Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dron Karma firmy GoPro - recenzja

2016-09-12
Dron Karma firmy GoPro - recenzja

Po miesiącach niejasnych zapowiedzi i opóźnień, GoPro oficjalnie zaprezentowało swojego pierwszego drona Karma. Sprzedaż rozpocznie się 23 października.

GoPro dron Karma

Model będzie kompatybilny z kamerami GoPro Hero 5 Black, Hero 5 Session i Hero 4. Dron będzie miał składane ramiona co zapewni mu kompaktowe rozmiary. Pozwoli to na łatwy transport w plecaku. Stabilizator obrazu razem z kamerą będzie wyczepiany, dzięki czemu właściciele mogą wykonywać stabilne ujęcia z ziemi.

Zestaw będzie obejmować:

- drona GoPro Karma,
- kontroler do sterowania,
- sześć śmigieł(cztery do modelu + dwa zapasowe),
- jedną baterię pozwalająco na max. 20 minut lotu
- ładowarkę,
- stabilizator,
- Stabilizator GoPro Karma Grip 
- Karma Ring

 

 GoPro dron Karma odpinany gimbal

"Chcemy, aby model był dostępny dla wszystkich," powiedział CEO i założyciel GoPro Nick Woodman w filmie ogłaszającym produkt. "Ludzie będą zaskoczeni tym, jak łatwo jest latać dronem Karma." Podobnie jak wiele konkurencyjnych dronów, Karma posiada przyciski na kontrolerze pozwalący na automatyczny start, lądowanie i powrót do domu. Oprogramowanie zawiera także symulator lotu pozwalający nowym użytkownikom na nabranie podstawych odruchów pilotażu drona.

 
GoPro dron Karma zestaw

Czy GoPro Karma to już selfie dron?

Prosta obsługa ma być ogromną zaletą drona Karma. Możliwe będzie z trybów lotu autonomicznego, w którym quadrocopter podąża wcześniej ustaloną trasą lub "śledzi" swojego właściciela. Ekran znajdujący się na górnej części kontrolera jest dotykowy. 

GoPro dron Karma kontroler

Piloci mogą dzielić się swoimi nagraniami za pośrednictwem aplikacji, która umożliwi innym osobom pogląd obrazu na żywo bez dostępu do kontrolera. Stabilizator razem z  kamerą GoPro jest umieszczony z przodu, a nie pod nią, co powinno zapobiec pojawianiu się śmigieł na nagraniach jak w innych modelach.

GoPro zapewnia, że model będzie dostępny dla przeciętnego użytkownika, a nie tylko doświadczonych pilotów lub fotografów. Konkurencyjny model DJI Phantom 4 sprzedany jest od początku tego roku i posiada system unikniania przeszkód oraz podążania za obiektem.

Ostatnio również firma Yuneec, o której zrobiło się głośno za sprawą inwestycji ze strony Intela przedstawiła selfie drona Yuneec Breeze, który również będzie modelem kompaktowym z łatwą obsługą.

Spostrzeżenia firmy MegaDron:

+ Karma będzie miała wbudowane strefy "No-Fly Zone", a więc nie ma obaw, że będziemy latać modelem w miejscu gdzie nie jest to możliwe. 

+ Łatwe w wymianie podwozie (płozy), które narażone są na pęknięcia w dronach przy niekontrolowanym lądowaniu.

+ Składane ramiona sprawią, że drona GoPro Karma będziemy mogli zabrać dosłownie wszędzie!

+ Wyciągana bateria pozwalająca na szybką wymianę i dalsze loty

+ Łatwe do wymiany ramiona w razie "kreta"

- dość drogie części zamienne

+- jest to pierwsze urządzenie latające firmy GoPro, więc uważam że trzeba podchodzić do niego z lekkim dystansem ponieważ firma nie ma jeszcze doświadczenie w tej branży.

Specyfikacja drona GoPro Karma:

Maks. prędkość: 15 m/s
Maks. dystans: 1000 metrów
Maks. wysokość lotu: 4500 metrów
Maksyma;ny wiatr podczas lotu: 10 m/s (36km/h)
Akumulator: 5100 mAh Li-Po 14,8V 4S
Maks. czas lotu: 20 minut
Czas ładowania: 60 minut(dron), 150 minut(kontroler)
Stabilizacja: 3-osiowa
Łączność z kontrolerem: 2,4 GHz
Wymiary: 303 x 411 x 117 mm
Waga: 1006 g

Specyfikacja aparatury GoPro Karma:

Rozmiar ekranu: 5 cali
Rozdzielczośc: 720p
Czas pracy: 4 godziny
Waga: 625 gram

 

Oficjalna prezentacja Karmy od GoPro: 

pixel