Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Przerwy w dostawie prądu - jak się przygotować?

2022-10-20
Przerwy w dostawie prądu - jak się przygotować?

O blackoucie mówi się już od dłuższego czasu, jednak w ostatnich tygodniach przerwy w dostawie prądu są coraz częstsze oraz na coraz większą skalę. Blackout — jak się przygotować? W tym artykule przedstawimy dostępne rozwiązania na wypadek braku prądu i przyjrzymy się temu tematowi okiem specjalistów od elektroniki.

Przyzwyczailiśmy się do codziennego, niemal nieprzerwanego korzystania z urządzeń elektrycznych. Wielu z nas nie wyobraża sobie sytuacji, w której nie możemy zapalić światła, gotować wody czy jedzenia, a do tego połączyć się z internetem. Co, dopiero gdy urządzenie jest niezbędne do pracy lub podtrzymuje ludzkie życie. I choć dla takich potrzeb w awaryjne źródła zasilania wyposażają się głównie fabryki, firmy czy szpitale, to są już na rynku rozwiązania, które z powodzeniem można wykorzystać we własnym domu.

Awaryjne zasilanie domu

UPS Agregat pradotworczy stacja zasilania

Rozwiązania, które są dostępne na rynku, aby przygotować się przed przerwami w dostawie prądu to UPS ‘y, agregaty prądotwórcze oraz stacje zasilania. Przyjrzymy się każdym z nich i powiemy o wadach i zaletach.

Zasilacz awaryjny UPS

UPS (ang. uninterruptible power supply) to system baterii, który uruchamia się w przypadku zaniku prądu w sieci, aby bezpieczenie wyłączyć urządzenie. Jest to mała skrzynka na stałe podłączona do sprzętu, który ma zasilać.

Ups do czego służy

UPS

Zasilacze UPS są głównie wykorzystywane do komputerów oraz sprzętów, które trzeba chronić przed utratą danych lub uszkodzeniem. Pozwala na klika - kikanaście minut pracy. Mają małą pojemność i nie pozwolą naładować laptopa czy uruchomić czajnika elektrycznego.

Agregat prądotwórczy do domu

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które wytwarza energię elektryczną za pomocą silnika spalinowego. Może być napędzany różnymi paliwami, np. benzyną, dieslem czy gazem LPG.

Agregat prądotwórczy czas pracy

Czas działania agregatów jest długi. W zależności od modelu to kilka godzin bez przerwy.

Agregat prądotwórczy do domu

agregat pradotworczy

Nie można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ wytwarzają spaliny, wymagają chłodzenia powietrzem, a także bardzo hałasują. Są ciężkie i problematyczne w transporcie, więc będą rozwiązaniem dla osób, które mają na nie miejsce lub są w stanie wydzielić odpowiednie pomieszczenie z wentylacją.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że kosz zakupu agregatu to jedno, a koszty użytkowania, przy rosnących cenach paliw to drugie. Mniejsze, o mocy 2-4 kW zużywają około 1-2 l paliwa na godzinę, a większe 5-6 kW około 2-3,5 l paliwa.

Ciekawostka
Większość agregatów nie jest inwertorowa tzn. silnik musi pracować z taką samą prędkością obrotową, niezależnie od tego, jakie urządzenie jest do niego podłączone. Mówiąc prościej - czy podłączymy do niego laptop, czy czajnik (znacznie większy pobór energii) zużycie paliwa będzie zbliżone.

Stacje zasilania

stacja zasilania awaryjnego

Stacje zasilania to nowa technologia, która jest na rynku dopiero od kilku lat, przez co niewiele osób o nich wie. Są to inteligentne urządzenia, które zasilają elektronikę za pomocą akumulatora. Najprościej można powiedzieć o nich, że są dużymi powerbankami, tylko że z większą pojemnością i mocą. Zasilają wszystko, nawet to, co podłącza się do gniazdka ściennego (AC) — od telefonów po sprzęt AGD. Lżejsze, przenośne stacje zasilania można zabrać na kemping, a większe modele mogą służyć jako zasilanie awaryjne w domowych warunkach.

