Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Rejestracja drona. Jak i gdzie to zrobić?

2024-06-06
Rejestracja drona. Jak i gdzie to zrobić?

Aby móc wykonywać loty dronem zgodnie z obowiązującymi przepisami, w większości przypadków potrzebne będzie zarejestrowanie drona. Jest to wymagane zwłaszcza wtedy, gdy sprzęt jest wyposażony w kamerę. Jak zarejestrować drona i gdzie można to zrobić?

Jak zarejestrować drona? Proste kroki dla początkujących użytkowników

Krajowy System Informacji Dronowej

Na początek warto zaznaczyć, że rejestracja drona to właściwie rejestracja operatora. Pilot urządzenia musi zapisać się w bazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego i zdać wymagane egzaminy, dostępne w formie kursów online. Czy drona trzeba rejestrować? Samo urządzenie zazwyczaj nie musi być zgłoszone. Wyjątkiem są sytuacje, w których występuje ryzyko operacji. Wtedy Urząd Lotnictwa Cywilnego wymaga rejestracji i stosownego certyfikatu dla urządzenia, jednak taki wymóg nie ma miejsca w przypadku lotów w kategorii otwartej, której zapisy są przystosowane do lotów rekreacyjnych.

Rejestrowanie drona, a w zasadzie operatora, wymaga przejścia przez kilka prostych kroków. Aby rozpocząć proces, należy skorzystać z portalu KSID (Krajowego Systemu Informacji Dronowej), dostępnego od kwietnia 2024 r. pod tym linkiemRejestracja drona w Polsce wymaga podania w pierwszej kolejności danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu), które są potrzebne do otrzymania potwierdzenia. Po kliknięciu linku aktywacyjnego w wiadomości mailowej należy wprowadzić dane osobowe, potwierdzane linkiem z wiadomości SMS. To już prawie wszystko – po rejestracji można przejść do swojego profilu lub wziąć udział w szkoleniu online, by uzyskać certyfikat A1/A3. Zarejestrowanie się jako operator pozwala uzyskać własny, unikatowy numer operatora, który należy nakleić na wszystkie posiadane urządzenia. Co ważne, numer jest taki sam na każdym dronie.

Ponadto dobrym pomysłem może być rejestracja drona w systemie producenta, choć nie jest to wymagane przez przepisy. W ten sposób można uzyskać dostęp do dodatkowych informacji i funkcjonalności aplikacji, np. do usprawnień związanych z przenoszeniem zdjęć. Przykładem takiej procedury jest rejestracja drona DJI – konto można założyć przez stronę internetową lub przez aplikację, a następnie podpiąć do niego posiadane urządzenia.

Gdzie można zarejestrować drona?

Krajowy System Informacji Dronowej Konto

Oprócz samego procesu rejestracji warto wiedzieć także, gdzie zarejestrować drona. Aktualnie całość odbywa się za pośrednictwem dedykowanego portalu KSID, który zawiera także szczegółowe informacje dotyczące obowiązujących przepisów i regulacji. Funkcjonalność KSID obejmuje również możliwość zgłaszania lotów, zapis wcześniejszych podejść do egzaminów, opcję kontaktu z przedstawicielami ULC i szereg innych przydatnych opcji.

Co ważne, osoby mające konto na używanym wcześniej portalu również muszą zarejestrować się w KSID. Krajowy System Informacji Dronowej pozwala na import danych, dzięki czemu cały proces przebiega szybko i sprawnie. Aby skorzystać z tego rozwiązania, wystarczy założyć konto z wykorzystaniem tego samego maila, co w przypadku poprzedniej wersji serwisu. Poprzednia rejestracja drona ULC zostanie automatycznie przeniesiona wraz z wszelkimi informacjami na temat certyfikatów, egzaminów i uprawnień.

Po założeniu konta w KSID można ponadto dodać posiadane urządzenia do swojego profilu. Dzięki temu dostępna będzie pełna funkcjonalność serwisu – dodatkowo część rozwiązań będzie łatwiejsza w użytkowaniu, np. zgłaszanie lotów w lokalizacjach, które wymagają autoryzacji. Aby dodać drona, wystarczy zalogować się na swoje konto i odnaleźć opcję „Dodaj BSP” lub „Dodaj pierwszy BSP”. Po kliknięciu tego przycisku na ekranie wyświetli się specjalny formularz z informacjami o dronie, dostosowany do aktualnych wymogów EASA.

Rejestracja drona w Polsce. Przepisy i wymagania

Zarejestrowanie się w roli operatora jest wymagane przede wszystkim wtedy, gdy waga posiadanego drona przekracza 250 g lub urządzenie jest wyposażone w kamerę. To parametry, które dotyczą większości lotów rekreacyjnych. Z wymogu rejestracji wyjęte są zatem w praktyce jedynie drony zabawkowe o podstawowej funkcjonalności (bez opcji robienia zdjęć), jako że ich waga zwykle jest mniejsza niż 250 g. W każdym innym przypadku należy zarejestrować się jako operator i przestrzegać przepisów dotyczących ograniczeń lotu.

Co ważne, po rejestracji trzeba także przykleić na drona naklejkę z numerem operatora, który zawiera oznaczenie „POL” wraz z identyfikatorem z losowymi cyframi i literami. Należy przy tym pamiętać, że numer operatora jest czymś innym niż numer pilota, który z kolei służy jako numer dokumentu operatora z uprawnieniami do wykonywania poszczególnych operacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nakleić również ten numer – sam wymóg dotyczy jednak wyłącznie numeru operatora. Najprostszym rozwiązaniem będzie wydrukowanie numeru i przyklejenie go taśmą, ale zamiast tego można także postawić na zalaminowaną etykietę, która będzie bardziej wytrzymała.

Czy drona trzeba rejestrować? Wyjaśnienie przepisów i potencjalnych konsekwencji

Krajowy System Informacji Dronowej Dron Tower

W razie ewentualnej kontroli należy potwierdzić, że operator jest zarejestrowany w bazie ULC i dysponuje odpowiednimi uprawnieniami. Na stronie KSID można pobrać wszelkie certyfikaty i potwierdzenia egzaminów, jak również sprawdzić swój status. Nie trzeba mieć przy sobie wydrukowanych dokumentów – w zupełności wystarczą pliki zapisane na telefonie. Certyfikaty są oznaczane kodami QR, które kierują do szczegółowych informacji dotyczących uprawnień pilota. Warto także wyposażyć się w aplikację DroneTower, która pozwala na zgłaszanie lotów.

Co grozi za brak rejestracji? Należy pamiętać, że przepisy prawa lotniczego są w tym przypadku dość restrykcyjne. Loty na niedozwolonym obszarze, latanie bez naklejki z numerem operatora czy brak licencji właściwej dla danego modelu oznaczają zazwyczaj karę grzywny w wysokości od 350 do 15 000 zł. Zdecydowanie warto zatem zadbać o poprawną rejestrację w portalu KSID i spełnienie wszystkich wymagań – zapisanie się jako operator zajmuje tylko kilka chwil, a wszelkie egzaminy i testy dla kategorii otwartej są dostępne za darmo.

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 3 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel