Miesięcznik dronowy styczeń 2023
1. Yanosik wprowadził ostrzeżenia o kontroli pojazdów … z drona
Pewnie kojarzysz popularną aplikację Yanosik, która ostrzega o tym, że w danym miejscu jest kontrola drogowa, radary itp. W związku z tym, że coraz częściej policja kontroluje drogi dronami, twórcy wprowadzili opcję zgłaszania tego faktu. Przycisk zgłoszenia policyjnego patrolu dronowego znajdziesz w kategorii "Nieoznakowani".
Bezpiecznych podróży!
2. Autonomiczne loty dronami już niedługo? Rozporządzenie U-space
U-Space to koncepcja unijna zapowiedziana już w 2016 roku. Ma to być ekosystem, który umożliwi wykonywanie operacji m.in. przez autonomiczne drony. Coś w stylu elektronicznego prawa drogowego dla wszystkiego, co lata. Zasady lotów w całej Unii mają być jeszcze bardziej ujednolicone i jednocześnie restrykcyjne.
Z pewnością U-space przyniesie spore zmiany w branży BSP – dla firm, które chcą wykorzystywać bezzałogowce, stworzy przyjazne środowisko do rozwoju biznesu, ale dla lotów rekreacyjnych utrudnienie. Z rozporządzenia wynika, że z przepisów będą wyłączone drony z nadaną klasą C0 czyli o wadze do 250 gram i maksymalnej prędkości do 19 m/s. To oznacza, że restrykcje nie będą tak dotkliwe dla użytkowników rekreacyjnych mini dronów.
Wprowadzone rozporządzenie to wstępny zarys założeń, wytycznych i zasad dla państw UE, a zmiany związane z U-space będą wdrażane etapami, które zajmą wiele lat. A może ty masz pomysł na biznes z wykorzystaniem autonomicznych dronów? Jeżeli tak, warto zaczynać już teraz i w 2033 być milionerem ;)
3. Dron dostarczył koce i ogrzewacze - akcja TOPR
Teraz już nie tak futurystycznie, jak wyżej, ale akcja, która wydarzyła się na prawdę. Dwóch taterników utknęło w Tatrach i nie byli w stanie samodzielnie ukończyć wspinania i bezpiecznie zejść do Schroniska.
Ewakuacja nie była możliwa, więc ratownicy TOPR dostarczyli dronem, mimo fatalnych warunków atmosferycznych (śnieg i duży wiatr) folie Blitz oraz pakiety grzewcze i radio. Dzięki temu taternicy mogli bezpiecznie przeczekać do rana, kiedy przetransportowanie śmigłowcem było możliwe.
Wykorzystywanie nowych technologii w ratownictwie to ogromne ułatwienie w tak ciężkiej pracy. Akcja została przeprowadzona z pomocą drona DJI M30T z kamerą termowizyjną, który jest wodoodporny.
Zaledwie dwa tygodnie wcześniej ten sam dron pozwolił na zlokalizowane zagubionego turysty. Więcej informacji możesz znaleźć na FB TOPRu https://www.facebook.com/1909.topr
4. Uzyskaj darmowe szkolenie z obsługi drona o wartości nawet 16.000!
Ruszył nabór KFS na rok 2023. O środki może wystąpić każdy pracodawca, czyli podmiot zatrudniający przynajmniej jedną osobę na podstawie umowę o pracę. Jeżeli firma zatrudnia do 10 pracowników można ubiegać się o 100% dofinansowania. Dla większych firm jest to 80%.
Przykładowe kursy, które możesz zrealizować to:
- Loty w zasięgu wzroku na drony o masie do 4 kg - pilot Drona VLOS
- Loty w zasięgu wzroku na drony o masie do 25 kg - pilot Drona VLOS
- Loty w zasięgu i poza zasięgiem wzroku na drony o masie do 25 kg - pilot Drona BVLOS
- Fotogrametria z Drona do Mapowania i Modelowania 3D + Szkolenie Pilot Drona BVLOS
- Termowizja z Drona do Inspekcji + Pilot Drona BVLOS
Warto skontaktować się ze szkółką, która współpracuje z urzędem pracy, a jest to zdecydowana większość. Pomogą dobrać najlepsze szkolenie i doradzą w papierologii. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://kfs.pl/
To tyle na dziś ;) Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać miesięcznik na swoją skrzynkę mailową