Zapisz na liście
Stwórz nową listę

DJI Avata - premiera nowego drona FPV

2022-08-25
DJI Avata - premiera nowego drona FPV

  DJI Avata (nie Avatar! jak wiele osób myli), to drugi dron z serii FPV od marki DJI. Następca DJI FPV jest o wiele mniejszy od poprzednika, ma zupełnie inną budowę i jest znacznie bardziej odporny na uderzenia. Jest pierwszym dronem typu CineWhoop od DJI i z pewnością znajdzie wielu zwolenników. Zwłaszcza wśród osób, które chcą tworzyć dynamiczne, kinowe ujęcia i szukają zestawu, który jest całkowicie skonfigurowany i gotowy do lotu.

 

DJI Avata - Cinewhoop

DJI Avata - Cinewhoop

 

  To, co wyróżnia nowego drona to zdecydowanie konstrukcja. Jest to pierwszy dron od DJI, typu CineWhoop, czyli mniejszy, stabilniejszy i bezpieczniejszy niż typowy dron wyścigowy. Posiada zabudowane śmigła w jednej integralnej osłonie, co w wypadku uderzenia z przeszkodą zapobiegnie zatrzymaniu się śmigieł. Przy kolizji dron odbija się od powierzchni obiektu i po chwili można kontynuować lot. Dobrze zaprojektowano też gimbal, który przy uderzeniu nie ma praktycznie styczności z przeszkodą.

  Nawet jeżeli dron upadnie do góry nogami, specjalny tryb Turtle pozwoli wznieść się z powrotem w górę. Dolne czujniki wykrywania przeszkód pozwalają latać bardzo nisko nad ziemią. Waga to zaledwie 410g, a wymiary to 18 x 8 x 18 cm. Zwiększa to zdecydowanie mobilność samego drona, który spokojnie zmieści się do niedużego plecaka.

 

DJI Avata - kamera w dronie FPV

DJI Avata - kamera w dronie FPV

 

  DJI Avata ma możliwość nagrywania w rozdzielczości 4k 60 fps i tworzenia zdjęć w formacie JPEG 4000 x 3000 px. W połączeniu z matrycą 1/1,7’’ przy rozdzielczości aż 48MPix, z przysłoną (dość ciemną) 1/2,8’’ otrzymamy bardzo dobrą jakość i efekty nagrań. W porównaniu z np. GoPro 10 (która zazwyczaj jest montowana na tego typu racerach) w dronie DJI Avata matryca jest większa, więc ujęcia w gorszych warunkach oświetleniowych wypadną lepiej.

  Dron ma jednoosiową stabilizację gimbala, więc jest możliwy ruch kamerą góra/dół, co jest wyjątkową funkcją jak na racera. Dodatkowo stabilność obrazu zapewniają elektroniczne technologie RockSteady 2.0 i HorizonSteady. W dronie jest 20gb wbudowanej pamięci oraz slot na kartę pamięci o maksymalnej pojemności aż 256gb. Urządzenie nagrywa wideo z szybkością zapisu dochodzącą do 150mpbs. Jak na tak niewielki wagowo sprzęt, kamera posiada świetne parametry.

 

Osiągi nowego drona FPV DJI

Osiągi nowego drona FPV DJI

 

  Bateria w nowej Avacie ma pojemność 2420 mAh co pozwala na max. 18 minut lotu. W praktyce jest to około 14 minut (w zależności jaka jest szybkość lotu i wiatr). Jak na racera, które latają zazwyczaj około 8 minut, jest to przełomowy wynik.

  Maksymalna prędkość w locie bez wspomagania wynosi ponad 97km/h, a prędkość wznoszenia/opadania to 21.6km/h, co również jest bardzo dobrym osiągnięciem. Zasięg to 2 kilometry. Funkcja RTH (Return to Home) ułatwi powrót do użytkownika. Jakość transmisji jest związana z gogglami, o których piszemy więcej poniżej.

 

DJI Avata cena

Dron DJI Avata zestaw Fly Smart

 

  Dron wyścigowy Avata jest dostępny w 3 opcjach. Pierwsza z nich to sam dron, na który mogą zdecydować się osoby, które posiadają już DJI FPV Goggles V2 i kontroler. Dwa kolejne zestawy różnią się gogglami, o których piszemy niżej.

  Standardowo do drona można dokupić Fly More Kit, w którym są dodatkowe akumulatory i hub ładowania. Żaden z zestawów nie ma kontrolera DJI FPV Remote Controller 2, który można dokupić oddzielnie za 759 zł. W zestawach nie ma również ładowarki. Producent zaleca dokupienie i używanie ładowarki 65W.

 

  Fly More Kit DJI Avata DJI Avata Fly Smart Combo DJI Avata Pro-View Combo
Cena 1 249 zł 2 949 zł 5 849 zł 7 299 zł
Dron DJI Avata -
Inteligentny akumulator    
3 pary śmigieł -
Adapter zasilania -
Osłona gimbala -
Kabel USB-C - USB-C -
DJI Motion Controller - -
DJI FPV Goggles V2 - - -
Akumulator do DJI FPV Goggles V2 - - -
DJI Goggles 2 - - -
Akumulator do DJI Goggles 2 - - -
Antena dwupasmowa - -
Opaska na głowę - -
Oprawki do gogli - -
Hub do ładowania - - -

 

DJI Avata dostępność

Dron DJI Avata w zestawach jest dostępny od 29.08.2022. Samego drona można już również kupić bez dodatków w przedsprzedaży. Dostępność przez kilka pierwszych miesięcy będzie ograniczona.

Drona, ubezpieczenie oraz Fly More Kit znajdziesz tutaj

Nowe gogle FPV - DJI Goggles 2

Nowe google dji googles 2

 

  DJI wypuścił z najnowszym dronem DJI Goggles 2, dostępne w wersji Pro-View Combo. Nowe gogle są małe i  lekkie - ważą 122g, a wraz z opaską na głowę tylko 290g.  Mają mniejszy ekran, ale większa rozdzielczość - Full HD przy aż 100Hz częstotliwości odświeżania. Zasięg to 2000 metrów, a czas opóźnienia w transmisji tylko 30ms co sprawia, że jakość przesyłanego obrazu jest ultra płynna.

  Nowość to możliwość regulacji dioptrii w zakresie od +2.0D do -8.0D oraz składane anteny. Będą to pierwsze gogle od DJI w tak ogromny sposób dopasowane do potrzeb każdego użytkownika. Porównanie gogli znajdziesz poniżej:

 

Parametry DJI FPV Goggles V2 Nowe DJI Goggles 2
Design  DJI FPV Goggles V2  DJI Goggles 2
Waga

119 g

420 g (z opaską i antenami

122 g

Około 290 g (z opaską na głowę)

Wymiary z rozłożonymi antenami 202×126×110 mm 197×104×105 mm
Rozmiar ekranu 2" 0.49"
Rozdzielczość ekranu 1440×810 1920×1080
Jakość i opóźnienie transmisji wideo

810p/120fps mniejsze niż 28 ms.

810p/60fps mniejsze niż 40 ms

1080p/100fps mniejsze niż 30 ms. 

1080p/60fps mniejsze niż 40 ms.

Częstotliwość odświeżania 144Hz 100Hz
Czas pracy Około 110 minut Około 2 godziny
Możliwość regulacji dioptrii brak +2.0D do -8.0D

Jakie są zmiany w porównaniu z poprzednikiem DJI FPV?

  Mimo że oba urządzenia są dronami FPV, to oba służą do innych celów i ujęć. Konstrukcja Avaty sprawia, że można wlatywać nim w małe przesmyki i przelatywać blisko przeszkód bez ryzyka, że sprzęt będzie nie do naprawienia. Wymiary są mniejsze, a co za tym idzie DJI Avata ma mniejszą oporność na wiatr i jest wolniejszy. 

Porównanie dronów znajdziesz w artykule DJI FPV vs DJI Avata

  Nowy dron wyścigowy DJI posiada lepszą optykę od poprzednika. Powiększeniu uległa matryca, a rozdzielczość zwiększyła się aż 4-krotnie. Gimbal samego drona w porównaniu ze starszym bratem ma większy zakres mechaniczny -95° do 75° i zakres kontroli -80° do +65°.

DJI Avata - kolejny krok w stronę przyszłości

Drony cinewhoop DJI Avata

 

  Nowy dron DJI Avata to kolejna innowacja od DJI. Krok w stronę tych, którzy nie chcą inwestować we wszystko oddzielnie (dron, kamera, aparatura i goggle), a mieć zwinnego, odpornego na wypadku drona w gotowym zestawie. Jak na drona stricte FPV, ma też bardzo dobrą optykę wideo/photo oraz funkcje ułatwiające lot - powrót do domu i czujniki wykrywania przeszkód. 

  To, co zastanawia, to brak w zestawach tradycyjnej aparatury sterującej, którą można oczywiście dokupić, ale osoby przyzwyczajone do zwykłego kontrolera mogą być z tego powodu niezadowolone. Być może producent widzi przyszłość w sterowaniu dronami FPV za pomocą ruchu i właśnie taki trend zaobserwujemy w ciągu najbliższych lat.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022

Polecane

Dron DJI Avata

Dron DJI Avata

2 949,00 zł brutto2 749,00 zł brutto
pixel