Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Spark 2 czy Mavic Air 2 - jaki będzie nowy dron od DJI?

2019-07-05
Spark 2 czy Mavic Air 2 - jaki będzie nowy dron od DJI?Ostatnia dronowa nowość od DJI pojawiła się w sierpniu 2018 w postaci Mavica 2 Pro i Mavica 2 Zoom - czyli już prawie rok temu! Nie da się ukryć, że producent narobił nam wszystkim smaka rzekomymi przeciekami dotyczącymi Phantoma 5. Kiedy okazało się, że tym razem DJI postawił na kamery - Osmo Pocket i Osmo Action, praktycznie pewnym stało się, że tym razem w końcu kolej na drony.

DJI Spark 2 czy Mavic Air 2 ?

Skoro temat kontynuacji serii Phantom ucichł, Mavic Pro doczekał się niedawno swojej drugiej wersji (a nawet i dwóch), wszystko wskazuje na to, że światło dzienne ujrzy niebawem model bardziej kompaktowy - druga wersja serii Spark lub Mavic Air. Ale czego właściwie możemy się spodziewać?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, przeanalizujmy wady i zalety jednego z nich. Z racji tego, że starszym modelem jest Spark, a jego cena wśród dronów DJI jest bezkonkurencyjna (zwłaszcza względem możliwości, jakie daje), spekulacje dotyczące nadchodzącej nowości, oprzemy właśnie na jego kontynuacji - DJI Spark 2.

DJI Spark 2 - dron idealny? 

Wypuszczony na świat w maju 2017, Spark zrewolucjonizował rynek dronów odkrywając fotografię z drona szerszej publiczności. Wówczas opadła kurtyna tajemniczości związana z dronami - przystępna cena i inteligentne funkcje lotu spowodowały, że przeciętny użytkownik zrozumiał i docenił możliwości, jakie dają drony. Spark pokazał ludziom, że ich zastosowanie ma zdecydowanie większe spektrum niż tylko zastosowanie przemysłowe.
Jednak technologia idzie tak szybko do przodu, że 2 lata to w zasadzie przepaść, jeśli chodzi o elektronikę.
Z tego powodu spodziewamy się, że Spark 2 zmaże niedosyt związany z niektórymi parametrami Sparka, który wywoływał dylemat- lepiej wydać mniej na Sparka czy dołożyć drugie tyle i kupić Mavica Air.
DJI pozostawił dużo miejsca na ulepszenie specyfikacji w Sparku 2, których możemy się spodziewać. Poniżej kilka z nich.

DJI Spark 2 - specyfikacja

Kamera 4K i 3- osiowy gimbal

Spark nagrywa w rozdzielczości Full HD 1080p w 30 klatkach/sekundę, co zdecydowanie odbiega od standardów dzisiejszej technologii. Wydaje się być zatem wysoce prawdopodobne, że DJI Spark 2 z możliwością nagrywania co najmniej w 4K przy 30 kl./s oraz FHD 60 kl./s.  

Wydłużony czas lotu w Sparku 2

Latanie dronem i filmowanie z powietrza stało się rozrywką i 16 min. lotu (w warunkach idealnych), które w rzeczywistości dają ok. 13 min. czystej zabawy, to zdecydowanie za mało. Sami nie spotkaliśmy się jeszcze, żeby klient nie wrócił po dodatkowy akumulator, jeśli nie wybrał zestawu Spark Fly More Combo.
Spodziewamy sie, że bateria w Sparku 2 wydłuży jego czas lotu do 25 min.

Polecenia głosowe w aplikacji DJI GO 4

DJI Spark ujął swoich zwolenników łatwym sterowaniem za pomocą gestów. Przypuszczamy, że DJI działając w duchu etosu tej prostoty, umożliwi użytkownikom sterowanie Sparkiem 2 za pomocą prostych komend głosowych. W końcu kto by nie chciał, aby dron w krytycznej sytuacji wylądował lub natychmiast rozpoczął procedurę RTH, gdy tylko usłyszy nas rozkaz.

System unikania przeszkód 360 stopni

System omijania przeszkód w Sparku działa jedynie od przodu. Wykrywanie i omijanie przeszkód w Sparku 2 znajdujących się z boku i z tyłu drona to wizja, która zdecydowanie na samą myśl uspokaja - w końcu czujniki wykrywania i omijania przeszkód wyeliminują sytuacje, w której dron bokiem zalicza kolizję z drzewem, aby się do nas zbliżyć.

Większa kompaktowość DJI Spark 2

Ważący zaledwie 300 g Spark był idealną opcją do zabrania na wycieczkę czy nawet na spacer do parku. Jednak, gdy poczuliśmy na własnej skórze, co znaczą składane ramiona serii Mavic, jasnym było, że niższa waga niekoniecznie musi wiązać się z łatwiejszym transportem. Niemniej, oprócz składanych ramion, Spark 2 ma być lżejszy, a to za sprawą wypustek w ramionach. Producent prawdopodobnie nie będzie obniżał wagi drona poprzez jego zmniejszenie, co wpłynęłoby na jego stabilność.

Większa prędkość, większy zasięg lotu

Zasięg Sparka dalece odbiega od standardów, do jakich przyzwyczaiła nas seria Mavic, zatem liczymy, że zasięg osiągnie pułap co najmniej Mavica Air, tj. 2 km w trybie CE (europejskim) i 4 km w FCC.
Idąc tym optymistycznym scenariuszem, możliwe że prędkość Sparka 2 również ulegnie zwiększeniu- z maksymalnej 50tki na ok. 70 km/h.
Jeśli zaś chodzi o typ transmisji, nie oczekujemy, że DJI nagle postanowi upakować w dronie z niższej półki cenowej technologię OcuSyns 2.0., ale liczymy, że Spark 2 wyposażony będzie we wzmocnione WiFi, podobne temu z pierwszej wersji Mavica Air.

DJI Spark 2 - kiedy i za ile?

Tak naprawdę Spark 2 może pojawić się w każdej chwili, jednak choć DJI lubi zaskakiwać, ostatnio pozwolił nam poczuć się choć trochę pewniej i na swojej oficjalnej stronie umieścił zegar dokładnie odliczający czas do następnej premiery - tak było w maju w przypadku Osmo Action.
Co do ceny, przypominając sobie, że gdy Spark wyszedł na rynek w 2017, jego wartość rynkowa wynosiła 2599 zł (za samego drona, bez kontrolera!) i 3499 zł za zestaw combo. Na bazie tego, zakładamy, że Spark 2 będzie oscylował w granicach cen Mavica Air w momencie jego premiery czyli 3399 zł za zestaw podstawowy oraz 4299 zł za zestaw combo.
Teraz pozostaje nam czekać na wieści z Państwa Środka :).

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel