Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Prawo UE i drony w 2020

2019-03-07
Prawo UE i drony w 2020
Planów, estymacji, zapowiedzi wprowadzenia poszczególnych etapów zunifikowanego prawa pojawiło się już kilka, jednak dzięki zorganizowanej przez Instytut Lotnictwa konferencji naukowej 'Eksploatacja Bezzałogowych Systemów Latających', która odbyła się 6.03.19 w Warszawie, zostało to odpowiednio uporządkowane. 
Nowe prawo unijne dotyczące lotów BSP zacznie obowiązywać już w pierwszej połowie przyszłego roku. Aktualnie rozporządzenie, które zostało już przyjęte przez Parlament Europejski, jest tłumaczone na język polski.
Po ostatecznym sformułowaniu wersji polskojęzycznej, wejdzie w życie w ciągu 21 dni, a już po roku zacznie całkowicie obowiązywać.

Co to oznacza dla aktualnych i przyszłych operatorów dronów?

Na razie możemy być pewni, że przestaną obowiązywać dotychczas obowiązujące podziały na drony względem wagi operacyjnej. Jak opiniuje Agencja Europejskiego Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA): 'Bezzałogowe statki powietrzne operują w tej samej przestrzeni powietrznej co załogowe statki powietrzne, zatem bezzałogowe statki powietrzne powinny zostać objęte zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia, niezależnie od ich masy operacyjnej'. Źródło oryginalne: https://www.easa.europa.eu/document-library/opinions/opinion-012018.
Co wiąże się z takim ujednoliceniem - dokładnie przekonamy się już niedługo. Możemy być jednak pewni, że nie będzie tak kolorowo jak dotychczas...w końcu Polska należy do jednych z najbardziej liberalnych krajów, jeśli chodzi o prawo 'dronowe'.
Jeśli chodzi o certyfikowanie operatorów - zapowiedziany jest 2- letni okres przejściowy. Ale w zasadzie na co? Na doszkalanie się dotychczasowych operatorów z nowego prawa? A może to wyjście nam naprzeciw i wprowadzenie respektowanego w całej Unii prawa jazdy na drony i nie będzie tak źle...

Wiadomości dotyczące kwestii prawa unijnego w zakresie lotów BSP będziemy aktualizować Wam na bieżąco. 

Na koniec jakże przyjemna animacja o bezpiecznym lataniu od EASA :)

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel