Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dji Mavic Air 2 vs Dji Air 2S - Porównanie

2021-04-23
Dji Mavic Air 2 vs Dji Air 2S - Porównanie

Waga, wymiary i wygląd - (nie)wielkie zmiany

 

Dron DJI Air 2S nie zmienił się znacząco pod względem wymiarów, jest więc nadal wygodnym kompaktowym dronem ze składanymi ramionami. To, co pierwsze rzuca się w oczy to nowe otwory w przedniej obudowie, w których są wbudowane dodatkowe czujniki wykrywania przeszkód oraz znacznie większa kamera. Waga wzrosła o zaledwie 25 gram, a to za sprawą przed chwilą wspomnianych ulepszeń.  

 

Stosunkowo małe zmiany w budowie drona to duży plus dla użytkowników obu modeli, ponieważ wiele akcesoriów w tym m.in. akumulatory pasują do obu urządzeń. 

Aparat - Air 2S zrobi lepsze zdjęcia

 

Mavic Air 2 

Air 2S 

Aparat 

½" CMOS 
12MP/48MP, 0.8um 
24mm, f/2.8 

1” CMOS 
20MP, 2.4um 
22mm, f/2.8 

 Najważniejszym ulepszeniem Air 2S jest jego kamera. Nowy dron zyskał 1- calową matrycę CMOS, co jest niezłym osiągniecie jak na drona o takich wymiarach. Matryca odpowiada za przepuszczanie światła, a jej wielkość wpływa na jakość zdjęć. I zazwyczaj tak jest – im większa matryca – tym większa m.in. rozdzielczość zdjęć. No właśnie zazwyczaj, bo, mimo że Mavic Air 2 posiada mniejszą matrycę (pół cala), to jest w stanie robić zdjęcia w rozdzielczości aż 48 MP. To za sprawą technologii quad – bayer, która w skrócie polega na tym, że sąsiadujące ze sobą piksele razem zbierają informacje o obrazie.  

 W Air 2S maksymalna rozdzielczość zdjęć to 20 MP, jednak dzięki wielkości matrycy można zapisać więcej szczegółów zarówno w światłach, jak i cieniach, a zdjęcia przy słabym oświetleniu np. wieczorem lub w nocy mogą okażą się lepszej jakości.  

Wideo - nispotykana jakość nagrań

 Jakość wideo w nowszym dronie została podniesiona na jeszcze wyższy poziom, Dji Air 2S nagrywa filmy w niesamowitej jakości– 5,4 K w 30 kl./s.  To najlepszy wynik na rynku jak na drona w tej cenie. Dotychczas wideo w tej rozdzielczości mógł nagrywać jedynie DJI Inspire 2 z kamerą Zenmuse za ponad 30 tys. zł. Dla porównania Mavic Air 2 nagrywa 4K w 60 kl./s czyli nadal w filmowej jakości. 

 Pod uwagę należy wziąć również zoom cyfrowy, który pozwala pilotom na zbliżenie się do obiektu bez poruszania dronem. Air 2S posiada 8-krotny zoom cyfrowy (w tym 4-krotny zoom przy 4K / 30 kl./s) , a Mavic Air 2 dwukrotny zoom przy tej samej rozdzielczości lub 4 -krotny zoom przy 1080p. 

Inteligentne tryby fotografowania - nowy inteligentny tryb 

 

Mavic Air 2 

Air 2S 

Inteligentne tryby nagrywania 

Rocket, Circle, Dronie, Helix, Boomerang, Asteroid 

MasterShots, Rocket, Circle, Dronie, Helix, Boomerang, Asteroid 

Śledzenie obiektu 

Spotlight 2.0 

ActiveTrack 3.0 

Point of Interest 3.0 

Spotlight 2.0 

ActiveTrack 4.0 

Point of Interest 3.0 

 Oba drony oferują szereg trybów, które pomagają pilotom w tworzeniu niesamowitych ujęć. QuickShots pozwalają wykonać świetne kadry za jednym kliknięciem - dron autonomicznie może np. okrążyć obiekt. 

 Nowy tryb w Air 2S to MasterShots, który jest połączeniem automatycznego pilota i montażysty filmów w jednym. MasterShots tworzy w sekwencji, a następnie łączy 10-15 ujęć i tworzy klip wideo z muzyką, filtrami i płynnymi przejściami. Do wyboru jest ponad 20 szablonów, które zostały stworzone przez profesjonalnych fotografów lotniczych.  

 Udoskonaleniem jest również najbardziej dopracowana wersja ActiveTrack czyli śledzenie obiektu w 3 trybach. 

