Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Latanie dronem w domu - najważniejsze zasady

2019-03-26
Latanie dronem w domu - najważniejsze zasady

1. Wykonaj tzw. 'taniec z dronem' - skalibruj kompas.

Kalibracja kompasu powinna zostać wykonana z dala od metalowych przedmiotów - ważne, abyś miał przed startem pewność, że skalibrowałeś drona w miejscu wolnym od zakłóceń.

2. Zachowaj zwiększoną odległość.

Ściany, sufit, kwiat w donicy, pies, siostra - nieważne co lub kto jest w pobliżu - pamiętaj, żeby zachować minimum 1 m odległości od obiektu.
Zderzenie nawet z najmniejszym dronem może być bolesne i niebezpieczne. No i pozostaje kwestia samego sprzętu - szkoda zbierać szczątki po zabawie.
Najlepiej, przestaw wszystkie wadzące meble, pozostałych domowników uprzedź o locie, a zwierzęta wyprowadź do innego pomieszczenia.

Jeśli latasz dronem z FPV, pamiętaj, że obraz na urządzeniu mobilnym nie oddaje całkowicie rzeczywistych odległości.

3. Stosuj odpowiednie śmigła i osłony śmigieł.

Osłony śmigieł zabezpieczają drona i elementy wnętrza, w którym latamy przed niekontrolowanym uderzeniem.
Gdy kolizja będzie na tyle spektakularna, że dojdzie do uszkodzenia/ zgubienia osłon, wewnątrz pomieszczenia zalecamy stosować zwykłe śmigła ze sztucznego tworzywa - lepiej nie zakładać super wytrzymałych śmigieł z włókna węglowego, które wyrządzą więcej zniszczeń.

Poza tym, w zamkniętym pomieszczeniu nie ma ryzyka zgubienia drona, który upadł gdzieś wskutek zniszczenia śmigieł, zatem montaż droższych śmigieł węglowych jest zbędny.

4. Start drona z otwartej dłoni? Lepiej skorzystaj z podłogi.

W pomieszczeniu dron może dryfować i nie zawsze uniesie się idealnie pionowo. Wówczas możemy uszkodzić sobie dłoń - w najlepszym przypadku :).  Podczas lotu wewnątrz budynków, najlepiej startować z równej powierzchni, zachowując ostrożność.

5. Miej na uwadze utratę sygnału GPS i GlONASS; opanuj latanie w trybie ATTI.

Dlaczego w pomieszczeniu dron może dryfować? Ponieważ może dojść do zakłóceń sygnału systemów nawigacyjnych. Jeśli masz możliwość, sprawdź przed lotem czy masz połączenie z minimum 8 satelitami - wówczas masz tą kwestię z głowy.

Co jeśli połączeń jest mniej, zrywają się? Wówczas jesteśmy zdani na tryb ATTI czyli w zasadzie tylko na siebie i na barometr - oprócz GPS, możesz również zapomnieć o systemie VPS (Vision Positioning System).Tryb ATTI, inaczej Attitude, polecamy poćwiczyć w pierwszej kolejności na zewnątrz, najlepiej w bezwietrznych warunkach. Na szkoleniach do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora jest to jeden z elementów nauki latania dronem.
Latając w ATTI możemy przekonać się, jak wiele zawdzięczamy technologii.

Bez GPS/ GLONASS dron utrzymuje wysokość, jednak jest podatny na wszelkie podmuchy wiatru - w pomieszczeniu dochodzą do tego przeciągi (okno, balkon, drzwi od hali), a nawet ruchy powietrza wywołane działaniem silników.


Oprócz powyższych zaleceń, stosuj się także do podstawowych zasad bezpieczeństwa latania dronem oraz wskazówek zawartych tutaj.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel