Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Egzamin na drona - jak się przygotować by zdać?

2024-06-07
Egzamin na drona - jak się przygotować by zdać?

Zdobycie licencji operatora drona jest istotnym etapem dla każdego, kto pragnie w pełni wykorzystać możliwości dronów. Na przestrzeni lat przepisy prawne oraz wymagania dotyczące egzaminów ulegają zmianą. W tym artykule przedstawiamy najistotniejsze informacje oraz praktyczne porady, które pomogą Ci skutecznie przygotować się do egzaminu na operatora drona w roku 2024. Dzięki naszym wskazówkom lepiej przygotujesz się do zdobycia uprawnień i będziesz mógł stać się ekspertem w obsłudze dronów.

Egzamin na drona online - co warto wiedzieć przed przystąpieniem?

Egzamin online

Egzamin online na drona jest bardzo popularną formą zdobywania uprawnień. Rejestracja oraz szkolenie dostępne jest na oficjalnej stronie GOV. Zaletą szkolenia online z pewnością jest wygoda i możliwość nauki oraz zdawania testu z dowolnego miejsca. Przygotowując się do egzaminu online, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Bezpieczeństwo i procedury dronowe

Jesteśmy w trakcie zmian przepisów. Zmieniło się też miejsce rejestracji oraz szkoleń. Od kilku miesięcy jest dostępny nowy system - KSID, w którym można się zarejestrować i wykonać podstawowe szkolenia. Musimy przyznać, że strona działa bardzo dobrze. Jest przejrzyście i wygodnie. Jeżeli już wcześniej ktoś się rejestrował, może zaimportować swoje dane.

Znajomość zasad bezpiecznego użytkowania dronów oraz procedur awaryjnych jest niezbędna. Przed każdym lotem sprawdź prognozę pogody. Unikaj latania w złych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr, deszcz czy mgła. Upewnij się, że latasz w dozwolonych strefach. Unikaj lotów w pobliżu lotnisk, stref zakazanych czy obszarów chronionych. Więcej o strefach geograficznych możesz przeczytać w artykule: Gdzie latać dronem? Mapa stref geograficznych. Utrzymuj drona w zasięgu wzroku przez cały czas. Nie przekraczaj maksymalnej wysokości lotu - 120 metrów. Lataj z dala od ludzi, zwierząt i budynków, aby uniknąć kolizji. Możesz dodatkowo przeczytać artykuł: Czy można latać dronem nad czyjąś posesją? Przed każdym lotem sprawdź stan techniczny drona, w tym baterie, śmigła i systemy nawigacyjne. Regularnie serwisuj drona i naprawiaj wszelkie uszkodzenia zgodnie z instrukcjami producenta.

Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę

Rejestracja jako pilot jest natychmiastowa, ale po zdaniu egzaminu można czekać nawet 30 dni, aż uprawnienia pojawią się w twoim profilu. Samo potwierdzenie ukończenia egzaminu jeszcze nie uprawnia Cię do latania dronem!

Przepisy dotyczące dronów

Upewnij się, że jesteś na bieżąco z aktualnymi przepisami. W 2024 roku egzamin będzie obejmował pytania dotyczące ograniczeń przestrzennych, wysokości, masy dronów oraz odpowiedzialności prawnej operatora. Wszelkie przepisy opisujemy obszernie w artykule pod tym linkiem. Pamiętaj, że przepisy cały czas się zmieniają i dobrze jest śledzić zmiany na oficjalnej stronie ULC.

Oznakowanie dronów i specyfikacja

Drony o masie powyżej 250 gramów muszą być odpowiednio oznakowane. Dron musi być oznaczony numerem operatora drona. Oznaczenie to powinno być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Drony powinny również oznaczone w sposób umożliwiający łatwą identyfikację ich kategorii i klasy (np. C0, C1, C2), co jest wymagane przez nowe przepisy EASA. Więcej na temat klas dronów możesz przeczytać w tym artykule.

Egzamin na pilota drona - wymagania i wskazówki

Egzamin na pilota drona

Przede wszystkim kandydat musi mieć ukończone 16 lat. Pierwszym krokiem do podejścia do jakiegokolwiek egzaminu jest zarejestrowanie się jako pilot. Natomiast jeśli chodzi o poziom trudności im bardziej skomplikowane operacje tym też trudniejszy egzamin. Poniżej przestawiamy egzaminy zaczynając od tych najłatwiejszych:

  1. Egzamin na drona A1/A3 jest darmowy i można do niego podjeść nieograniczoną ilość razy. Odbywa się online na stronie KSID (wcześniej drony.ulc). Jest dostępny w panelu po zarejestrowaniu się jako operator drona. To jest najłatwiejszy egzamin, a po jego zdaniu certyfikat A1/ A3 jest od razu dostępny w systemie. Przeznaczony jest dla operatorów dronów o masie do 25 kg, latających w strefach miejskich (A1) oraz z dala od ludzi (A3). Ważne jest zrozumienie przepisów dotyczących minimalnych odległości od osób oraz budynków.

