Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Stacja zasilania – co to jest, jak działa, plusy i minusy

2021-11-24
Stacja zasilania – co to jest, jak działa, plusy i minusy

Stacje zasilania zyskują w ostatnim czasie na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zaopatrzenie w mobilną stację zasilania, która może być wykorzystywana do szerokiego spektrum rozwiązań. W tym artykule przedstawimy, jak działają takie urządzenia, czym się różnią od generatorów prądu i w jakich sytuacjach mogą pomagać.

Stacja zasilania – co to takiego i jak działa

Stacja zasilania

Najprościej mówiąc stacja zasilania to duży powerbank. Urządzenie ładuje się poprzez np. zwykłe gniazdo AC (chodź opcji jest więcej, ale o tym za chwilę). Stacja jest wyposażona w przetwornicę, która odpowiada za zmianę prądu stałego na przemienny. Energia jest przetwarzana i przechowywana w pojemnych akumulatorach litowo- jonowych. To sprawia, że stacja zasilania może być używana niemal w każdym miejscu zapewniając dodatkową energię tam, gdzie akurat tego potrzeba.

Generator prądu a stacja zasilania elektrycznego

Agregat prądotwórczy i stacja zasilania ecoflow

Urządzenia mają tylko jeden wspólny parametr - są stosowane do zasilania innych sprzętów. Zasadnicza różnica jest taka, że generator przerabia paliwo na prąd elektryczny, a stacja przechowuje energię elektryczną i w bardzo wygodny sposób pozwala z niej korzystać. W ogólnym porównaniu stacja posiada znacząco więcej zalet, co można zobaczyć w tabeli poniżej:

  Agregat prądotwórczy  Stacja zasilania 
Zalety  Stosunkowo tani 

Cicha praca 

Ekologiczna 

Może być używana w każdym miejscu 

Niskie koszty ładowania 

Wiele opcji ładowania 

Mobilna 

Wady 

Duży hałas 

Generuje spaliny 

Nie można używać go w pomieszczeniu 

Rosnące koszty użytkowania (benzyna, diesel) 

Potrzeba konserwacji 

Akumulatory z czasem tracą pojemność 

Trzeba je ładować 

Zalety i wady stacji zasilania

Stacja zasilania ładuje aparat i laptop

Każdy akumulator z czasem zużywa się i zmniejsza się jego wyjściowa pojemność. W zależności od modelu pojemność spada po około 500- 3500 cyklach ładowań. Czas żywotności stacji będzie więc zależał od ilości eksploatacji. Drugą wada to fakt, iż aby używać stację trzeba ją ówcześnie naładować. Dlatego bardzo ważnym jest, aby wybrać model, który szybko się ładuje.

Zalet jest oczywiście znacznie więcej. Najważniejsza z nich to niesamowita wygoda użytkowania - urządzenie pracuje bardzo ciche, nie generuje spalin i nieprzyjemnego zapachu, a aby ją włączyć wystarczy wcisnąć przycisk. Dzięki temu, że jest mobilna można postawić ją w każdym miejscu i ładować nie tylko z gniazdka elektrycznego, ale także poprzez panele słoneczne czy przez gniazdo w aucie. Zarówno koszty ładowania jak i konserwacji urządzenia są znikome.

Nowoczesne stacje zasilania – jakie mają funkcje?

stacja zasilania ładuje się w aucie, aplikacja do stacji zasilania

Stacje zasilania posiadają cały szereg zabezpieczeń, które chronią zarówno stacje jak i urządzenia do niej podłączone. Do głównych z nich można zaliczyć:

  • Zabezpieczenie przed zbyt wysokim i zbyt niskim napięciem, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia podłączonego urządzenia.
  • Zabezpieczenie przed przeciążeniem, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia stacji.
  • Zabezpieczenie przed zbyt wysoką temperaturą, która mogłaby doprowadzić do uszkodzenia stacji.

Zaawansowana ochrona to nie wszystko, ponieważ nowoczesne stacje zasilania EcoFlow można zdalnie uruchomić poprzez aplikacje. To niezwykle przydatna funkcja, która otwiera zupełnie nowe możliwości. Możliwym jest na bieżąco sprawdzać parametry stacji, statusy, a nawet poziom naładowania.

Stacja zasilania awaryjnego

Przenośna stacja zasila mieszkanie

Lista zastosowań jest nieskończona i tak naprawdę każdy może dostosować stację zasilania do swoich preferencji. Polowa stacja zasilania może być przydatna nie tylko na działce, podczas wyjazdów, na campingu, ale również okaże się niezbędna w awaryjnych sytuacjach takich jak np. przy uszkodzeniu sieci energetycznej, braku prądu czy pracy przy komputerze, gdy wykonywany jest ważny projekt.

To czy dana stacja zasili urządzenie np. lodówkę jest zależne od modelu i jego mocy. Szczegółowy opis oraz to jakie urządzania mogą być napędzane przez stację zasilania opisujemy w artykule -

Podsumowanie

Stacje zasilania to nowoczesne urządzenia, które w przyszłości prawdopodobnie całkowicie zastąpią przeżytkowe generatory prądu. Są ekologiczne, bezpieczne i niezwykle wygodne w użytkowaniu. Stanowią nie tylko świetne rozwiązanie w warunkach polowych, gdzie potrzebna jest energia, ale również pomogą w awaryjnych sytuacjach właśnie wtedy, kiedy są niezbędne.

Autor
spec. Marcjanna Hubert
Absolwentka kierunku Informatyka i Ekonometria na UG. Sprzedawca, grafik i fanka nowych technologii. Prywatnie miłośniczka Trójmiasta, podróży i filmowania.

Polecane

pixel