Jak i ile czasu działa stacja zasilania

Działanie stacji zasilania jest bardzo proste - należy ją naładować, a ona przechowuje energię i oddaje ją podłączonym urządzeniom. Ładowanie może odbywać się z najzwyklejszego gniazda AC, samochodowego, ale również paneli fotowoltaicznych, które można rozstawić, chociażby na balkonie w bloku. Stacje można naładować też za pomocą agregatu.


Czas ładowania stacji zasilania

Typ stacji zasilania Mniejsze stacje Większe stacje
Z gniazdka AC 1-1,5h 1-2h
Z samochodu 3,5-8h 8-36h
z paneli fotowoltaicznych 2-8h 3-6h 

Czas działania zależy od modelu oraz tego, jakie urządzenie jest podłączone. Na jednym ładowaniu może to być klika/ kilkanaście dni. Stacje np. EcoFlow potrafią zasilać inne urządzenia nawet przy równoczesnym ładowaniu sprzętu. Więcej szczegółów o działaniu stacji zasilania ecoflow piszemy w artykule Stacja zasilania – co to jest, jak działa, plusy i minusy

Ile kosztuje ładowanie stacji zasilania?

Cena w przypadku mniejszych stacji to kilkadziesiąt groszy. Dla większych stacji będzie to około 1-2 zł.

Żywotność stacji zasilania

Czas żywotności stacji zależy od eksploatacji, czyli od tego jak często jest używana. W zależności od modelu pojemność spada do 80% po około 500- 3500 cyklach ładowań. Aby lepiej to zobrazować — jeżeli będziemy ładować stację codziennie jeden raz, jej pojemność zmniejszy się po 1,5 - 2,5 roku. Analogicznie w przypadku rzadszego używania będzie to kilkukrotnie dłuższy okres np. w przypadku jednego ładowania stacji tygodniowo jest to 10 -17 lat.

Czy stacje zasilania to najlepsze rozwiązanie?

Stacje zasilania są ciche, bezpieczne, przenośne i można używać ich dosłownie wszędzie. Nie wymagają serwisu, ani nie generują spalin. Można podłączyć do nich kilka urządzeń elektronicznych jednocześnie i używać jako UPS. Służą nie tylko podczas przerw w dostawach prądu, ale w podróży czy wszędzie tam gdzie potrzebna jest energia. Największy atut to fakt, że stacja zasilania może pracować w pomieszczeniu czy samochodzie, czego nie potrafi tradycyjny agregat.

Stacje zasilania, tak jak wszystko mają oczywiście też swoje minusy, czyli fakt, że trzeba je uprzednio naładować, aby działały oraz z czasem tracą pojemność. Nie ma jednak złudzeń, że to najlepsze rozwiązanie dla każdego, kto:

  • chce uchronić się przed brakiem prądu podczas np. przerw w dostawach energii
  • potrzebuje prądu poza domem np. na działce lub kampingu

 

  Wady Zalety
UPS

Mała pojemność

Nie da rady naładować sprzętu

Wysoki koszt początkowy lub eksploatacji

Mają bardzo niską żywotność -

80% pierwotnej pojemności po 200 cyklach

Bezpieczeństwo sprzętu i danych
Agreagt

Duży hałas

Generuje spaliny

Nie można używać go w pomieszczeniu

Rosnące koszty użytkowania (benzyna, diesel)

Potrzeba konserwacji

Pozwala na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej

Stosunkowo tani

Stacja zasilania

Trzeba je ładować


Akumulatory wraz z cyklami ładowania tracą pojemność (W zależności od modelu, po około 500- 3500 cyklach ładowań zostaje nam 80% pierwotnej pojemności)

Zasila kilka urządzeń jednocześnie

Cicha praca 

Pracuje w  pomieszczeniu

Funkcja UPS

Niskie koszty ładowania 

Wiele opcji ładowania (gniazdko domowe i samochodowe, panele fotowoltaiczne, agregat)

Przenośna

Może być uruchomiona zdalnie np. przez smartfon

Ekologiczna

Stacje zasilania Ecoflow

stacje zasilania ecoflow

Stacje zasilania, które będziemy opisywać to marka Ecoflow. I zanim przestaniesz czytać, stwierdzając, że to jedno wielkie lokowanie produktu, zaczekaj i przeczytaj dlaczego.

Wybraliśmy te stacje ze względu na ich najlepszą pojemność w stosunku do ceny. W tej samej półce cenowej co inne firmy, Ecoflow są tańsze, mocniejsze, a do tego mają 2 lata gwarancji. Jakość jest najwyższa, a urządzenia bardzo rzadko ulegają awarii. Wiemy to, ponieważ sami używamy ich w firmie i wypożyczamy.

W ofercie marki ecoflow są stacje zasilania, dodatkowe baterie, panele fotowoltaiczne oraz (na razie jeden) generator prądu. Jest to młoda firma, która wciąż poszerza ofertę. Warto wspomnieć, że w produkt Ecoflow Delta Pro został wymieniony w magazynie TIME jako jeden ze 100 najlepszych wynalazków 2021 roku.

Jaka Stacja zasilania awaryjnego do domu?

Stacje zasilania Ecoflow są zróżnicowane, pod względem pojemności, możliwości zasilania urządzeń i ceny. Modele, które najbardziej polecamy w przypadku braku prądu do domu to:

Stacja zasilania Stacja zasilania Ecoflow Delta 2 Stacja zasilania Ecoflow Delta Max Stacja zasilania Ecoflow Delta Pro
Model  Ecoflow Delta 2 Ecoflow Delta Max  Ecoflow Delta Pro
Pojemność  1024 Wh 2016 Wh 3600 Wh
Maksymalne obciążenie 1800 W 2400 W  3600 W 
 Maxymalna moc ładowania z paneli fotowoltaicznych  500 W  800 W  1600 W

Dodatkowe baterie dla większej mocy

Można podwoić, a nawet potroić pojemność stacji zasilania za pomocą dodatkowych baterii! Taka inwestycja to dobry pomysł, ponieważ akumulatory mają niższą cenę, a tę samą pojemność. Możliwe jest podłączenie do 2 baterii:

Scenariusz blackoutu - ile urządzeń zasili stacja i jak długo

Stacja zasilania może zasilać jednocześnie nieograniczoną ilość urządzeń (można podłaczyc przedłużacz), jednak ważne aby wszytkie urządzenia razem nie przekraczały wartości maksymalnej mocy stacji. Wyobraźmy sobie scenariusz, w którym nie ma prądu przez kilka dni. My mamy w domu kilka urządzeń, które chcemy naładować i używać. Załóżmy, że będzie to:

  1. Laptop 30W * 8h = 240Wh
  2. 2 telefony 20Wh na dobę
  3. Radio 5W * 12h = 60Wh
  4. Router gsm z własną kartą - 10W * 16h = 160Wh
  5. Mikrofalówka 40Wh za 3 minuty grzania - obiad na jedną osobę x2
  6. Lodówka 40W * 24h = 960Wh
  7. 2x lampka (do oświetlenia pomieszczenia) 10W * 5h = 50Wh

Całość daje nam 1570 Wh dobowego użycia energii. Następnie załóżmy, że wybraliśmy model Delta Max (2016 Wh). Pozwoli nam ona na zaspokojnie potrzeb przez dobę i pozostanie jej jeszcze około 25% pojemności. Jeżeli jednak chcemy być przygotowani na dłuższe przerwy w dostawach prądu, warto rozważyć inwstycję w 2 dodatkowe baterie - przy takim zapasie energii, wynoszącym już wtedy ponad 6 kWh, możemy przetrwać niemal 4 doby! Jeżeli chcemy jeszcze więcej stacja Delta Pro z dwoma dodatkowymi akumulatorami, zasili nasze domowe urządzenia przez blisko tydzień. Należy pamiętać, że w trakcie dnia można ładować stacje z paneli fotowolataicznych.

Możesz samodzielnie sprawdzić ile prądu pobierają Twoje urządzenia. Spójrz na wyjściową specyfikacje sprzętu który masz - pomnóż wolty [V] razy ampery [A], a wynikiem działania będzie moc podawana w watach (W). Dodaj około 10%, ponieważ w wyniku konwersji prądu powstają straty. Następnie sprawdź, przez jaki czas urządzenie będzie podłączone do zasilania, pomnóż to, a wyjdą Ci watogodziny [Wh]. Zsumuj ze sobą wszystkie urządzenia i wybierz stację dla siebie.

Mniejsze stacje na mniejsze potrzeby - seria EcoFlow River

Ecoflow River

Przy wyborze odpowiedniej stacji należy przede wszystkim kierować się tym, jakiej wysokości jest pobór prądu urządzeń, które chcemy zasilić. Jeżeli jest to np. tylko laptop i dwa telefony całkowicie wystarczy mniejsza stacja. Seria Ecoflow River (w zależności od modelu) obsługuje jednocześnie od 300W do 600W. Idealnie sprawdzi się do mniejszych urządzeń na co dzień, w podróży, czy na działce.

Agregat prądotwórczy Inwentorowy - Ecoflow Smart Generator

Ecoflow Samrt generator inwertorowy agregat pradotworczy

EcoFlow Smart Generator to bardzo unikalne urządzenie. Łączy w sobie cechy zwykłego agregatu ze stacją zasilania. Generuje prąd z bezołowiowej benzyny, ale jest niezwykle cichy i inteligentny. Pojemność zbiornika na paliwo to 4 litry co pozwala na 3.5 godziny nieprzerwanej pracy przy maksymalnym obciążeniu.

Agregat inwertorowy Ecoflow — inteligentne funkcje

Smart Generator to inwerterowy agregat prądotwórczy, więc produkuje “czysty”, sinusoidalny prąd przemienny zapewniając wydajność i bezpieczeństwo urządzeniom elektrycznym. Potrafi wykryć dwutlenek węgla, a przy niskim poziomie paliwa lub oleju silnikowego - automatycznie się wyłącza. Jeżeli chodzi o poziom hałasu jest porównywalny z agregatem honda EU22i, czyli jednym z najcichszych na świecie. Można podłączać do niego urządzenia elektryczne o stalej mocy do 1800W, więc mogłoby to być np. żelazko, czajnik, pralka, komputer!

Agregat prądotwórczy Ecoflow+ stacja zasilania Ecoflow = najwydajniejsze rozwiązanie.

Generator prądu Ecoflow jest dedykowany dla modeli Ecoflow Delta Pro, Ecoflow Delta Max i Delta 2, ale można używać go również z innymi stacjami oraz urządzeniami. Główna różnica polega na tym, że Smart Generator naładuje przeznaczone stacje niesamowicie wydajnie, ponieważ ładuje je bezpośrednio prądem stałym (nie ma strat związanych z konwersją energii na inną postać). Na dodatek komunikacja między urządzeniami sprawi, ze generator automatycznie uruchomi się, kiedy stacja się rozładuje oraz wyłączy, gdy będzie naładowana. Wymienione cechy sprawiają, że jest to najlepsze, najbardziej wydajne i zautomatyzowane rozwiązanie, jakie istnieje.

Nie każdy może sobie pozwolić na inwestycję w taki sprzęt, dlatego dla osób, które szukają tańszego rozwiązania polecamy agregat prądotwórczy plus stację. Stację zasilania można naładować również za pomocą tradycyjnego agregatu do kilku tysięcy, jednak będzie to diametralnie mniej efektywne i wygodne.

Ile kosztuje wygenerowanie prądu z inteligentnym agregatem

Agregat prądotwórczy Ecoflow spala 0,74L benzyny 95 na każdą wygenerowaną kilowatogodzinę (kWh). Naładowanie Delta Max tym generatorem, zużywa około 1,5L paliwa kosztującego na dziś około 10 zł. Koszty naładowania stacji z dodatkowym akumulatorem rosną proporcjonalnie - ładowanie stacji z dwoma dodatkowymi bateriami kosztowałoby 30 zł. Delta Pro zostałaby naładowana do Pełna za 18 zł - za spalenie 2,66L bezołowiówki itd.

Podsumowanie

Jedno jest pewne — aby uchronić się przed blackoutem, trzeba przygotować się odpowiednio wcześniej. Bezdyskusyjnie najlepszym rozwiązaniem są stacje zasilania, ponieważ naładują dużą ilość urządzeń w niezwykle wydajny sposób. Ich praca jest cicha oraz w pełni zautomatyzowana, a cena pojedyńczego ładowania niska. Można używać ich w zamkniętych pomieszczeniach, a do tego sprawdzą się podczas wycieczek czy na działce. To ekologiczne, nowoczesne i niezwykle wygodne rozwiązanie, które zapewni spokój w kryzysowych sytuacjach.

pixel