Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron z nieograniczonym zasięgiem - Parrot Anafi Ai

2021-07-02
Dron z nieograniczonym zasięgiem - Parrot Anafi Ai

 

Parrot to największy w Europie producent dronów. Firma została założona w 1994 roku we Francji i do tego czasu wypuściła kilkanaście dronów do zastosowań profesjonalnych i zabawkowych. W tym roku nachodzi z kolejnym rozwiązaniem, które wprowadza innowacyjność na obecny rynek. 

 

 

Mowa oczywiście o dronie Anafi Ai, który został zaprojektowany na kształt naturalnych owadów, aby osiągać jeszcze lepsze możliwości. Wykorzystano nowatorski sposób połączenia pomiędzy dronem a operatorem, ruchomą kamerę 292°, niespotykany system wykrywania przeszkód, a nawet możliwość programowania! Dodatkowo, dzięki współpracy z przodującymi firmami dostarczającymi oprogramowania dla dronów urządzenie pozawala na tworzenie modelów 3D. 

 

 

Nieograniczony zasięg - jak to możliwe? 

 

Do połączenia drona z kontrolerem producenci zazwyczaj wykorzystują połączenie radiowe. Tak ma się sprawa w przypadku większości dronów DJI z wyłączeniem np. DJI Mavic Mini, który korzysta z połączenia poprzez Wi-Fi. To rozwiązanie okazało się jednak niewystarczające - w miejscu dużych zakłóceń (np. w mieście) dron często tracił zasięg.  

 

W nowym Anafi Ai również postawiono na połączenie Wi-Fi, jednak z rewolucyjną zmianą, ponieważ gdy go brakuje dron automatycznie przełącza się na pokładowy moduł 4G. Dzięki temu dron uzyskuje nieograniczony zasięg w miejscach z dostępem do 4G i możliwe jest latanie w skompilowanych środowiskach. 

 

 

Oczy (prawie) dookoła głowy 

 

W dronie Anafi Ai wykorzystano kamerę z matrycą ½" Quad Bayer, przymocowaną do 3-osiowego stabilizowanego gimbala. Gimbal może również przechylać się o +90º w górę i -90º w dół, co jest niezwykle unikalną cechą zastosowaną do tej pory jedynie w poprzednim modelu z tej serii – Anafi WORK

 

Kamera może robić zdjęcia 48 Mpix, nagrywać materiał do 4K/60p w H.265 z HDR10 i oferuje profil P-Log. Dodatkowo istnieje funkcja cyfrowego zoomu, który pozwala przybliżać obiekty do 6X z 4X bezstratnym w 1080p i 2X bezstratnym w 4K UHD. 

 

 

Ruchomy system wykrywania przeszkód 

 

Część widoczna po obu stronach kamery to czujniki wykrywania przeszkód. Zupełna nowość to fakt, że one również są zamocowane na gimbalu, dzięki czemu są w stanie wykrywać przeszkody w promieniu 311 stopni. Ale to nie wszystko. Dodatkową funkcją czujników jest to, że umożliwiają budowanie siatek dla obiektów, aby budować modele 3D.

 

Dron z wykrywaniem przeszkód Parrot Anafi AI

 

Modelowanie 3D 

 

Dzięki współpracy z Pix4D Anafi AI jest również zdolny do autonomicznej fotogrametrii, czyli tworzenia modeli obiektów na przykładzie zdjęć. Funkcja ta może być przydatna do szerokiego spektrum profesjonalnych zastosowań np. inspekcji, ponieważ możliwe jest łatwe mierzenie oraz sprawdzanie poszczególnych elementów. Przykładowe modele 3D wykonane dronem Anafi Ai  i ukazane na zdjęciu znajdziecie w linku tutaj oraz tutaj. Poniżej model 3D włoskiej miejscowości Positiano 

 

Model 3D wykonany dronem Parrot Anafi AI

 

Możliwość zaprogramowania drona 

 

Parrot jest pierwszą firmą w branży, która udostępnia swoją pilotażową aplikację jako open source. Programiści mogą uzyskać szeroki dostęp do pakietu Software Developer Kit (SDK), który obejmuje akces do wszystkich czujników drona, interfejsów łączności i funkcji autopilota. Dzięki temu deweloperzy mogą programować specjalnie misje autonomicznego lotu znacznie poszerzając możliwości urządzenia.

 

Aplikacja drona Parrot Anafi AI SDK

 

Pozostałe parametry 

 

Po złożeniu dron ma wymiary 304 x 130 x 118 mm, więc wielkością jest porównywalny do DJI Mavic Air 2S. Dron waży 898 g co plasuje go w kategorii przepisów przejściowych A2. Osiąga maksymalny czas lotu 32 minuty, maksymalną prędkość 16 m/s i może wytrzymać wiatr do 13 m/s. 

 

Podsumowanie  

Nowy Parrot Anafi Ai zapowiada się jako naprawdę świetny sprzęt, szczególnie dla osób, które potrzebują drona do profesjonalnych unikanych rozwiązań. Cena będzie dostępna w ciągu ok. 4 – 6 tygodni, a urządzenie w drugiej połowie 2021 roku.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Dron Parrot ANAFI Ai 4G

Dron Parrot ANAFI Ai 4G

29 999,00 zł brutto
pixel