Zasięg i czas lotu - silniejsze połączenie pomiędzy dronem a pilotem

 

Mavic Air 2 

Air 2S 

Zasięg 

6 km 

8 km 

Połączenie 

OcuSync 2.0 

OcuSync 3.0 

Szybkość transmisji 

 obrazu 

120 Mbps 

150 Mbps 

 Zasięg został zwiększony z 6 km do 8 km, za sprawą najnowszej wersji OcuSync 3.0 oraz podwojonym antenom. Dzięki temu połączenie pomiędzy dronem a pilotem jest  jeszcze stabilniejsze oraz bezpieczniejsze. Ma to również wpływ na szybkość przesyłu obrazu. Maksymalna szybkość transmisji obrazu wzrosła z 120 do 150 Mb / s. Czas lotu dronów podany w specyfikacji to 31 minut dla Air 2S i 34 minuty dla Mavic Air 2. Jest to spowodowane tym, że DJI Air 2S ma nowy aparat, więcej czujników i nieco cięższy korpus niż Mavic Air 2. 

 Należy pamiętać o tym, że realna długość lotu obu dronów zmniejszy się o kilka minut w realnych warunkach - opór wiatru, szybkie zwroty. Dlatego zawsze polecamy wykupienie pakietu Fly More Combo, w którym, w dobrej cenie znajdują się dwa dodatkowe akumulatory oraz szereg innych, najpotrzebniejszych akcesoriów.

Bezpieczeństwo - więcej, efektywniej, szybciej

 

Mavic Air 2 

Air 2S 

Czujniki wykrywania przeszkód 

Dół
Przód
Tył
Apas 3.0

Góra
Dół
Przód
Tył
Apas 4.0

 Czujniki i zdolności wykrywania przeszkód to kolejna funkcja, która została solidnie ulepszona. DJI Air 2S został wyposażony w dodatkowy czujnik wykrywania przeszkód u góry, ma więc zdolność wykrywania otoczenia w czterech kierunkach: w górę, w dół, do przodu i do tyłu. 

 Dodatkowo DJI Air 2S posiada ulepszony zaawansowany system wspomagania pilota (APAS 4.0), który oferuje autonomiczne omijanie przeszkód w bardziej złożonych scenariuszach i przy dużych prędkościach. Pole widzenia jest szersze w porównaniu z poprzednimi wersjami. Dzięki temu dron jest w stanie wykrywać przeszkody efektywniej oraz szybciej

 Nowość to również wyposażenie nowego drona w czujnik AirSense. Jest to technologia ADS-B, która ostrzega pilotów o pobliskich samolotach i helikopterach poprzez wyświetlenie komunikatu w aplikacji. Pomijając drony przemysłowe takie jak np. DJI Matrice 300, nowy Dji Air 2 jest pierwszym półprofesjonalnym dronem wyposażonym w tą technologię. 

Dron DJI Air 2S a przepisy UE

 Oba drony z serii DJI Mavic Air 2 ze względu na swoją wagę należą do kategorii A2 oraz wyżej. To oznacza, że aby latać dronem należy zarejestrować się na stronie ULC oraz przejść szkolenie dla kategorii A1/ A3. Trwa ono około 15 min i odbywa się online. Po takim egzaminie można latać w odległości min 150m od budynków oraz ludzi. Aby zmniejszyć tą odległość do 50m należy uzyskać certyfikat bezzałogowych statków powietrznych. Takie szkolenie obydwa się w szkółce (cena to koło 20 zł). Lista podmiotów uprawionych do przeprowadzenia takiego szkolenia jest dostępna na stronie ULC . 

 Należy zwrócić uwagę na to, że ani Mavic Air 2, ani Air 2S nie ma oceny klasy, co oznacza, że użytkowanie takiego drona po zakończeniu okresu przepisów przejściowych (1 stycznia 2023r.) może być utrudnione. Dron prawdopodobnie przejdzie recertyfikację – tak jak reszta dronów, które są dostępne na rynku, ponieważ żaden dron na rynku jeszcze nie ma certyfikacji. Więcej o tym spornym temacie oraz klasach dronów w artykule Certyfikacja dronów - przepisy przejściowe nowego prawa UE

Podsumowanie 

 W skrócie Dron Air 2S ma większą matrycę oraz lepszą kamerę, zaawansowany system czujników wykrywania przeszkód, mocniejszy zasięg, nowe funkcje śledzenia i nagrywania. Łączy w sobie cechy dronów profesjonalnych oraz przemysłowych, które były dotychczas dostępne dla wąskiego grona odbiorców. I chociaż Dji Mavic Air 2 to nadal dron ze świetnymi parametrami, to Dji Air 2S jest jego ulepszoną wersją. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się ciekawostek na temat DJI Air 2S i znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, koniecznie przeczytaj artykuł DJI Air 2S - pytania i odpowiedzi (FAQ)

Polecane

Dron DJI Air 2S (DJI Mavic Air 2S)

Dron DJI Air 2S (DJI Mavic Air 2S)

5 249,00 zł brutto3 599,00 zł brutto
Dron DJI Air 2S (Mavic Air 2S) Fly More Combo

Dron DJI Air 2S (Mavic Air 2S) Fly More Combo

6 799,00 zł brutto5 202,00 zł brutto
pixel