Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Autel EVO Nano i Nano + vs DJI Mini 2 - porównanie modeli

2022-02-03
Autel EVO Nano i Nano + vs DJI Mini 2 - porównanie modeli

Autel EVO Nano czy DJI Mini 2 - którego drona wybrać?

Drony rekreacyjne do 250 gramów to najbardziej pożądane urządzenia wśród klientów indywidualnych - głównie ze względu na zmiany w przepisach dronowych, które weszły w życie 31.12.2020 roku. Autel EVO Nano i Nano+, które pojawiły się na rynku jesienią 2021, to odpowiedź na nowe rozporządzenia prawne. Jednocześnie mówi się, że to także odpowiedź na model DJI Mini 2. W końcu amerykańska firma Autel traktowana jest jako jedyna poważna konkurencja dla chińskiego potentata DJI. Poniższe porównanie modeli pomoże Ci zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.

 

Autel EVO Nano, Autel EVO Nano + i DJI Mini 2 - parametry techniczne

 Poniżej przedstawiamy tabelę, w której wyszczególniliśmy najważniejsze cechy dronów oraz różnice pomiędzy nimi. Kolorem oznaczyliśmy parametry, które wyróżniają dany model i przemawiają na jego korzyść względem pozostałych.

 

Parametr DJI Mini 2 Autel EVO Nano Autel EVO Nano+
Wygląd Dron DJI Mini 2 dron autel evo nano dron autel evo nano plus
Rozmiar 138x81x58mm 142x94x55mm 142x94x55mm
Waga 249 gramów 249 gramów 249 gramów
Matryca 1/2.3″ 1/2”   1/1.28″
Megapixele 12MP 48MP (Quad Bayer) 48MP (Quad Bayer)
Przysłona f/2.8 f/2.8 f/1.9
Max klatki na sekundę 60kl./s <2,7k  60kl./s<1080p 60kl./s<1080p
Tryb fotograficzny RAW + JPG DNG + JPG DNG + JPG
Zakres ISO 100 ~ 3200 100 ~ 3200 100 ~ 6400
Czas naświetlania 1/8000s ~ 4s 1/8000s ~ 8s 1/8000s ~ 8s
HDR nie tak  tak
Zoom cyfrowy 4x 16x 16x
FPV do 1080p do 2.7K do 2.7K
Zasięg CE 6km 10km 10km
Unikanie przeszkód nie tak przód/tył/dół tak przód/tył/dół
Czas lotu 31 minut 28 minut 28 minut
Opcje kolorystyczne kolor szary dji mini 2 opcje kolorystyczne autel evo nano opcje kolorystyczne autel evo nano plus
Data premiery listopad 2020 wrzesień 2021 wrzesień 2021
Cena podstawa/combo 2199/2899 zł 3099/3799 zł 3799/4599 zł

Możliwości kamery Autel EVO Nano i Nano+ a DJI Mini 2

Kamera Autel nano i aparat mini 2

Kamera to jedna z kluczowych kwestii, którą należy kierować się przy wyborze najodpowiedniejszego dla siebie modelu drona. Tu widzimy dużą różnicę pomiędzy modelami firmy Autel a DJI Mini 2. Z resztą, kamera to główny parametr rozróżniający już same wersje Nano i Nano+. Spośród porównywalnych przez nas dronów zdecydowanie najlepiej wypada Autel EVO Nano+ z aparatem aż 1/1.28″ CMOS! Nieco gorzej jest z wersją Nano, w której matryca ma rozmiar 1/2”, a na samym końcu plasuje Mini 2 z minimalną dla aktualnych standardów rynku 1/2.3″ CMOS.

Co prawda wszystkie drony są wyposażone w kamerę 4K@30 kl./s zamocowaną na 3-osiowym gimbalu, co gwarantuje Ci oszałamiającą jakość, jednak różnicę pomiędzy dronami z łatwością odczujesz wraz z pogorszeniem się warunków oświetleniowych.

Wielkość przysłony Nano+ to aż f/1.9, dzięki czemu do Twojego aparatu wpadnie więcej światła niż korzystając z Nano i DJI Mini (w obydwu f/2.8). To z kolei zapewni zdecydowanie lepszą jakość Twoich materiałów, dzięki mniejszej ilości szumów i ostrzejszemu kontrastowi.

