Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Operator drona - praca, zarobki, kurs

2023-11-17
Operator drona - praca, zarobki, kurs

W tym artykule dowiesz się, czym tak naprawdę zajmuje się operator drona, jakie zarobki może osiągnąć, gdzie szukać pracy w tej dziedzinie, oraz jak przejść ścieżkę od pasji do profesjonalnej kariery. Poznasz, jakie umiejętności są przydatne w lataniu dronem oraz czy każdy operator drona powinien ukończyć specjalistyczny kurs.

operator drona dust

Operator drona, a pilot drona

Wyjaśniamy, dlaczego te pojęcia mogą się mylić! Od wprowadzenia przepisów unijnych osoba odpowiadająca za latanie dronem nazywana jest pilotem drona. Wcześniej posługiwano się określeniem operator, z tego względu nazewnictwo może być używane niewłaściwie w wielu miejscach. Zwróć uwagę na to, że operator drona nie jest tym samym pojęciem co pilot drona, ale o tym więcej w kolejnej części artykułu.

operator drona fpv

Czym się zajmuje operator drona?

Operator drona jest to zarejestrowana osoba lub organizacja, posiadająca drona lub nawet kilka dronów. W Polsce rejestracji dokonuje się na oficjalnej stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w pozostałych krajach należy zarejestrować się w krajowym organie lotnictwa cywilnego odpowiadającego za latanie bezzałogowcami. Dodatkowo należy przenieść nadany numer identyfikacyjny na drony, które posiadasz. Natomiast jeśli chodzi o pilota drona, jest to osoba, która faktycznie lata dronem i nie jest to jednoznaczne, że jest jego właścicielem.

Pamiętaj, że zarejestrowany musi być operator - nie rejestruje się drona! Wiele stron podaję taką informację, wprowadzając użytkowników w błąd.

Jeśli już znasz różnicę, pora na opisanie, na czym polega praca pilota drona. Pilot powinien być specjalistą, który wykorzystuje zdalnie sterowane drony w różnych zastosowaniach. Filmowanie, fotografia, inspekcję infrastruktury, fotogrametria, rolnictwo czy poszukiwania to tylko kilka przykładów. Głównym zadaniem pilota jest bezpieczne i skuteczne wykonanie zadania, niezależnie czy są to cele komercyjne, badawcze lub rekreacyjne.

W pracy z dronem ważne jest utrzymanie regularnej konserwacji sprzętu oraz prawidłowe składowanie informacji z lotów. Często piloci dronów łączą swoją pracę, z obróbką graficzną , montażem i analizą danych, dzięki czemu zlecenie wykonywane jest od początku do końca.

Operator drona musi być świadomy przepisów dotyczących lotu, prywatności i zabezpieczania danych, szczególnie jeśli dron zbiera informacje o osobach lub prywatnych terenach. W związku z tym, obsługa drona wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także świadomości prawnej.

operator drona

Na jakie zarobki może liczyć operator drona?

Praca operatora drona to nie tylko pasja, ale także atrakcyjna perspektywa finansowa.

W zależności od doświadczenia i specjalizacji wynagrodzenie dla operatora drona może wynosić nawet 500 zł za godzinę. Warto zaznaczyć, że na początku kariery operatora trzeba liczyć się z dużą inwestycją, zaopatrzyć się w zaawansowany sprzęt, szkolenia a następnie wypracować umiejętności. Mniejsze zlecenia mogą przynieść zarobki 4 tysięcy miesięcznie, gdzie większe projekty dla dużych firm mogą skutkować takim samym wynagrodzeniem w jeden dzień. Wynagrodzenie w tej dziedzinie jest bardzo zależne od umiejętności i zaangażowania. Miesięczne wynagrodzenie jak najbardziej może osiągnąć kilkanaście tysięcy złotych.

operator drona kontroler

Praca operator drona - gdzie szukać?

Poszukiwania można zacząć, przeglądając różne portale zajmujące się ofertami pracy oraz grupy na Facebooku. W przypadku chęci stania się operatorem drona najkorzystniejszym rozwiązaniem może okazać się założenie własnej działalności i oferowanie usług innym firmom. Kontaktując się z agencjami reklamowymi lub firmami, które potrzebują konkretnych materiałów takich jak nagrania z lotu ptaka lub mapowanie terenu operator drona jest w stanie osiągnąć zadowalające zarobki oraz budować swoją bazę klientów.

