Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Latanie dronami FPV - czym są i jaki model wybrać do nauki latania

2021-01-20
Latanie dronami FPV - czym są i jaki model wybrać do nauki latania

Latanie dronami FPV - nowa forma rozrywki

Lot z widokiem z perspektywy pierwszej osoby czyli FPV (ang. first person view) to jeden z najbardziej ekscytujących i wciągających sposobów na latanie dronem, który zyskuje na popularności. Odczucia i doświadczenia są całkowicie inne od tych znanych ze standardowego sterowania dronem. Ta najnowsza forma latania oprócz rozrywki i adrenaliny otworzyła możliwości w różnych dziedzinach, takich jak misje poszukiwawczo-ratownicze oraz inspekcje czy cele militarne. W obecnej chwili drony FPV nie ograniczają się tylko do samodzielnie zbudowanych, niestandardowych dronów.

Bez żadnej wiedzy technicznej można zakupić gotowe do lotu drony, połączyć bezprzewodowo z goglami FPV i zapewnić ekscytujące wrażenia z lotu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o lataniu dronami FPV, ten artykuł jest dla Ciebie.Dron wyścigowy FPV przenosi Ciebie - pilota, głównie Twoją świadomość wzrokową do obudowy szybkiego, zwinnego i precyzyjnego drona z kamerą. Daje Ci zupełnie nowy i inspirujący widok na świat wokół Ciebie, który mogą zobaczyć tylko piloci FPV. Pierwsze moje myśli, gdy spróbowałem swoich sił z FPV brzmiały “wow, czuje się jak ptak”. Jedyne bodźce wzrokowe, jakie odbierasz to obraz z kamery drona, którym latasz. Coś cudownego. 

Obecnie istnieje kilka technik FPV:

 

  • fotografia wyścigowa - płynne, filmowe latanie,
  • freestyle - szybkie latanie wraz z wykonywaniem akrobacji,
  • for fun - swobodne latanie między przeszkodami.
  • wyścigi - latanie na wcześniej zbudowanym torze w jak najkrótszym czasie. Każdy z nich ma swoje ekscytujące aspekty i istnieje społeczność, która pomaga Ci w Twojej podróży

Jak działa dron FPV

Zasada działanie dronów FPV jest bardzo prosta. Sam model nie różni się niczym od zwykłego modelu typu DJI, Autel. Podstawowa konfiguracja obejmuje kamerę FPV, która jest podłączona do nadajnika wideo, przekazującego bezprzewodowo obraz z kamery. Ten sygnał może być odebrany przez dowolne urządzenie, w tym przypadku przez gogle FPV, w których widzimy obraz z kamery.

Budować czy nie budować, oto jest pytanie…

Na początku? Nie. Czy chcesz zacząć dowiadywać się o częściach: silnikach, ramach, odbiornikach, nadajnikach, kontrolerach, kamerach? Jak już zbadasz rynek, wyszukasz, gdzie można to wszystko znaleźć to dowiesz się ile na te części wszystkie musisz poczekać (prawdopodobnie nie będą zakupione w jednym sklepie). Nie zapominajmy o stronie technicznej - nauczeniu się jak wszystko działa, złożeniu i przylutowaniu. Prawdopodobnie chcesz od razu latać, oczekujesz „natychmiastowej gratyfikacji”. W takim wypadku tani dron FPV, jest idealnym rozwiązaniem, by sprawdzić czy ci się to spodoba, czy złapiesz bakcyla. Na rynku pojawia się coraz więcej bardzo sensownych gotowych rozwiązań drona FPV, kilku producentów zaprezentowało świetne i trwałe konstrukcje. Słowo ostrzeżenia - na pewno rozbijesz swojego drona, wiele, wiele razy. Są upadki bezszkodowe, są też takie, w których jedna z części nie przetrwa awarii lub przewód się poluzuje albo urwiesz antenę. Jeśli nie odnajdujesz się w elektronice, możesz nie wiedzieć, jak przeprowadzić naprawę. 

Gotowe drony FPV, a zwłaszcza marka BetaFPV, ma bardzo łatwe w wymianie części. Przechodząc przez proces naprawy swojego pierwszego drona FPV gotowca, jako początkujący, zrozumiesz działanie drona i poszczególnych części - jak działają między sobą, a także jak naprawić wszystko, co może się zepsuć. 

Jaki dron wyścigowy FPV do nauki latania

Tak, jak wspomniałem wcześniej. Rozbijesz swojego drona nie raz. To tak jak z nauką jazdy na rowerze. Uważamy, że do nauki latania FPV warto wybrać drona, który będzie spełniał następujące założenia:

  1. Łatwy w naprawie - najlepiej żeby wszystkie elementy (silniki, kamera) można było zmienić bez lutowania. 
  2. Dostępność części do naprawy drona - ważne aby były zapasowe śmigła, obudowy (najważniejsze), silniki.
  3. Przystępny cenowo - w przypadku całkowitego uszkodzenia lub zagubienia nie będziemy wydawać kolejnych kilku tysięcy na nowy sprzęt. Należy pamiętać, że na początku popełniamy najwięcej błędów.
  4. Łatwy w obsłudze 
  5. Niewielkich wymiarów - możliwość latania w domu i na zewnątrz.

Wiele osób, które chciały zacząć przygodę z lataniem wybrały drogę dłuższą i naszym zdaniem gorszą czyli budowę własnego drona. Dlaczego? Czas potrzebny na kompletację, założenie i konfigurację sprzętu jest o wiele dłuższy i droższy a finalnie nawet nie wiemy czy nam się to spodoba. Możesz powiedzieć “ale ja lubię i umiem majsterkować oraz znam się na elektronice. Lepiej samemu złożyć sprzęt”. Nie zniechęcamy do własnych konstrukcji, ale pytanie czy taka forma latania jest dla Ciebie i czy po kilku lotach sprzęt nie wyląduje w szafie.

Jeżeli chcesz mimo wszystko sam zbudować drona, uważam, że najpierw lepiej zakupić model gotowy do lotu, który będzie służył do domowych treningów, a następnie pomyśleć nad budową drugiego większego modelu. Latając na gotowej konstrukcji zbierzemy doświadczenie i będzie nam łatwiej sprecyzować czego oczekujemy od naszego race’ra.

Pierwszym modelem spełniającym wszystkie założenia jest model typu whoop, który posiada zabudowane silniki oraz śmigła co sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo bezpieczna na liczne uszkodzenia. Jest to dron, który bardzo mnie zaskoczył, moje nastawienie było bardzo sceptyczne, ale szybko zmieniłem zdanie. Ten mały model sprawia dużo frajdy i bardzo często latam nim po mieszkaniu i biurze czerpiąc z tego naukę i zabawę. 

Gotowy do lotu, posiadający części zapasowe i łatwy w obsłudze dron wyścigowy BetaFPV Starter Kit V2 wyposażony w silniki szczotkowe. Wystarczy naładować baterie i można latać! Model, poprzez zabudowane śmigła jest bardzo bezpieczny oraz wytrzymały na wszelkie zderzenia z meblami, ścianami, kablami i innymi przedmiotami, które posłużą jak wasz wirtualny tor w domu. 

Dla tych, którzy mieli już okazję latać dronami FPV lub chcą mocniejszy sprzęt polecamy wersję drona wyścigowego BetaFPV Advanced Kit V2, który posiada silniki bezszczotkowe.Dron charakteryzuje się większą mocą w porównaniu do wersji Standard przez co niezbędne jest “wyczucie” gazu aby można była swobodnie latać w pomieszczeniach. Ze względu na mocniejsze silniki model lepiej sprawdzi się podczas lotów na otwartym terenie. Aparatura oparta na protokole FrSky pozwoli nam w przyszłości na połączenie jej z innym dronem. Chcą posiadać dwa drony nie musimy inwestować w nowe radio oraz gogle. 

Jak latać dronem FPV?

Bądź ostrożny! Podczas latania FPV z goglami dostarczamy do mózgu nie lada wrażeń, co może początkowo wpływać na zaburzenia błędnika. Podczas pierwszych lotów zalecamy wygodnie usiąść. Jeżeli poczujemy zawroty głowy odłóżmy gogle i chwilę odpocznijmy. Po kilku lotach efekt zawrotów głowy nie będzie już występować. Jeżeli jesteś początkującym operatorem warto uruchomić tryb “level” czyli ze stabilizacją. W tym trybie będzie działać żyroskop. Każde wychylenie drążka będzie wychylać również drona, ale będzie on wracał do poziomu. Gdy opanujesz latanie w tym trybie warto przejść do “acro” czyli bez stabilizacji, w którym powinieneś już zostać lub przejściowo wybrać “race_a” czyli połączenie trybu ACRO i LEVEL. W trybie RACE-A dron będzie stabilizować się tylko w osi Roll (lot na boki), natomiast w osi Pitch (lot przód i tył) będzie działać już tryb acro.  

Udanych lotów!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel