Dron-samolot Autel Dragonfish
Nowy “smok” od amerykańskiej firmy Autel- Dragonfish został zaprezentowany już w 2019 roku, podczas dorocznych targów UAV Expo 2019 w Las Vegas. Wtedy też dron- samolot wykonał swój pierwszy lot, w którym wykonał automatyczną misję (bez osoby sterującej). Niespotykane funkcje i niesamowite wyniki wypychają go znacznie do przodu, w porównaniu z innymi konkurencyjnymi VTOL.
VTOL- co to znaczy?
Dragonfish to tak zwany VTOL (ang. Vertical Take Off and Landing) czyli samolot, który może lądować i startować pionowo. Jest to możliwe za pomocą czterech silników umieszczonych kolejno na przodzie, z tyłu kadłuba na obu śmigłach. Dodatkowo silniki umieszczone na śmigłach mogą się obracać, aby być w pionie lub poziomie co pozwala uzyskać niespotykaną dokładność w sterowaniu oraz start nawet w trudnych warunkach np. w lesie.
Dragonfish Autel - niesamowity czas lotu
Dzięki temu, że Dragonfish to połączenie samolotu i drona, urządzenie jest w stanie uzyskiwać niesamowite osiągi. Czas lotu to zaskakujące 120 minut z zasięgiem 30 kilometrów. Jest to niezrównany wynik jak na tą klasę dronów. Aby przygotować maszynę do lotu wystarczą 3 minuty, a urządzenie samo robi auto- test. Domyślna kamera 4K z 20- krotnym zoomem optycznym pozwala uchwycić drobne szczegóły, ale to nie wszystko, ponieważ system kamer jest wymienny.
Wymienna kamera
Dragonfish pozwala zamontować różne kamery w zależności od tego które rozwiązanie jest potrzebne. Mocowanie quick- relase sprawia że montaż jest szybki i prosty, aby błyskawicznie dostosować się do potrzeb misji. Aby przełączyć się między trybami wystarczy jedno kliknięcie. Dron jest w stanie uchwycić najmniejsze szczegóły dzięki stabilizacji i zoomowi, który jest optyczny (przybliżenie nie wypływa na jakość obrazu). Do wyboru Autel zaprezentował trzy kamery:
Podwójna kamera 4K
- Stabilizowany zoom optyczny 4K 20x
- Kamera szerokokątna 48 MP
- 3- osiowy gimbal
Potrójna kamera z funkcją termowizji
- Stabilizowany zoom optyczny 4K 20x
- Kamera szerokokątna 48 MP
- Kamera termowizyjna 640x 521
- 3- osiowy gimbal
Multispektralna
- Szerokokątna kamera RGB (48 MP)
- 5 sensorów multispektralnych (2MP)
Autonomiczne funkcje
Zestaw wbudowanych procesorów i zaawansowane algorytmy AI, zapewniają cały szereg autonomicznych funkcji. O ile o startowaniu i lądowaniu jednym przyciskiem nie trzeba w tak zaawansowanej technologii wspominać, to o możliwości śledzenia do 64 jednocześnie już tak.
System dzieli poruszające się obiekty na ludzi, przedmioty i pojazdy poruszające się z prędkością do 120 km/h. Dzięki temu użytkownik nie musi bać się, że kamera zgubi obiekt za którym podąża.
To samo rozwiązanie zostało zastosowane w dronach Autel z serii EVO II. W sierpniu 2020 mieliśmy szansę przetestować model EVO II Pro. Więcej o tym w artykule na blogu i na YT.
Zaawansowana funkcja planowania misji umożliwia nie tylko zaplnować trasę drona, ale również szybką zmianę toru lotu, gdy zajdą nieprzewidywalne zmiany.
Funkcja śledzenia terenu pozwala obliczać zmiany terenu w czasie rzeczywistym i dokonuje różnych korekt toru lotu, aby uniknąć wszelkich incydentów, które mogą być spowodowane nieprzewidywalnymi różnicami topograficznymi.
Stacja RTK- pomiary z dokładnością do centymetra
Stacja bazowa GNSS i zintegrowany moduł RTK pozwalają urządzeniu stabilnie latać nawet w trudnym terenie, rejestrując obraz z dokładnością do centymetrów. Im dalej tym dokładność jest mniejsza. Na stronie producenta czytamy “ Z każdym wzrostem odległości o 1 km dokładność będzie o 1 mm mniejsza.” Oznacza to, że np. dokładność pozioma wynosi 1,1 cm, gdy koniec odbiorczy znajduje się 1 km od stacji bazowej. Jest to świetny wynik i najlepszy jaki można osiągnąć przy obecnej technologii.
Dragonfish a droNOWE przepisy
W świetle nowych przepisów Autel Roboiks Dragonfish ze względu na swoją wagę ( 8,5 – maksymalna masa startowa) będzie plasował się w Kategorii Otwartej, w podkategorii A3 (jeżeli lot będzie odbywał się do maksymalnej wysokości 120m nad terenem) lub w Kategorii Szczególnej.
Dragonfish- dla kogo?
Dron głownie znajdzie zastosowanie komercyjne oraz przemysłowe w gałęziach, w których konieczne jest spojrzenie z innej perspektywy lub mapowanie w dłuższym odstępie czasu. W sprzedaży już od lutego 2021 roku. Cena Autel Dragonfish na obecną chwilę nie jest znana (20.01.21).
Aktualizacja 24.02.2021
Nowy dron Autel Dragonfish pojawi się na rynku UE w marcu tego roku. Zestaw z sensorem 4K Dual ma kosztować 558 383 zł, a z kamerą Triple Sensor 670 433 zł.