Jako operator drona możesz szukać współpracy lub zatrudnienia w takich płaszczyznach jak:

 • produkcje filmowe
 • geodezja
 • ratownictwo
 • rolnictwo
 • badania infrastruktury
 • szkolnictwo

operatorzy mogą również pracować w służbach takich jak:

 • Policja- Inspekcja Transportu Drogowego
 • Straż Pożarna
 • Wojsko
 • Straż Graniczna
 • Lasy Państwowe
 • GOPR

operator drona bhp

Jak zostać operatorem drona?

Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie się w ULC (Urzędzie Lotnicwa Cywilnego) jako operator drona. Jest to całkowicie darmowa i prosta procedura. Następnie powieneś przejść szkolenie, które wybierasz, aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Uprawnienia dzielą się na kategorię otwartą w zasięgu wzroku lub na kategorię szczególną poza zasięgiem wzroku. Podstawowe szkolenie podkategorii A1/ A3 dla kat. otwartej przejdziesz na stronie ULC. Resztę kursów ukończysz z pomocą szkółek uprawnionych przez ULC oferujących kursy, zarówno online, jak i stacjonarne. Szkolenia obejmują zasady bezpiecznego latania, przepisy lotnicze oraz obsługę urządzenia. Warto zaznaczyć, że operator drona kategorii otwartej musi mieć ukończone 16 lat.

Po ukończeniu kursu warto zdobyć praktyczne doświadczenie. Możesz to zrobić poprzez regularne loty z dronem, eksperymentowanie z różnymi trybami i ustawieniami. Im więcej czasu spędzisz za sterami, tym lepiej. Podstawowe szkolenia są w pełni online, natomiast wyższe uprawnienia w trybie stacjonarnym.

Znajomość i przestrzeganie przepisów prawnych oraz zasad technicznych jest bardzo ważne dla bezpiecznego korzystania z dronów. Dla niektórych branż oraz dronów przejście szkolenia jest niezbędne, aby latać legalnie.

operator drona wschód słońca

Czy operator drona musi przejść kurs?

Przed wejściem nowych przepisów dronowych w 2021 roku, każdy kto chciał zawodowo latać dronem musiał uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli latanie dronem wiązało się z zarobkami, inwestycja w kosztowne kursy była niezbędna. Wraz z wdrożeniem nowych przepisow obowiązek ten został zniesiony i aktualnie uzyskanie uprawnień zależy od wagi drona, którym operuje pilot. W zależności od sterowanego drona, jego wagi i skomplikowania operacji, pilot powinien przejść kursy potrzebne do sterowania bezzałogowcem. Więcej na temat związany z kategoriami lotów możesz przeczytać w naszym artykule Czy potrzebna jest mi licencja na drona?

Podstawowe zasady ujmiemy tutaj w skrócie:

Kategoria otwarta - w zasięgu wzroku

 • Jeśli planujesz pilotować drony o masie przekraczającej 250g i posiadające kamerę musisz wcześniej ukończyć darmowe szkolenie oraz test online, potwierdzający zdobycie niezbędnej wiedzy. Ten kurs operatora drona A1/A3 jest dostępny na stronie ULC. Po uzyskaniu kwalifikacji, możesz korzystać z nich przez okres 5 lat.
 • Dla dronów o masie przekraczającą wagę 250g wykonaj tanie szkolenie online A2 w jednej ze szkółek uprawionych przez ULC. Cena to ok. 80 zł.


Kategoria szczególna - loty poza zasięgiem wzroku

 • To szkolenia na których należy pojawić się osobiście i trzeba zainwesować większe sumy. Szkolenia od N-STS- 01 do N-STS-07, bo o nich mowa mogą trwać kilka dni i obejmują wykłady oraz loty z intruktorem.
 • Możlwie są również szkolenia specjalistyczne obejmujące wiedzę na temat forogrametrii z drona lub termowizji. 


Osoby, które posiadają aktualne świadectwa kwalifikacji UAVO – dla nich szkolenie nie jest wymagane, a jedynie konwersja istniejących uprawnień.

Szkolenia z obsługi drona

Przed egzaminem warto skorzystać z naszych szkoleń dotyczących podstaw latania i obsługi dronów! Na kursie dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z drona, co potrafi oraz jak w pełni wykorzystać jego potencjał. Zobacz dostępne szkolenia na naszej stronie.

operator drona dji

Najczęściej zadawane pytania dotyczące operatora drona

Czym się różni numer operatora od numeru pilota?

Numer operatora to indywidualny kod identyfikacyjny, który pozwala zidentyfikować zarejestrowanego operatora. Ten kod jest umieszczany na dronie oraz w systemach zdalnej e-identyfikacji, jeśli są one dostępne. Natomiast numer pilota to unikalny numer dokumentu potwierdzającego kwalifikacje operatora do przeprowadzania operacji. Oba numery znajdziesz po zalogowaniu się na stronę ULC.

Czy moja rejestracja jako operatora drona będzie uznawana w całej Europie?

Jako operatora drona otrzymasz unikalny numer operatora, który jest uznawany we wszystkich krajach należących do Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Warto zaznaczyć, że rejestracja jest jednorazowa, co oznacza, że nie ma potrzeby powtarzania procesu w różnych państwach członkowskich. Indywidualny numer stanowi rozpoznawalność dla twojego drona, ułatwiając identyfikację i kontrolę zgodności z normami bezpieczeństwa lotów na obszarze całej Unii Europejskiej.

Gdzie mogę się zarejestrować i przejść szkolenie online do kategorii otwartej?

Aby dokonać rejestracji i przystąpić do szkolenia online w kategorii otwartej, wejdź na stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Najpierw zarejestruj się jako operator drona. Wypełnij formularz, podając niezbędne informacje, takie jak dane osobowe i kontaktowe. Po otrzymania numeru operatora, zaloguj się na konto i przejdź do procesu szkolenia online A1/A2. Znajdziesz je w panelu głównym. Szkolenie jest całkowicie darmowe i można do niego podchodzić nieograniczoną ilość razy.

Czy mogę zarejestrować inną osobę jako operatora?

Rejestracja jest niezbędna dla każdego operatora drona, dlatego niemożliwe jest zarejestrowanie innej osoby w roli operatora. Proces ten obejmuje spersonalizowany numer rejestracyjny, który identyfikuje konkretnego użytkownika. Taka rejestracja jest kluczowa dla skutecznego monitorowania i egzekwowania zgodności z przepisami dotyczącymi dronów, a także zapewnia bezpieczeństwo.

Co w przypadku numeru operatora na dronie, którego pożyczam koledze?

Pamiętaj o tym, że rejestrujesz siebie, a nie drona, więc jeżeli chcesz pożyczyć komuś drona, to ta osoba powinna uzyskać uprawnienia do lotu. Twoja rejestracja nie zwalnia go z tego obowiązku. Numer operatora, który znajduje się na dronie, powinien należeć do osoby pożyczającej. Jako operator, czyli właściciel drona, ponosisz odpowiedzialność za wszelkie wykonywane operacje, a w razie problemów służby nadzoru skontaktują się z Tobą.

Co w przypadku, gdy wykonuję służbowym dronem operacje prywatne lub pożyczam drona na dłuższy okres?

W sytuacji, gdy korzystasz z firmowego drona do celów prywatnych lub pożyczasz go na dłuższy okres, istotne jest umieszczenie swojego numeru operatora na urządzeniu. To zapewnia jednoznaczną identyfikację odpowiedzialnej osoby, nawet w przypadku korzystania z drona w innym kontekście niż służbowy. Wspiera to przestrzeganie regulacji, ale także zwiększa bezpieczeństwo w użytkowaniu dronów, chroniąc zarówno operatora, jak i otoczenie przed ewentualnymi niepożądanymi konsekwencjami.

operator drona woda

Podsumowanie

Operator drona to zarejestrowana osoba lub organizacja posiadająca drona, która musi przestrzegać przepisów dotyczących lotu, prywatności i zabezpieczania danych. Praca pilota drona polega na wykorzystywaniu zdalnie sterowanych dronów w różnych dziedzinach, takich jak filmowanie, fotografia, inspekcja infrastruktury czy rolnictwo. Wynagrodzenie zależne jest od doświadczenia i specjalizacji, może być bardzo atrakcyjne. Osoba chcąca zostać operatorem drona musi ukończyć odpowiednie szkolenie i zdobyć kwalifikacje, a także przestrzegać przepisów dotyczących pilotowania dronów.

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel