Zapisz na liście
Stwórz nową listę

DJI Avata recenzja - wszystko co musisz wiedzieć

2022-09-09
DJI Avata recenzja - wszystko co musisz wiedzieć

  Avata to drugi dron FPV od firmy DJI, jednak pierwszy o budowie typu cinewhoop. Bardzo solidna konstrukcja w przemyślanym, gotowym do użycia rozwiązaniu to odpowiedź na coraz większe zainteresowanie użytkowników dronami wyścigowymi i rosnące zapotrzebowanie na wyjątkowe ujęcia z drona. Ostatnio pisaliśmy o nim w dniu premiery, a dziś przychodzimy z recenzją po pierwszych testach i kilku lotach.

 Drony wyścigowe są w stanie manewrować w ciasnych pomieszczeniach, przelatywać blisko przeszkód i wykonywać różnego typu akrobacje. Dzięki temu uzyskuje się dynamiczne, przyciągające wzrok wideo. Sam lot dronem fpv również doświadcza niesamowitych wrażeń, dzięki gogglom, w których widać widok z pierwszej ręki.

  Zanim DJI wprowadziło pierwszego FPV w marcu 2021 wejście w świat racerów było dosyć skomplikowane z dwóch powodów. Pierwszym z nich było stworzenie własnego drona fpv i podłączenia do niego odpowiednich goggli oraz aparatury. Wymaga to umiejętności i wiedzy z zakresu podłączania kamery, silników, ustawień częstotliwości i konfiguracji kontrolera. Drugim problemem była nauka latania bez wspomagania oraz chociażby funkcji zawisu. 

  W przypadku DJI Avata jak i DJI FPV  jest możliwość kupienia skonfigurowanego zestawu gotowego do lotu. Między sobą drony różnią się przede wszystkim budową i możliwościami. Więcej na temat tych dronów piszemy w artykule DJI Avata vs DJI FPV porównanie dronów

Doświadczenia z lotu fpv

operator drona fpv

  DJI Avata to dron dla początkujących, lub osób, które chcą mieć bezpiecznego drona fpv do dynamicznych ujęć. Dlaczego? Kolejne podpunkty w większości to wyjaśnią.

Kamera w dronie DJI Avata

dron dji avata na plecaku

Dron oferuje jakość nagrań 4K w 60 kl./s. Do tego duża matryca 1/1.7 z polem widzenia 155°. Za stabilizację obrazu odpowiadają dwie technologie DJI RockSteady i HorizonSteady, które są również w kamerach sportowych producenta. Dostajemy też możliwość nagrywania w D-Cinelike i trzech szerokościach - normalnej, szerokiej i ultraszerokiej. Przykładowe nagrania widać na naszym Instagramie w wyróżnionych relacjach.

Czas lotu DJI Avata

dron dji avata

  Według specyfikacji maksymalny czas lotu to 18 min. W praktyce dron na jednej baterii latał około 12 min, co jest oczywiście świetnym wynikiem jak na tego typu drony. Warto jednak zainwestować w zestaw Fly More Kit, lub dodatkową baterię. Otrzymanie odpowiednich ujęć to nie jest moment, nawet dla profesjonalisty.

  Dodatkowo akumulatory są inteligentne, więc same się rozładowują i przechodzą do trybu przechowywania. Na dbanie o nie nie trzeba więc poświęcać tyle czasu co w przypadku typowych w dronach wyścigowych baterii litowo-polimerowych.

Prędkość drona DJI Avata

  Mimo że dron nie jest szczególnie szybki jak na fpv, to z pewnością nie można nazwać go wolnym. Lot odbywa się w 3 różnych trybach - normalnym (28.8 km/h), sportowym (50.4 km/h) i manualnym (97.2 km/h). Watro tutaj zaznaczyć, że najszybszy tryb jest dostępny tylko z kontrolerem dostępnym do dokupienia oddzielnie.

Zasięg drona DJI Avata - co jak się zgubi?

dron dji avata

  Zasięg w europie ma wynosić do 2 km i jest naprawdę całkiem niezły. Podczas lotu w mieście, dron stabilnie trzymał sygnał, nawet kiedy pomiędzy nim a operatorem (Szymonem) były dwa bloki.

 Sytuacja wyglądała inaczej w lesie, kiedy Szymon stał w zagłębieniu, a pomiędzy było dość duże wzniesienie. Dron zgubił zasięg na dystansie około 300 m. Kiedy jednak lataliśmy pomiędzy drzewami, a Szymon stał na górce, spokojnie odlatywaliśmy nawet na 600 m. Nawet jeżeli dron spadł w krzaki ,wydawał z siebie głośny dźwięk i było widać jego lokalizację dzięki GPS, więc bardzo łatwo było go znaleźć.

Czujniki i sterowność drona Avata

  Opóźnienie sygnału jest dosyć spore (ok. 30 ms.) w porównaniu do racerów budowanych własnoręcznie (ok. 5 ms.), a czułość na ruchy drążków mniejsza. Stabilność drona jest bardzo dobra, dron wisi w miejscu nawet przy podmuchach wiatru. 

  Czuć, że dron się automatycznie stabilizuje, co jest idealną cechą dla osoby początkującej. W jasnych warunkach czujniki dobrze widzą przeszkody informując o odległości. Świetnie sprawdzają się przy lądowaniu, bo właśnie do tego zostały stworzone.

Odporność na uderzenia

dron dji avata

Podczas testu w lesie zaliczyliśmy kilka porządnych uderzeń "prosto w drzewo" i "chyc o podłogę", a z dronem nic się nie stało (nawet śmigła całe!). Zdecydowanie przydatny i bardzo dobrze działający był tryb turtle, w którym jednym przyciskiem dron sam się podnosił, nawet jeżeli leżał do góry nogami.  

DJI Motion kontroler vs DJI Remote Controller 2

dji remote controller 2

  Motion kontroler, który jest w zestawie testowaliśmy krótko. Możemy jednak stwierdzić, że jest przede wszystkim bardzo łatwy w obsłudze i intuicyjny. Sterowanie odbywa się za pomocą ruchu nadgarstkiem, a przyśpieszenie jest kontrolowane za pomocą spustu, co dostarcza wiele zabawy. Jest też przycisk hamowania, który zatrzymuje drona i pozostawia go w zawisie, więc można czuć się bezpiecznie. 

  Aparatura o klasycznej budownie -DJI Remote Controller 2  daje nie tylko znacznie większą szybkość i precyzję, ale otwiera też dodatkowe funkcjonalności takie jak lot w pionie i do tyłu. Na tę opcję na pewno skuszą się doświadczeni piloci.

DJI Goggles V2 vs Goggle DJI FPV 2

dji goggles v2 dioptria w srodku

  Lataliśmy w połączeniu z najnowszymi DJI Goggles 2. Różnice, w porównaniu do poprzednich goggli (DJI Goggles V2), to przede wszystkim lepsza jakość podglądu, mniejszy wymiar i waga oraz możliwość regulacji dioptrii. Nowe goggle mają też mniejsze opóźnienie w transmisji i składane anteny. Chodź wygoda jest kwestią tak indywidualną jak wybór pomiędzy skrzynią biegów manualną a automatyczną, to w nowych gogglach prawdopodobnie lepiej będą czuły się osoby z płaskim nosem. 

Ogólne plusy i minusy goggli do dronów fpv najlepiej zobrazuje tabela:

Goggle FPV DJI FPV Goggles V2 DJI Goggles 2
Składane anteny brak tak
Regulacja dioptrii brak od -8.0D do +2.0D
Panel dotykowy brak tak
Jakość i opóźnienie transmisji wideo 810p/120fps mniejsze niż 28 ms.810p/60fps mniejsze niż 40 ms 1080p/100fps mniejsze niż 30 ms. 1080p/60fps mniejsze niż 40 ms.
Czas pracy Około 110 minut Około 2 godziny
Waga

 

420 g

 

290 g

 

 Podsumowanie

DJI Avata to świetny sprzęt, przyjazny nawet tym, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z żadnym dronem. Jest bardzo wytrzymały i jednocześnie naszpikowany ułatwiającymi życie udogodnieniami. Nam DJI Avata dostarczył dużo rozrywki, bardzo ciekawych wrażeń z lotu i gdybyśmy otrzymali zlecenie na nagrania FPV sięgnęlibyśmy właśnie po tego drona.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Dron DJI Avata

Dron DJI Avata

2 949,00 zł brutto2 749,00 zł brutto
pixel