Zapisz na liście
Stwórz nową listę

DJI FPV vs DJI Avata - porównanie dronów fpv DJI

2022-09-05
DJI FPV vs DJI Avata - porównanie dronów fpv DJI

 

  Po półtora roku od wypuszczenia pierwszego drona wyścigowego DJI FPV marka DJI stworzyła nowy, mniejszy, inaczej zbudowany pierwszy dron typu CineWhoop - DJI Avata. Dziś porównamy oba drony i zestawy, w których są dostępne.

 

Wygląd, wymiary, waga - DJI Avata jeszcze bezpieczniejszy

 DJI Avta vs DJI FPV

 

  Nowy dron jest zdecydowanie bardziej kompaktowy i cechuje się inną budową typu cinewhoop. Oznacza to, że ma zintegrowaną osłonę śmigieł, która sprawia, że DJI Avata jest znacznie bardziej odporna na wszelkiego rodzaju zderzenia.   

  Waga zmniejszyła się prawie dwukrotnie z 795g na 410 g, a sama przekątna drona ponad dwa razy. Mały rozmiar i kompaktowy wymiar powinny wziąć pod uwagę osoby, które wiedzą, że będą często podróżować z dronem.

 

Drony FPV DJI - kamera

 

 DJI Avata vs DJI FPV kamera

 

  Producent powiększył matrycę z 1/2.3’’ do 1/1,7’’ i jednocześnie zwielokrotnił ilość aktywnych pikseli na nagranym obrazku z 12MP na 48MP.  Rozdzielczość nagrywania pozostała taka sama na poziomie maksymalnym 4K w 60kl/s.   

  Dzięki większej matrycy filmy prezentują się lepiej w najnowszym DJI Avata, zwłaszcza przy ujęciach, na których brakuje światła. Na to jednak można znaleźć obejście i wielu użytkowników montuje na drona DJI FPV kamery sportowe np. GoPro lub DJI Action 2  

  Pliki z drona są zapisywane na odpowiednią kartę pamięci, a zdarza się (nawet najbardziej doświadczonym) zapomnieć ją ze sobą zabrać. I tutaj plus dla Avaty - w nowym dronie jest 20 GB wbudowanej pamięci, co starczy na około 15 do 18 minut filmowania w rozdzielczości 4K.

 

Optyka DJI FPV DJI Avata
Matryca 1/2.3’’ 1/1.7’’
Ilość aktywnych pikseli 12MP 48MP
Przysłona 1/2.8
Ilość wbudowanej pamięci brak 20 GB
Rozdzielczość nagrywania 4K/60FPS, FullHD/120FPS
Kąt widzenia kamery 150° 155°
Zakres ISO 100-12800 100-6400
Max. Bitrate nagrywania 120Mbps 150Mbps
Profil kolorystyczny Normalny, D-Cinelike

 

Prędkość dronów wyścigowych DJI

 

Drony wyscigowe dji fpv i dji avata

 

  Mimo większej pojemności akumulatora w nowym dronie (2420mAh) czas lotu jest porównywalny do swojego poprzednika. Nowy dron oferuję maksymalny czas lotu w okolicach 18 minut. Starszy model umie zawisnąć na około 16 minut, oraz posiada 3-krotnie większy zasięg.

  Czujniki wykrywania nigdy nie występują w dronach wyścigowych, jednak DJI wprowadził je w obu dronach, przy czym DJI FPV prócz czujników do lądowania posiada je również z przodu. W DJI Avata czujniki nie są jednak tak potrzebne, ponieważ dzięki obudowanym śmigłom wypadki nie są tak destrukcyjne.   

  DJI FPV jest zdecydowanie szybszym dronem, zbliżonym prędkością do innych dronów wyścigowych. Może mieć to zastosowanie przy nagrywaniu np. bardzo szybko jadącego samochodu. Avata posiada mniejszą moc silników, więc sprawdzi się bardziej do przelatywania np. blisko przeszkód lub przez małe szczeliny.

 

Osiągi DJI FPV DJI Avata
Zasięg 6km  2 km
Czas zawisu 16 min 18 min
Czujniki Przedni, dolny Dolny
Pojemność akumulatora 2000 mAh 2420 mAh
Max. prędkość (sport) 27 m/s 14 m/s
Max. prędkość (manual) 39 m/s 27 m/s

 

Większy zasięg kontroli gimbala w Avacie

 

drony  DJI fpv zestaw

  Kolejna unikalna cecha jak na drony fpv - obie jednostki latające posiadają ruchomą kamerę góra/dół. W nowszej wersji drona jest ona  wiele bezpieczniej obudowana. Posiada też większy zasięg mechanicznej kontroli, dzięki czemu przy lataniu możemy złapać jeszcze ciekawszy kąt nagrania.

 

Praca gimbala DJI FPV DJI Avata
Zakres mechaniczny -65° to +70° -95° do 75°
Zakres kontroli -50° to +58° -80° do +65°
Max. Prędkość obrotu 60°/s
Zakres drgań kątowych ±0.01° (Tryb Normal)

 

DJI Goggles v2 vs DJI Goggles 2

 

DJI Goggles 2 vs DJI Goggles V2

 

  Wraz z wejściem na rynek nowego drona DJI Avata, producent wypuścił nowe gogle DJI Goggles 2. Na tę chwilę nie są one jeszcze zgodne z DJI FPV. Charakteryzuje je niewielka waga i duża ilość regulowanych funkcji.   

  Można ustawić w nich rozstaw gałek ocznych i wyregulować zakres dioptrii od -8.0D do +2.0D, więc polecamy je szczególnie osobom z wadą wzroku. W nowych goglach zamontowano dwa ekrany OLED o niewielkiej przekątnej, dzięki czemu podgląd jest w jeszcze wyższej jakości.

 

Rodzaj gogli DJI FPV Goggles V2 DJI Goggles 2
Waga 420 g 290 g
Rozdzielczość ekranu 1440×810 1920×1080
Rozstaw między źrenicami 58-70mm 56-72mm
Zakres regulacji dioptrii brak od -8.0D do +2.0D
Czas pracy 110 min 120 min
Czas odświeżania 144Hz 100Hz

 

Cena DJI Avata vs DJI FPV

 

DJI Avata vs DJI FPV

 

  Aby skonfigurować pełny zestaw DJI Avata czyli dron, kontroler, goggle oraz odpowiednią ilość baterii trzeba zainwestować od 7 098 zł do 9 307 zł (w zależności od tego jakie google oraz kontroler wybierasz). Na DJI FPV Combo trzeba wydać około 6 928 zł.   

  Cena starszego drona jest więc niższa, choć dla wielu jak na drona fpv dla początkujących może to być nadal dużo. W tej sytuacji, jeżeli posiadasz wiedzę techniczną oraz czas, warto zastanowić się nad budową drona FPV samemu.

 

DJI Avata czy DJI FPV - co wybrać?

 

DJI Avata vs DJI FPV

 

  Oba drony wyścigowe DJI są bardzo unikalne jak na rynek dronów wyścigowych. Przede wszystkim przez to, że są to gotowe do lotu zestawy przyjazne dla początkujących oraz osób, które chcą wejść w świat szybko latających dronów, a nie mają specjalistycznej wiedzy technicznej. 

  DJI Avata z pewnością przeżyje wiele kolizji, waży mało, ma dobrą kamerę i można nim wlatywać w przesmyki i szczeliny. DJI FPV jest tańszy, szybszy i stworzony do trochę innego typu ujęć. Jeżeli więc zastanawiasz, jaki dron fpv wybrać na początek, warto wziąć pod uwagę te dwie opcje.

Na koniec dodajemy też obiektywną recenzję stworzoną przez Szymona Piełudzia - warto obejrzeć!

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

DJI FPV Fly More Kit

DJI FPV Fly More Kit

1 429,00 zł brutto1 349,00 zł brutto
Dron DJI Avata

Dron DJI Avata

2 949,00 zł brutto2 749,00 zł brutto
pixel