  2. Egzamin A2 może być przeprowadzany w całości online, ale jest organizowany przez certyfikowane szkółki. Do egzaminu teoretycznego można przystąpić w podmiotach egzaminujących, wyznaczonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (Lista Podmiotów Egzaminujących). Koszt egzaminu wynosi od 50 do 200 zł. Przed przystąpieniem do egzaminu A2, konieczne jest zdanie egzaminu A1/A3. Rejestracja na egzamin odbywa się telefonicznie lub online. Po rejestracji otrzymuje się materiały do nauki, a sam egzamin teoretyczny przeprowadzany jest online, często z użyciem kamerki. Wyniki egzaminu są zazwyczaj podawane od razu po jego zakończeniu. Egzamin na drona A2 pozwala na latanie w bliższej odległości od osób i wymaga dodatkowej wiedzy z zakresu oceny ryzyka oraz zarządzania bezpieczeństwem. Przystępując do egzaminu teoretycznego, należy złożyć pisemne oświadczenie o posiadanych umiejętnościach praktycznych, zdobytych na kursie w certyfikowanym podmiocie szkolącym lub w ramach samokształcenia. Uprawnienia są rejestrowane w systemie Pansa w ciągu około 7 dni, choć proces ten może trwać maksymalnie do 30 dni. W przypadku niezdania egzaminu, konieczne będzie ponowne wykupienie dostępu do egzaminu.

  3. Egzaminy w kategorii szczególnej, przeprowadzane w szkółkach, obejmują zakresy NSTS od 01 do 05 oraz STS-01 i STS-02. Egzamin składa się z części teoretycznej, która w zależności od szkółki, może być realizowana na miejscu lub przez platformę e-learningową. Dostęp do materiałów teoretycznych jest udzielany na okres od 5 do 12 miesięcy. Po ukończeniu szkolenia teoretycznego odbywa się próbny egzamin teoretyczny. Następnie odbywa się szkolenie praktyczne, które trwa od 4 do 12 godzin, a po jego zakończeniu przeprowadzany jest egzamin praktyczny. Szczegółowe zasady mogą się różnić w zależności od szkółki i rodzaju szkolenia, dlatego warto sprawdzić szczegóły na stronach internetowych lub bezpośrednio w danej szkółce. W przypadku niezdania egzaminu, konieczne będzie ponowne wykupienie dostępu do egzaminu.

Przygotowanie do egzaminu obejmuje kilka etapów:

  • Zapoznanie się z materiałami egzaminacyjnymi
  • Praktyka z dronem
  • Próbne testy: Rozwiązywanie przykładowych testów

 

Egzamin na drona - przykładowe pytania i odpowiedzi

Przygotowując się do egzaminu, warto zapoznać się z przykładowymi pytaniami, które mogą pojawić się na teście. To mogą być pytanie dotyczące nie tylko prawa, ale również zganienia techniczne oraz lotnicze. Oto kilka przykładów:

Jaka jest dozwolona maksymalna wysokość lotu drona?

Odpowiedź: Maksymalna dopuszczalna wysokość lotu w Polsce to 120 metrów nad poziomem terenu (AGL).

Czy w kategorii otwartej dozwolone są loty nad zgromadzeniami osób?

Odpowiedź: W kategorii otwartej takie loty są zabronione.

Jakie są obowiązujące wymogi dotyczące oznakowania drona o masie powyżej 250 gramów?

Odpowiedź: Dron musi być oznakowany unikalnym numerem identyfikacyjnym oraz posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Opisz procedurę przelotową VLOS oraz podaj przykład sytuacji, w której może być ona wykorzystana.

Odpowiedź: VLOS oznacza lot w zasięgu wzroku operatora. Przykład: Inspekcja linii wysokiego napięcia, gdzie operator kontroluje drona, utrzymując go w zasięgu wzroku przez cały czas trwania lotu.

Jakie jest najważniejsze postępowanie awaryjne w przypadku utraty zasięgu radiowego z dronem?

Odpowiedź: Dron powinien automatycznie powrócić do punktu startu lub bezpiecznie wylądować zgodnie z zaprogramowaną procedurą awaryjną.

Dokładne przygotowanie się do kluczowych tematów zwiększy Twoje szanse na udane zdanie egzaminu na drona w 2024 roku.

Podsumowanie

Zdobycie licencji operatora drona to przełomowy krok dla osób chcących wykorzystać pełnię możliwości dronów. Egzamin online zapewnia wygodę i elastyczność nauki. Przed przystąpieniem warto jednak zaznajomić się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi dronów, szczególnie uwzględniającymi ograniczenia przestrzenne, oznakowanie i procedury bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo jest kluczowe w operowaniu dronami, dlatego znajomość zasad bezpieczeństwa i procedur awaryjnych jest niezbędna. Należy także pamiętać o przygotowaniu do egzaminu, obejmującego zapoznanie się z materiałami egzaminacyjnymi, praktykę z dronem oraz rozwiązywanie próbnych testów.

Zdanie egzaminu na operatora drona wymaga niemałej wiedzy z różnych obszarów, takich jak przepisy prawne, bezpieczeństwo, czy specyfikacje techniczne. Dlatego też wnikliwe przygotowanie się do tych zagadnień zwiększy szanse na pomyślne zdanie egzaminu. Powodzenia!

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 3 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel