Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron Autel EVO II Pro i Live Deck - pierwsze wrażenia

2020-08-12
Dron Autel EVO II Pro i Live Deck - pierwsze wrażenia

Dron Autel EVO II Pro - pierwsze wrażenia

O, Autel - jak Ty mi teraz zaimponowałeś! Takie są w skrócie nasze pierwsze wrażenia z lotu dronem Autel Evo II Pro. 
Urządzenie na pierwszy rzut oka wydaje się masywniejsze  w porównaniu, do np. Mavic 2 Pro. Dron jest również cięższy, waży 1174 gram. Przy tej masie startowej producent oferuje aż do 40 minut lotu. Należy założyć, że realny czas lotu będzie o 5 minut mniejszy. Lot odbyliśmy w terenie zabudowanym, obok całej gamy urządzeń elektrycznych. Zasięg modelu był cały czas na wysokim poziomie i nie napotkaliśmy żadnych problemów.

Aparatura z wyświetlaczem OLED

Piloci, chcący wykorzystać model z pominięciem własnego telefonu i ceniący sobie mobilność, będą bardzo zadowoleni z faktu, że aparatura sterująca posiada wbudowany wyświetlacz OLED 3.26 cala (854 x 480 pixeli), który pozwala na podgląd z kamery. W momencie, kiedy podepniemy aplikację Autel Explorer, wyświetlacz telefonu zamienia się w podgląd na żywo, natomiast ekran OLED wyświetli parametry drona. Możemy zapomnieć o swoim smartfonie i latać bez obaw :) Dodatkowo, wyświetlacze w technologii OLED oferują wysoki kontrast oraz jasność. Może okazać się, że wybierzemy przez to mniejszy, ale jaśniejszy ekran. Niech smartfon zostanie w kieszeni! 

autel pilot oled

Przekaż na żywo  720p@30fps / 1080p@30fps
Bitrate przekazu na żywo 40Mbps
Bateria w aparaturze 5000mAh
Czas pracy 3h
Czas ładowania 2h Fast Charging
Wyświetlacz 3.26-inch OLED screen
854 (W)*480 (H) pixels
Lataliśmy przy minimalnym wietrze i musimy przyznać, że dron był bardzo stabilny. Model lata bardzo płynnie oraz szybko reaguje na polecenia pilota. Testowaliśmy model na bardzo małym obszarze, wśród drzew, aby sprawdzić jak poradzą sobie czujniki. Już po krótkiej chwili lotu poczuliśmy, że mamy panowanie, jakbyśmy latali modelem już od dawna tak, że mogliśmy wykonywać ulubione loty po okręgu. Czujniki przeszły testy bardzo pozytywnie, wykrywając wszystkie gałęzie. Zadowalający jest fakt, że w normalnym trybie lotu działają z przodu, tyłu oraz po bokach. W czasie rzeczywistym prezentowana jest odległość od przeszkody, co doskonale prezentuje poniższe zdjęcie:

autel czujniki

Będąc dalej przy aplikacji należy przyznać, że Autel Explorer jest bardzo intuicyjna i co najważniejsze - stabilna. Na głównym ekranie mamy do wyboru:

  • informację o warunkach pogodowych (wiatr, temperatura, widzialność, ilość satelit),
  • widok z kamery,
  • "Mission" czyli możliwość planowania misji z poziomu aplikacji (misja dowolna po Waypointach, mapowanie prostokątne oraz mapowanie wielokątne - w dwóch ostatnich dron mapuje zaznaczony przez nas obszar)
  • ustawienia konta (widok naszych urządzeń oraz szczegółowa historia lotów wraz z dużą ilością danych)  
Jedyne, co może przeszkadzać, to zmiana ustawień kamery, który wysuwa nam się z dołu ekranu i w celu zmiany parametrów musimy przesuwać paskiem na lewo i prawo. Na szczęście, do naszej dyspozycji jest potencjometr na aparaturze, który pozwala manewrować między ustawieniami kamery oraz zmienić zoom. Sądzimy, że po kilku lotach można do tego przywyknąć. 

autel expolorer

Autel Live Deck

Tutaj Autel zrobił bardzo sprytne, a zarazem proste urządzenie. Pozwala ono na przekaz obraz w jakość FullHD (60 klatek) za pomocą portu HDMI, Ethernet oraz USB. W przypadku tego ostatniego, podpięcie telefonu z systemem Android lub iOS pozwala na zdalne sterowanie ustawieniami drona. Co to oznacza? Operator drona, wraz z aparaturą sterującą może być oddalony o, np. 1 km od urządzenia Live Deck, na którym możemy zmienić parametry kamery i włączyć / wyłączyć nagrywanie. Przesyłana jest również w czasie rzeczywistym lokalizacja oraz parametry drona (czas lotu, wysokość, prędkość itd.). Takiego urządzenia potrzebował rynek, głównie telewizja, osoby wykonujące relacje na żywo, inspekcje i wszędzie tam, gdzie podgląd z kamery jest niezbędny dla pozostałych uczestników, nie tylko operatora.

Podsumowanie

Uważamy, że Autel wypuszczając model EVO II namiesza na rynku. Jest to przede wszystkim dron dla osób, które wymagają zdjęć i filmów w bardzo wysokiej jakości oraz rozdzielczości. Sprzętu niezawodnego, który będą traktować jak narzędzie pracy z możliwością rozbudowy o, np. Live Deck. Decydując się na model Evo II dostajemy walizkę oraz aparaturę posiadającą wyświetlacz OLED mogący służyć za wyświetlacz obrazu. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel