Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jaki gimbal wybrać do GoPro?

2018-07-16
Jaki gimbal wybrać do GoPro?Ostatnie lata w technologii wideofilmowania są czasem rewolucji. Sprzęt nagrywający staje się coraz tańszy a rozdzielczości matryc coraz wyższe. Wraz z biegiem lat należy zauważyć również inny trend- powstał nowy segment rynku- sprzęt półprofesjonalny, który nie odbiega jakością od wyposażenia dedykowanego profesjonalnym zastosowaniom. Za wspomnianymi zmianami idzie również fakt, iż obecnie, chętniej niż kiedyś, uwieczniamy wyjątkowe chwile na filmie. Wiele osób zapewne pamięta jeszcze analogowe kamery, które kupowali nasi rodzice- był to sprzęt słaby jakościowo, a wykonane nim nagrania były pełne szumów, zniekształceń, a obraz drgał, gdyż niemożliwe było ustabilizowanie sprzętu domowymi metodami. Obecnie, w dobie wszechdostępnego sprzętu nagrywającego wysokiej klasy, rynek jest pełen dodatkowych akcesoriów. W tym tekście chcielibyśmy skupić się jednak na gimbalach. Jeśli jednak, wśród czytelników jest osoba, która nie wie czym one są, już spieszymy z odpowiedzią. Gimbal jest urządzeniem umożliwiającym stabilizację kamery lub smartfona, najczęściej opiera się ono o konstrukcję dwu- lub trzy- osiową. Pomimo faktu, iż kamery typu GoPro czy smartfony są obecnie dostępne w niemal w każdym hipermarkecie, to sprzedaż gimbali wciąż pozostaje domeną raczej sklepów specjalistycznych i sprzedaży internetowej. Nie orientując się w specyfikacji technicznej, łatwo niestety o kupno sprzętu, który nie tylko nie spełni naszych oczekiwań, ale również będzie awaryjny i nie posłuży nam zbyt długo. Czym więc kierować się wybierając gimbala? Co możemy polecić?

Stabilizator Karma Grip

Karma Grip jest produktem firmy GoPro, który początkowo sprzedawany był jedynie w komplecie z dronem tego producenta. Czym wyróżnia się Karma Grip? Przede wszystkim jest to rozwiązanie dedykowane dla kamer GoPro oraz stworzone przez producenta tego sprzętu. Fakt ten sprawia, że dopasowanie stabilizatora do kamery jest idealne. Baterie umożliwiają pracę gimbala przez czas około 2 godzin. Na rękojeści znajdziemy przyciski służące do obsługi samej kamery, co jest intuicyjnym rozwiązaniem. Karma Grip wyposażony jest w trzy bezszczotkowe silniki, które pracują w trzech osiach, co przyczynia się do tego, iż gimbal ten może zagwarantować nienaganną stabilizację obrazu. Akcesoria dodatkowe, które otrzymamy w zestawie umożliwiają przymocowanie sprzętu na pojazdach i innych ruchomych obiektach.

Feiyu- Tech G6 oraz G5

Gimbale producenta znane są na rynku ze świetnego stosunku jakość/cena, gdyż są jednymi z najtańszych tego rodzaju sprzętów. Jeśli chodzi o aspekty techniczne:Uchwyt gimbala pozwala na montaż nie tylko kamer GoPro Hero 5 Black/4/3/3+, ale również sprzętu innych producentów, który będzie miał zbliżone wymiary.Urządzenie jest odporne na zachlapania i nieprzyjazne warunki pogodowe.Feiyu Tech G5 i G6 pracują w trzech trybach: sztywnej stabilizacji kamery – wtedy jest ona skierowana w jeden punkt, płynne podążanie za ruchem osoby wykonującej nagranie oraz tzw. tryb wertykalny, czyli stabilizację w osi poziomej.G5, dzięki zastosowaniu bardzo wydajnych akumulatorów potrafi pracować nawet do 8 godzin.Gimbal posiada również moduł Bluetooth pozwalający na zdalne sterowanie urządzeniem.

Uniwersalny gimbal DJI do smartfonów oraz kamery sportowej GoPro

PGY Tech Osmo Mobile GoPro

Firma DJI znana jest z produkcji wysokiej jakości dronów oraz stabilizatorów. Firma od momentu zakończenia produkcji Phantoma 2 przestała również tworzyć gimbale pod kamery GoPro. Jest jednak rozwiązanie pozwalające na stworzenie bardzo uniwersalnego gimbala. W wypadku stosowania tego gimbala z kamerą GoPro, niezbędny jest specjalny adapter. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć gimbal kompatybilny ze wszystkimi kamerami sportowymi oraz smartfonami. 

DJI Osmo Mobile

 • Urządzenie posiada możliwość śledzenia wybranego obiektu,

 • 3- osiowy system stabilizacji,

 • Gimbal DJI wyposażony jest w funkcję Motion Timelapse, która umożliwia wykonywanie nagrań ukazujących upływ czasu,

 • Funkcja autonomicznej panoramy umożliwiająca niezwykle łatwe wykonywanie zdjęć panoramicznych,

 • Czas pracy na w pełni naładowanym akumulatorze wynosi około 4,5 godziny, przy 3 godzinach ładowania,

 • Możliwość konfiguracji wbudowanego joysticka,

 • Wbudowany moduł Bluetooth,

 • Szereg dodatkowych akcesoriów oferowanych przez producenta. 

DJI Osmo Mobile 2

DJI Osmo Mobile 2

Ulepszona wersja poprzedniego, bardzo udanego gimbala, w którym znajdziemy teraz:

 • Minimalnie większy zakres ruchu,

 • Motion Timelapse, która umożliwia wykonywanie nagrań ukazujących upływ czasu,

 • Możliwość zrobienia “dolly zoom”,

 • Osmo Mobile 2 posiada akumulator wystarczający nawet na 15 godzin działania, przy 2 godzinach ładowania,

 • Może posłużyć jako PowerBank. Pojemność akumulatora to 2600 mAh,

 • Szereg dodatkowych akcesoriów oferowanych przez producenta, np. podstawka,

 • Podstawka na Osmo Mobile 2 (nie ma jej w zestawie, ale jest to “must have”)  posiada gwint ¼ pozwalający zamontować gimbal na tripodzie lub innym zewnętrznym uchwycie,

 • Tańszy od pierwotnej wersji.

Powyżej zaprezentowaliśmy cztery warianty, które możemy śmiało określić jako „pewniaki” przy wyborze pierwszego gimbala. Pamiętajmy o tym, iż najlepiej zaufać sprzętowi renomowanych producentów, którzy działają na rynku przynajmniej od kilku lat. Wystrzegajmy się wszelkiego rodzaju „okazji” w postaci zakupu tańszego urządzenia nieznanego pochodzenia. Wtedy możemy szybko przekonać się, iż chęć zaoszczędzenia obróci się przeciwko nam.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel