Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak znaleźć rozładowanego drona?

2024-06-14
Jak znaleźć rozładowanego drona?

Wyobraź sobie, że nagle Twój dron traci zasięg i ląduje nie wiadomo gdzie. Frustracja rośnie, a czas ucieka. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak znaleźć rozładowanego drona? Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc Ci zlokalizować zgubioną maszynę. Od śledzenia ostatniej znanej pozycji GPS, przez korzystanie z aplikacji mobilnych, aż po fizyczne poszukiwania w terenie - każda z tych strategii może okazać się skuteczna. W tym artykule podpowiemy, jak skutecznie i szybko odzyskać swojego drona, minimalizując stres i zwiększając szanse na sukces.

Jakie działania można podjąć, aby znaleźć drona?

Jak znaleźć drona bez GPS

Poszukiwanie drona to oczywiście pierwsza czynność, którą każdy z nas racjonalnie by rozpoczął. Można jednak podjąć kroki, które skutecznie pomogą w odnalezieniu zguby. Drony DJI to profesjonalny sprzęt, który dzięki GPS zapisuje informacje takie jak lokalizacja drona, jego wysokość itp.— w aplikacji. Można też skorzystać z darmowego narzędzia np. Airdata, które, po podłączeniu aparatury do komputera pokazuje jeszcze bardziej szczegółowe dane.

Wiemy, bo latamy. Kilka miesięcy temu, podczas ryzykownych lotów nasz dron DJI Mavic 3 wpadł nam do wody. Stało się to dosyć niedaleko brzegu morza niedaleko Kuźnicy. Było zimno, więc własnoręczne wyłowienie było niemożliwe. Doszliśmy jednak do wniosku, że podejmiemy próbę wyłowienia sprzętu dronem podwodnym z chwytakiem, który również znajduje się w naszej flocie dronów. Na początku musieliśmy jednak poznać dokładną, ostatnią lokalizację naszego drona. W tym celu nasz serwisant podpiął kontroler do komputera z aplikacją Airdata. Byliśmy w stanie zobaczyć lokalizację drona, cały przebieg ostatniego lotu, a nawet to, jak operator sterował drążkami.

system airdata

Aplikacja Airdata

Koniec tej historii był taki, że nie udało nam się wypuścić podwodnego drona, ponieważ fale i prądy morza były za duże… ale może to Ty, drogi czytelniku odnajdziesz naszego Mavica podczas kąpieli na Helu? (jak coś, to wejście nr 31 kuźnica :)

Możliwości uniknięcia utraty drona

Warto zastanowić się jak takich sytuacji uniknąć. Zaawansowany sprzęt jest wyposażony w szereg funkcji, które informują użytkownika o ewentualnych awariach i nieprawidłowym działaniu sprzętu. Gdy coś jest nie tak, odpowiednie powiadomienia pojawiają się w aplikacji. Aby uniknąć takich incydentów, należy więc dokładnie sprawdzać sprzęt.

Sprawdzenie sprzętu przed lotem

Przed rozpoczęciem należy sprawdzić, czy nie pojawiły się żadne błędy. Trzeba dokładnie zbadać śmigła, czy nie posiadają uszczerbków oraz, czy są prawidłowo założone, ponieważ nawet małe pękniecie, może prowadzić do zaburzenia aerodynamiki i wypadku. Dla pewności, co jakiś czas można oddać drona do profesjonalnego przeglądu.

Odpowiednie przeszkolenie

Drony to cenne narzędzie do monitorowania i nagrywania materiałów z powietrza. Ważne jest, aby posiadać odpowiednie kwalifikacje i wiedzę techniczną, aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie operacji dronowych. Odpowiednia edukacja to podstawa. 

Utrata zasięgu

Na nieprawidłowe działanie sprzętu mogą wpłynąć inne ingerencje, takie jak wieże telekomunikacyjne itp. Dron posiada opcję do ustawienia, w której wie, co ma zrobić, jeżeli straci zasięg. Może wrócić do punktu startu lub zatrzymać się i zawisnąć w powietrzu. Jeżeli operator wybrał drugą opcję i nie mógł odszukać drona, maszyna czekała w miejscu, aż rozpoczęła się procedura lądowania.

Awaria sprzętu

Dron to elektronika, która tak jak każdy inny sprzęt może ulec awarii. Prowadzimy serwis od lat, więc wiemy, że możliwości jest bardzo dużo. Najczęściej są to uszkodzenia mechaniczne, niedziałające przewody lub żyłki, nadajniki, czy nieskalibrowane czujniki. W przypadku wątpliwości, co do sprawności swojego drona, możesz skontaktować się z naszym serwisem.

Jak odzyskać drona po wyczerpaniu baterii?

Jak znaleźć rozładowanego drona

Odzyskiwanie drona po wyczerpaniu baterii może być wyzwaniem, ale istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zwiększyć szanse na jego odnalezienie. Jeśli Twój dron jest wyposażony w funkcję automatycznego powrotu do domu (RTH), należy ją skonfigurować i włączyć przed każdym lotem. W przypadku wyczerpania baterii dron automatycznie powróci do punktu startowego lub innego zdefiniowanego miejsca, co znacznie ułatwia jego odzyskanie.

Dbałość o baterie

Wiele osób, korzystających z dronów nie wie, albo nie zwraca uwagi na to jak ważna jest odpowiednia opieka nad bateriami. Regularne dbanie o akumulatory przedłuża ich żywotność oraz poprawia bezpieczeństwo podczas lotów. Zaniedbane lub uszkodzone akumulatory mogą prowadzić do awarii drona, a nawet do jego utraty. Zainteresowanym zostawiamy link do artykułu z sześcioma poradami jak konserwować baterię.

Umieszczenie danych kontaktowych na dronie

To przydatna wskazówka zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego znajomego, który lata dronem. Zawsze warto umieścić na dronie swój numer telefonu. W sytuacji, gdy wszystkie inne metody zawiodą, może zdarzyć się, że ktoś znajdzie drona i skontaktuje się z Tobą, aby go oddać.

Jak sprawdzić ostatnią znaną lokalizację GPS?

Jak odnaleźć drona

Jeśli nie masz dostępu do funkcji RTH lub dron wylądował gdzie indziej, istnieją inne metody. Możesz spróbować śledzić ostatnią znaną lokalizację GPS za pomocą aplikacji do zarządzania dronem, takiej jak DJI GO, DJI Fly, czy innej odpowiedniej dla Twojego modelu. Te aplikacje często umożliwiają lokalizację ostatniej znanej pozycji drona na mapie, co może być bardzo pomocne przy poszukiwaniach.

Lokalizator

Dron posiada wbudowany GPS, jednak jeżeli się rozładuje, nie poda lokalizacji. Dlatego warto przyczepić do drona oddzielny lokalizator, który pomoże w takiej sytuacji. Podobnym rozwiązaniem jest wykorzystanie niezależnej diody LED, która ułatwiłaby znalezienie drona w nocy.

Find My Drone

Wiele dronów posiada funkcję „Find My Drone”. Umożliwia ona szybkie zlokalizowanie drona poprzez pokazanie jego pozycji na mapie. Jeśli Twój dron ma tę funkcję, warto z niej skorzystać.

Jak znaleźć drona bez GPS?

Jak znaleźć drona

Jeśli jednak Twój dron nie jest wyposażony w moduł GPS, lub nie masz dostępu do danych telemetrycznych, konieczne będzie ręczne przeszukiwanie terenu. Skoncentruj się na obszarze, w którym podejrzewasz, że dron mógł wylądować. Możesz spróbować wykorzystać też inne drony do poszukiwań. Zgłoszenie zaginięcia drona odpowiednim władzom lub grupom społecznościowym, może znacząco zwiększyć szanse na jego odnalezienie.

Radio lokalizacja

Możesz wykorzystać sygnały radiowe do określenia pozycji drona, co jest użyteczne w miejscach, gdzie sygnał GPS jest niedostępny, jak zamknięte pomieszczenia czy gęste lasy. Komunikacja radiowa umożliwia stały kontakt z dronem, a systemy telemetrii przesyłają informacje z drona na stację kontrolną, co daje pełną kontrolę nad jego położeniem.

Technologia IMU

Monitoruje ruch drona za pomocą akcelerometrów i żyroskopów. Pozwala to na śledzenie pozycji drona nawet bez sygnału GPS, co jest przydatne w obszarach o wysokiej interferencji elektromagnetycznej lub wewnątrz budynków. IMU zapisuje dane dotyczące ruchu i orientacji drona. Analiza tych danych może pomóc określić, w którym kierunku dron leciał przed utratą kontaktu.

Podsumowanie

Znalezienie zgubionego drona może być wyzwaniem, ale istnieje kilka skutecznych metod, które mogą pomóc. Najlepszym podejściem jest korzystanie z danych GPS zapisywanych przez aplikacje takie jak DJI GO czy Airdata, które śledzą ostatnią znaną pozycję drona. Warto również używać funkcji automatycznego powrotu do domu (RTH) oraz regularnie dbać o baterie, aby uniknąć problemów z zasilaniem.

Jeśli dron nie jest wyposażony w GPS, konieczne będzie ręczne przeszukiwanie terenu lub korzystanie z innych dronów do poszukiwań. Dodatkowo, lokalizatory radiowe i technologia IMU mogą pomóc w określeniu pozycji drona nawet bez sygnału GPS. Regularne sprawdzanie sprzętu przed lotem i odpowiednie przeszkolenie operatora jest bardzo ważne i może zapobiec utracie drona. Umieść dane kontaktowe na dronie na wypadek, gdyby został znaleziony przez inną osobę. Udanych lotów i oby Twój dron nigdy nie postanowił się zgubić!

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 3 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel