Prawo UE i drony w 2020
2019-03-07
Dopiero co, z końcem stycznia tego roku, w życie weszło Rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków., a już zostaliśmy uświadomieni, że nie ma podstaw, aby szczególnie przywiązywać się do nowych przepisów.
Planów, estymacji, zapowiedzi wprowadzenia poszczególnych etapów zunifikowanego prawa pojawiło się już kilka, jednak dzięki zorganizowanej przez Instytut Lotnictwa konferencji naukowej 'Eksploatacja Bezzałogowych Systemów Latających', która odbyła się 6.03.19 w Warszawie, zostało to odpowiednio uporządkowane.
Nowe prawo unijne dotyczące lotów BSP zacznie obowiązywać już w pierwszej połowie przyszłego roku. Aktualnie rozporządzenie, które zostało już przyjęte przez Parlament Europejski, jest tłumaczone na język polski.
Po ostatecznym sformułowaniu wersji polskojęzycznej, wejdzie w życie w ciągu 21 dni, a już po roku zacznie całkowicie obowiązywać.
Co to oznacza dla aktualnych i przyszłych operatorów dronów?
Na razie możemy być pewni, że przestaną obowiązywać dotychczas obowiązujące podziały na drony względem wagi operacyjnej. Jak opiniuje Agencja Europejskiego Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA): 'Bezzałogowe statki powietrzne operują w tej samej przestrzeni powietrznej co załogowe statki powietrzne, zatem bezzałogowe statki powietrzne powinny zostać objęte zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia, niezależnie od ich masy operacyjnej'. Źródło oryginalne: https://www.easa.europa.eu/document-library/opinions/opinion-012018.
Co wiąże się z takim ujednoliceniem - dokładnie przekonamy się już niedługo. Możemy być jednak pewni, że nie będzie tak kolorowo jak dotychczas...w końcu Polska należy do jednych z najbardziej liberalnych krajów, jeśli chodzi o prawo 'dronowe'.
Jeśli chodzi o certyfikowanie operatorów - zapowiedziany jest 2- letni okres przejściowy. Ale w zasadzie na co? Na doszkalanie się dotychczasowych operatorów z nowego prawa? A może to wyjście nam naprzeciw i wprowadzenie respektowanego w całej Unii prawa jazdy na drony i nie będzie tak źle...
Wiadomości dotyczące kwestii prawa unijnego w zakresie lotów BSP będziemy aktualizować Wam na bieżąco.
Na koniec jakże przyjemna animacja o bezpiecznym lataniu od EASA :)
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2019