Jeśli chodzi o zapis filmów, tutaj mimo wszystko przoduje Mini 2. Nagrywając tym dronem uzyskasz płynny obraz 60 kl./s w jakości nawet do 2.7K - w przypadku Nano i Nano+ jest to 1080p.

 

Technologia Quad Bayer 

Firma Autel wyprzedziła DJI korzystając z technologii Quad Bayer i tym samym zwiększając rozdzielczość obydwu wersji do aż 48MP względem możliwości DJI Mini 2. To pozwoliło osiągnąć w modelach Nano i Nano+ aż 16-krotny zoom cyfrowy! Dla porównania, zoom w Mini 2 jest 4-krotnie mniejszy. 

 

Tryb HDR - najwyższa jakość przy zmiennym oświetleniu

Podczas rejestrowania materiałów ciężko o to, aby oświetlenie było cały czas jednakowe. Tyczy się to w szczególności filmów. Producent Autel wyposażył model Nano i Nano+ w tryb HDR, dzięki któremu wyciągniesz bogactwo szczegółów Twoich kreacji - nawet takich, w których są elementy zarówno mocno oświetlone, jak i zacienione jednocześnie. Tego trybu brak w modelu DJI Mini 2. 

 

Wykrywanie przeszkód

Dron autel nano wykrywa przeszkody

DJI Mini 2 choć ma wielu zwolenników, często zostaje dyskwalifikowany podczas zakupu ze względu na brak czujników wykrywania przeszkód. Z tym wiąże się kolejna ważna opcja, ale o tym później.

Autel zdołał zachować niską wagę 249 gramów w obydwu modelach Nano i Nano+ i zamieścił czujniki wykrywania przeszkód z przodu, z boku i od dołu. To zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo lotu, a dodatkowo, jeśli decydujesz się na swój pierwszy dron, takie wsparcie zwiększy Ci komfort i pewność lotów :) 

 

Sztuczna inteligencja 

Autel Nano śledzenie obiektu activ track

Inteligentne śledzenie obiektu czyli Active Track to jeden z najbardziej pożądanych przez użytkowników trybów. Wystarczy, że zaznaczysz na ekranie podglądu dowolny obiekt, a dron zacznie za nim podążać. Możliwość, m.in. nagrania siebie jadącego na rowerze czy nawet samochodem, podczas uprawiania sportów zimowych i innych ekstremalnych aktywności, które zechcesz upamiętnić, jest jednym z powodów, dla których użytkownicy zabierają drona na wakacje i weekendowe wypady. Do tego niezbędne są jednak czujniki wykrywania przeszkód, a jak zdążyłeś już przeczytać - DJI Mini 2 takich nie ma.

W Mini 2 możesz co prawda uzyskać efekt funkcji Follow Me (podążania za urządzeniem sterującym) korzystając z inteligentnych trybów lotu QuickShots, których w tym modelu jest aż 5. 

Dzięki QuickShots Mini 2 może, np. lecieć dookoła Ciebie i rejestrować w tym czasie materiał, ale to wciąż nie będzie typowe podążanie, tym bardziej za obiektem innym niż osoba trzymająca kontroler.

W dronach Autel również znajdziemy automatyczne ujęcia QuickShots, które dodatkowo łatwo zmontujemy w całość dzięki funkcji MovieMaster.

 

Autel EVO Nano i Nano+ vs DJI Mini 2 - jaki jest zasięg i czas lotu?

Autel nano i dji mini 2 drony latają

Technologia OcuSync to znany dobrze w środowisku dronowym system transmisji danych DJI, który jest ogromnym przeskokiem technologicznym względem połączenia Wi-Fi. W DJI Mini 2 umieszczono ulepszoną technologię OcuSync 2.0, dzięki temu dron jest w stanie przesyłać podgląd na żywo w rozdzielczości do 1080p, a jego zasięg CE (europejski) to aż 6 km.

Drony Autel Nano i Nano+ wyposażono w technologię Autel SkyLink obsługującą trójzakresowe pasmo 2,4 GHz/5,8 GHz/5,2 GHz. Wpłynęło to na maksymalny zasięg lotu tych modeli, który wynosi aż do 10 km (sic!).

Z kolei Mini 2 ma przewagę nad Nano i Nano+, jeżeli chodzi o maksymalny czas lotu na jednej baterii. DJI deklaruje 31 minut lotu, podczas gdy lecąc modelami firmy Autel Twój lot będzie o 3 minuty krótszy - wyniesie do 28 minut.

 

Autel EVO Nano, Autel Nano + i DJI Mini 2 - waga i wygląd

Autel Nano Mini 2 porównanie dronów

Wszystkie trzy porównywane przez nas modele mają taką samą wagę czyli magiczne 249 gramów, co pozwala użytkownikowi latać bez konieczności dodatkowych szkoleń i uprawnień. Jeśli chodzi o rozmiary dronów, są one przybliżone, jednak najsmuklejszy wydaje się być Mini 2.

Największa różnica wizualna pomiędzy modelami Autela a DJI Mini 2 to opcje kolorystyczne. Podczas gdy DJI pozostaje wierny swojej szarości, Autel oferuje nam aż 4 możliwości - biały, szary, czerwony i oczywiście charakterystyczny "autelowski" pomarańczowy.

Z pewnością możliwość indywidualizacji swojego drona przemawia na korzyść firmy Autel. Sami często słyszymy zdania naszych klientów, że DJI powinno wrócić do szerszej gamy kolorystycznej tak, jak to było w przypadku historycznego Sparka czy Mavica Air.

aplikacja dji fly i autel sky

Aplikacja mobilna i kontroler

Aplikacja do sterowania dronem powinna być prosta i intuicyjna, to oczywiste. Aplikacja DJI Fly oraz Autel Sky wyglądają bardzo podobnie i dają nam zbliżone możliwości, jeśli chodzi choćby o wygodną edycję i udostępnianie materiałów w sieci. 

Różnica pojawia się w istotnej kwestii wersji językowej. Tutaj Autel nie przygotował się na polski rynek - aplikacja Autel Sky jest wyłącznie w języku angielskim. Mimo, że tak jak wspomnieliśmy, sterowanie dronami jest intuicyjne, płacąc za drona kilka tysięcy miło jest zobaczyć na ekranie kontrolera komunikaty w ojczystym języku.

Aplikację DJI Fly dawno przetłumaczono na język polski, co nie jest jej jedynym atutem. Już kilka lat temu, w aplikacji DJI GO 4, DJI wprowadziło System GEO, który wyświetla aktualną mapę stref lotniczych. Oczywiście zawsze jesteś zobowiązany sprawdzić czy masz możliwość odbycia lotu w konkretnym miejscu, ale taka podpowiedź ze strony DJI może być ułatwieniem.

System geofencingu DJI ma jednak także minus. Nie pokrywa się idealnie ze strefami lotniczymi obowiązującymi w Europie i jest dosyć restrykcyjny. Co mamy na myśli? Może na przykładzie - jeśli mieszkasz kilka kilometrów od lotniska i chcesz latać nad swoją działką, przygotuj się, że dron DJI nie pozwoli Ci na taki lot ze względu na strefę ograniczoną. W tym przypadku lepszym wyborem będzie dla Ciebie Autel. Zatem na pytanie - "Autel czy DJI?" odpowiadamy w tym przypadku - to zależy :)

Naszą uwagę przykuł z kolei kontroler do modelu Nano i Nano+. W gimbalach pilota producent zamieścił bardziej wytrzymałe łożyska kulkowe - większość kontrolerów na rynku ma łożyska ślizgowe. "Autelowski" kontroler wydaje się być solidniejszy, mimo że waży ok. 20 gramów mniej. Do nas przemówił bardziej niż aparatura DJI Mini 2.

Gwarancja i serwis pogwarancyjny

Dron DJI Mini 2 części w środku

Często przy wyborze drona kierujemy się wyłącznie parametrami i cenami, zapominając o bardzo istotnej kwestii, jaką jest przebieg procesu gwarancyjnego i serwis. Zgodnie z polskim prawem w obydwu przypadkach obowiązują 24 miesiące gwarancji na drona i akcesoria oraz 12 miesięcy na akumulatory.

Autel poszedł też śladem DJI i stworzył autorski program ochronny Autel Robotics Care na wzór DJI Care Refresh. Są to formy ubezpieczenia na wypadek uszkodzenia drona wykraczającego poza gwarancję czyli wtedy, gdy do zdarzenia doszło z przyczyn innych niż z winy urządzenia.

Jeśli wykorzystasz wszystkie wymiany w ramach ubezpieczenia (dwie lub trzy w przypadku DJI Care+, które można nabyć wyłącznie przez oficjalną stronę producenta), pozostaje naprawa na koszt własny. Z doświadczenia naszego serwisu jesteśmy skłonni stwierdzić, że obecnie DJI deklasuje Autela. Wynika to choćby z większej dostępności części zamiennych DJI oraz różnego rodzaju tutoriali dostępnych w sieci, a także rozbudowanych wątków na wszelkich dronowych forach.

Powód tego jest oczywiście bardzo prosty - DJI jest na rynku zdecydowanie dłużej niż Autel Robotics (o ok. 8 lat). Co więcej, sam DJI Mini 2 to model już bardzo dobrze znany użytkownikom, o znanych usterkach i problemach, Nano i Nano+ to wciąż "świeżynki", które trzeba przetestować, udoskonalić...po prostu się z nimi oswoić :)

Cena i dostępność produktów

dji mini 2 zestaw combo i autel premium bundle

Kwestia ceny przemawia na korzyść Mini 2 - za wersję podstawową zapłacimy 2199 zł, podczas gdy za Nano 3099 zł, a za Nano+ 3799 zł, co jest zdecydowanie większą kwotą nawet niż za wersję rozszerzoną Mini 2 Fly More Combo (2899 zł). Trzeba jednak przyznać, że Mini 2 a Nano+ to już inna półka i w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki budżet chcemy na zakup drona przeznaczyć. Cena za wersję rozszerzoną Autel EVO Nano Premium Bundle to 3799 zł, a za wersję EVO Nano+ Premium Bundle zapłacimy 4599 zł.

DJI Mini 2 jest stale dostępny w sprzedaży, z Autel Nano jest nieco gorzej - w zależności od pożądanej przez Ciebie wersji kolorystycznej. Autel Nano+ jest aktualnie dostępny w wersji pomarańczowej i szarej - w obydwu wariantach (zestaw podstawowy i rozszerzony Premium Bundle). 

Powody ograniczonej dostępności poszczególnych produktów są powszechnie znane i przypuszczamy, że sprawa ma się lepiej w przypadku DJI Mini 2 ze względu na to, że ten model jest dłużej w produkcji.

Podsumowanie

Dron Autel nano plus lata

Biorąc pod uwagę możliwości porównywanych przez nas dronów, Mini 2 wydaje się wypadać zdecydowanie gorzej od dronów firmy Autel. Weź jednak pod uwagę, że ten model został wyprodukowany prawie rok wcześniej, a jeśli chodzi o rozwój technologii to naprawdę dużo. Zwróć też uwagę na osiągi tego kultowego drona, tak po prostu, bez porównywania do Nano i Nano+. To naprawdę świetny dron, nie uważasz? Ma w sobie wszystko, czego potrzebujesz do przetarcia szlaków na drodze podniebnych podbojów.

Natomiast jeśli chcesz związać się ze swoim urządzeniem na dłużej, polecamy Ci nowszą technologię modeli Autel. Pytasz: Nano czy Nano+? Po pierwsze, kieruj się budżetem, jaki chcesz przeznaczyć, a po drugie - zastanów się do czego chcesz wykorzystywać swojego drona.

Model Nano z pewnością przerośnie Twoje oczekiwania, jeśli chcesz wykorzystywać zarejestrowane materiały wyłącznie na użytek własny. Wersję Nano+ zdecydowanie polecamy, jeśli myślisz o fotografii i filmowaniu z lotu ptaka na poważnie.

My okrzyknęliśmy Autel EVO Nano+ tytułem game changera. To pierwszy taki dron na rynku ważący pożądane "poniżej 250 gramów", który ma kamerę umożliwiającą rejestrowanie profesjonalnych materiałów. Prościej ujmując, z Nano+ nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uprawnień, by latać komercyjnie i być w tym naprawdę dobry.

Każdy z porównywanych przez nas typów może okazać się tym idealnym i to jest coś, co nas cieszy. Konkurencja na rynku to zawsze korzystne dla klientów zjawisko :)

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem, w którym dokładnie omawiamy różnice pomiędzy modelami Nano i Nano+.

 

Autor
Paulina Koreń
Absolwentka UAM w Poznaniu na kierunku Psychologii. Lubi proste rozwiązania, które podnoszą jakość życia i sprzyjają efektowności pracy.
Jest miłośniczką sztuki i natury, więc szczególnie ujmuje ją wykorzystanie nowych technologii do ochrony przyrody i odkrywania jej z innej, szerszej perspektywy.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel