Zapisz na liście
Stwórz nową listę

DJI Mini 3 - premiera. Ceny i specyfikacja nowego drona DJI

2022-04-15

Premiera drona DJI Mini 3 Pro już na kilka tygodni przed wywołała w sieci sporo zamieszania! Pierwotnie była planowana na koniec kwietnia (a przynajmniej tak zapowiadały nieoficjalne źródła), jednak majówka była dla droniarzy czasem oczekiwania na konkretne informacje. Naszym zdaniem warto było poczekać jeszcze trochę. Do nazwy nowego drona DJI dodało określenie "Pro" i nietrudno odnieść wrażenie, że DJI Mini 3 Pro to połączenie drona rozmiarów serii Mini z osiągami dronów klasy Pro. Ceny i specyfikacja nowego drona DJI w końcu są oficjalnie potwierdzone, więc sprawdźmy, czy to wrażenie jest uzasadnione. 

DJI Mini 3 Pro — specyfikacja drona

W związku z regulacjami prawnymi dotyczącymi zasad latania dronem, producent DJI we wcześniejszych wersjach serii Mini robił wszystko, aby waga drona nie przekroczyła 250 gramów. Pierwsze dwie konstrukcje były wielkim sukcesem, mimo że osiągnięcie tak niskiej wagi wiązało się z pewnymi ograniczeniami. DJI Mini i Mini 2 zostały wyposażone w zaledwie dwa czujniki umiejscowione na spodzie drona. Podobnie rzecz ma się z Mini SE, który był ostatnim, przed Mini 3 Pro, dronem tej serii. Jego premiera miejsce prawie rok temu, a jak wiadomo — technologia wciąż gna naprzód i tym razem producent także wprowadził sporo udoskonaleń.

Czujniki wykrywania przeszkód

Nowy dron DJI, oprócz czujników dolnych, które znajdziemy u poprzedników, ma dwie pary czujników z przodu. Jedna z nich to klasyczne czujniki przednie, a za nimi, w wypustkach, producent umieścił dwa czujniki tylne. Nadaje to dronowi oryginalny wygląd, który może wzbudzać kontrowersje. To pierwszy dron serii Mini z 3-kierunkowym systemem wykrywania przeszkód. Oprócz tego dron obsługuje także zaawansowany system Advanced Pilot Assistance Systems (APAS 4.0). Dzięki temu Mini 3 Pro wykrywa obiekty na trasie lotu nawet w bardzo złożonym środowisku.

Czujniki zatrzymują drona przed przeszkodami, np. drzewami czy ścianą, więc ten model zdecydowanie przypadnie do gustu zwłaszcza początkującym użytkownikom.

Ulepszona konstrukcja

Oprócz zmiany wyglądu zdeterminowanej nowymi czujnikami, Mini 3 Pro ma zmieniony, bardziej aerodynamiczny kształt, a dedykowane do tego modelu śmigła są większe. To jednak niejedyne nowości, jeśli chodzi o konstrukcję.

Kolejne novum to nowy gimbal, który obraca się w zakresie 90°, tym samym umożliwiając nagrywanie w pionie bez utraty jakości, co ułatwia tryb True Vertical Shooting. W dobie Instagrama i TikToka taka opcja z pewnością zrobi furorę.

 

DJI Mini 3 Pro - kamera

Skoro już jesteśmy przy gimbalu, pora na to, co najistotniejsze czyli na wbudowaną w niego kamerę. Kamera nowego drona DJI ma matrycę aż 1/1.3'' CMOS o rozdzielczości 48 MP. Jest to imponujący wynik, który deklasuje cięższego Air 2 z sensorem kamery 1/2'' CMOS 48 MP. Kamera nagrywa wideo w 4K w 60 kl./s, co gwarantuje filmy na naprawdę wysokim poziomie.

Oprócz tego, ten mini dron ma przysłonę f/1.7. Dla przypomnienia przysłona w Air 2 Air 2S oferuje światłosiłę o wartości f/2.8. Oznacza to, że kamera Mini 3 Pro nagra materiały z mniejszą głębią ostrości — pierwszy plan czyli główny obiekt w kadrze jest ostry, a tło nieostre. Porównując do Air 2 z mniejszą matrycą, Twoje materiały będą miały jeszcze bardziej zachwycającą kolorystykę nawet w słabym oświetleniu.

Ponadto dron został wyposażony w tryb D-Cinelike Color, który zwiększa możliwości podczas edycji materiałów, HDR oraz Dual Native ISO, który wyciąga więcej informacji z sensora bez pogorszenia jakości obrazu. Dostępny jest też 4-krotny zoom cyfrowy.

Czas lotu i zasięg

Producent deklaruje czas lotu Mini 3 do 34 minut. Deklarowany zasięg w trybie FCC to odpowiednio 1,5-3km przy silnych zakłóceniach w warunkach miejskich, ok. 3-7 km na terenach podmiejskich przy średnich zakłóceniach i 7-12 km przy niskich zakłóceniach poza miastem czy nad morzem. Jeśli chodzi o przełożenie tego na polskie warunki i tryb CE, kwestia wymaga weryfikacji w praktyce, jak cyferki mają się do rzeczywistości.

Aparatura sterująca

Kolejną nowością w Mini 3 jest kontroler. Tu do wyboru masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest DJI RC-N1, znany już z modeli Mini 2, Air 2 i Air 2S. Drugie rozwiązanie to DJI RC, który wygląda jak hybryda tego klasycznego pilota z DJI RC Pro. Wbudowany wyświetlacz zapewni Ci jeszcze większą wygodę użytkowania nawet do 4 godzin czasu pracy.

DJI Mini 3 Pro Fly More Kit czyli niezbędne akcesoria

Drona możemy kupić w wersji z podstawowym kontrolerem DJI RC-N1 lub z kontrolerem z wyświetlaczem DJI RC. Producent nie rozróżnił poszczególnych opcji na zestawy combo, co wydaje się być słusznym posunięciem. Wszystkie niezbędne akcesoria dokupisz w zestawie Fly More Kit — podobnie jak było w przypadku serii Mavic 2.

W zestawie Fly More Kit znajdziesz oczywiście dwa dodatkowe akumulatory, dwukierunkowy hub ładowania i dwie dodatkowe pary śmigieł. DJI kolejny raz dodaje też do rozbudowanej wersji zestaw filtrów ND — tak jak było to w modelach od Mavic Air 2. Ciekawym rozwiązaniem jest obiektyw szerokokątny, który zwiększa pole widzenia drona 75° do 100°, co zapewni jeszcze większą efektowność Twoich materiałów. Całość jak zawsze spakujesz do wygodnej torby naramiennej.

Mini 3 - cena i dostępność

Producent przyzwyczaił nas do przystępnych, jak na amatorskie potrzeby, cen dronów serii Mini. Patrząc na możliwości nowego drona DJI Mini 3 Pro, nie ma się co łudzić, że tak pozostanie. Z pewnością nie sprzyja temu także obecna sytuacja na świecie i stan światowej gospodarki. Za wersję drona DJI Mini 3 Pro DJI RC-N1 zapłacisz 4099 zł, a za opcję ze wbudowanym wyświetlaczem w aparaturze DJI Mini 3 Pro DJI RC - 5099 zł. Zestaw Fly More Kit to koszt 899 zł. Dron trafia do oficjalnej sprzedaży w Polsce już 17 maja, więc już niedługo pierwsi użytkownicy będą mogli zweryfikować, jak specyfikacja drona przekłada się na rzeczywistość.

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel