, ale także może skutkować nałożeniem mandatu.

Można latać nad czyimś terenem z zachowaniem rozsądku i zasad prywatności. Dlatego też, aby uniknąć takich konsekwencji, należy zawsze przestrzegać przepisów oraz respektować prywatność innych. Nawiązując do Art. 107. - [Złośliwe niepokojenie drugiego człowieka] - Kodeks wykroczeń.

Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

latanie dronem nad budynkiem

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Do kogo należy teren przed posesją?

Obszar przed posesją może być własnością różnych osób lub instytucji, prawa do niego mogą przysługiwać zarządcy infrastruktury drogowej, zwłaszcza jeśli chodzi o chodniki. Warto zauważyć, że obowiązek utrzymania porządku takiego terenu często spoczywa na właścicielu posesji, na przykład odśnieżanie chodników. Teren ten może być także nabyty przez osobę fizyczną lub prawną na podstawie prawa własności.

Czy można robić zdjęcia posesji bez zgody właściciela?

Wykonywanie fotografii posesji bez uprzedniej zgody właściciela jest zgodne z przepisami prawnymi, pod warunkiem, że nie jest możliwe zidentyfikowanie mieszkańców. W większości sytuacji nie zachodzi do naruszenia prawa autorskiego, ponieważ nie każdy budynek może być uznany za dzieło chronione prawem autorskim. Warto zawsze uzyskać zgodę, zwłaszcza jeśli zamierzamy publikować takie zdjęcia.

Czy latanie dronem nad terenem prywatnym jest legalne?

Drony mogą latać nad prywatnymi posesjami, jednak lepiej uzyskać zgodę właściciela na tego rodzaju loty.

Mam swoją działkę, na której stoi budynek o wys. 20m, czy mogę na niej latać do tej wysokości?

Nie, nie możesz. Zarówno unijne, jak i polskie przepisy wymagają, aby każdy użytkownik drona posiadał odpowiednie uprawnienia, niezależnie od tego, czy przestrzeń powietrzna jest jego własnością. W prawie lotniczym nie istnieje pojęcie "prywatnej przestrzeni powietrznej". Powietrze to dobra wspólne, a każdy użytkownik ma obowiązek przestrzegać przepisów lotniczych. Na prywatnej posesji nie można latać dronem bez uprawnień, nawet jeśli lot odbywa się do wysokości najwyższej przeszkody.

Podglądanie z drona jest legalne?

Drony są powszechnie używane do obserwacji, jednak filmowanie, obserwowanie czy też robienie zdjęć bez zgody stanowi jasne naruszenie prawa do prywatności. 

latanie dronem nad terenem prywatnym

Podsumowanie

Latanie dronem nad czyjąś posesją nie jest zabronione, nie łamiesz przepisów i możesz to robić, o ile teren nie leży w strefie zakazu lotów. Pamiętaj jednak, że może to naruszać prywatność osobistą właściciela posesji, co może wiązać się z naruszaniem przestrzeni i prowadzić do odpowiedzialności. W przypadku filmowania lub fotografowania z drona nad terenem prywatnym, bezpieczniej jest uzyskać zgodę właściciela i nie martwić się o ewentualny konflikt.

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel