Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jaki zasięg ma dron?

2024-02-12
Jaki zasięg ma dron?

Maksymalny zasięg drona ma ogromny wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Wartość tego parametru może się znacznie różnić w zależności od wybranego modelu czy warunków lotu – oto najważniejsze informacje na ten temat.

Zasięg dronów – kluczowe faktory wpływające na wydajność

O zasięgu dronów decyduje kilka różnych czynników, które dotyczą zarówno samego urządzenia, jak i warunków, w których odbywa się lot. Najważniejszą kwestią są wykorzystane technologie, zwłaszcza w zakresie komunikacji. Większość dostępnych na rynku modeli stosuje fale radiowe, dzięki czemu zasięg lotu może wynosić od kilku do nawet kilkunastu kilometrów. W przypadku sprzętów, które np. obsługują jedynie Wi-Fi, będzie on jednak znacznie mniejszy. Dla drona z Wi-Fi zasięg wynosi maksymalnie kilkaset metrów, a liczne zakłócenia dla tych fal, zwłaszcza w mieście mogą zmniejszać go nawet o połowę.

Dlatego tak ważny jest kolejny czynnik, mianowicie otoczenie, w którym lata operator. W kontekście komunikacji należy brać pod uwagę przeszkody terenowe, takie jak budynki czy drzewa. Oprócz tego na zasięg może wpłynąć duża liczba pobliskich anten i urządzeń przesyłających silne fale jak np. stacje sieci komórkowych.  Do tego dochodzi też żywotność baterii – im jest ona większa, tym większy jest też zasięg dronów.

Na czas lotu i maksymalny zasięg wpływ mają również warunki atmosferyczne. Silny deszcz i opady, zwłaszcza śnieg, mogą skutecznie utrudnić kontrolę i ograniczyć zasięg. Również zbyt niskie temperatury obniżają wydajność urządzenia – w tym przypadku główną rolę odgrywa zmniejszona żywotność baterii. Co ważne, poszczególne modele są wyposażone w różne podzespoły, co powoduje spore różnice w zasięgu dronów. Można to zauważyć zwłaszcza przy urządzeniach do profesjonalnego użytku, które są wyposażone w szereg dodatkowych rozwiązań zwiększających czas lotu.

Jak daleko może latać dron

Drony konsumenckie vs. profesjonalne – porównanie zasięgu

Jaki zasięg ma dron do profesjonalnego zastosowania, a jaki zasięg oferuje standardowy model? Różnice między urządzeniami tego typu są dość duże, jednak sam zasięg transmisji może być podobny. Typowe konsumenckie urządzenia pozwalają na sprawną komunikację w promieniu kilku kilometrów (np. DJI Spark – 2 km), choć najnowsze modele (np. DJI Mavic 3 Pro) mogą pochwalić się jednak zasięgiem ponad 20 km. Jeśli chodzi o sam zasięg dronów, podobne wartości oferują modele profesjonalne (np. platforma DJI Matrice 350 RTK – 20 km z rozszerzeniami). Przy takich sprzętach należy jednak zaznaczyć, że zapewniają one znacznie większą funkcjonalność – warto przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość transmisji wideo Full HD na odległość aż 20 km. Zdecydowanie największy zasięg lotu zapewniają drony wojskowe, które mogą być wysyłane nawet na kilka tysięcy kilometrów.

Zasięg dronów profesionalnych

Jak warunki pogodowe i przeszkody terenowe wpływają na zasięg drona?

Odpowiedź na pytanie „jaki zasięg ma dron” zależy nie tylko od charakterystyki wybranego modelu, lecz także od warunków w miejscu lotu. Maksymalny zasięg spada zwłaszcza przy opadach atmosferycznych, które mogą zakłócić sygnał. W kwestii zasięgu dronów znaczenie ma też obecność przeszkód – budynków, drzew czy nawet gór. Z tego względu producenci często podają zasięg lotu jako kilka wartości, np. z podziałem na loty w mieście i na otwartym terenie. Ważną rolę odgrywa również żywotność baterii, która spada szczególnie szybko przy wysokich temperaturach, co także ma wpływ na czas lotu.

Aby móc jak najlepiej i najbezpieczniej wykorzystać możliwości swojego urządzenia, warto wiedzieć, jaki zasięg ma dron w konkretnych warunkach. Istotną kwestią jest ciągłe obserwowanie lotu i zwracanie uwagi na komunikaty oprogramowania. Zawsze należy pamiętać o odpowiedzialnym sterowaniu sprzętem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których maksymalny zasięg jest ograniczony: przy niekorzystnych warunkach zaleca się ograniczyć czas lotu i zachować gotowość do szybkiego powrotu w bezpieczne miejsce.

Zasięg drona a warunki pogodowe

Technologie zwiększające zasięg dronów

Dążenie do zwiększenia zasięgu dronów to priorytet praktycznie każdego producenta działającego w tym obszarze. W tym celu stosuje się szereg nowoczesnych technologii wpływających m.in. na żywotność baterii – mowa np. o ogniwach, które oferują większą pojemność przy podobnej wadze. Innym rozwiązaniem są anteny panelowe, które pozwalają zwiększyć zasięg nawet 4- krotnie.

Spore znaczenie mają również innowacje w zakresie komunikacji radiowej. Mocniejsze anteny, bardziej precyzyjne odczytywanie sygnału, lepsza obsługa systemu GPS – wszystko to sprawia, że urządzenia mogą być sprawnie sterowane na większą odległość. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się m.in. łączność 5G, która pozwala na błyskawiczne przekazywanie informacji między nadajnikami a dronami.

Zasięg drona

Bezpieczeństwo i regulacje dotyczące zasięgu dronów

Przepisy prawne regulują szereg kwestii związanych z korzystaniem z dronów – są to urządzenia znajdujące się w przestrzeni lotniczej, co wiąże się ze sporymi restrykcjami. Sam zasięg dronów nie jest jednak wprost określony przez organizacje zarządzające lotnictwem. W teorii na terenie Polski i Unii Europejskiej nie ma limitu dotyczącego zasięgu.

Objęty wytycznymi jest z kolei system zgodności narzucony przez Europę, czyli CE. To oznaczenie gwarantuje nie tylko, że dron nie zakłóca innych urządzeń, ale także, że spełnia pewne wymagania dotyczące bezpieczeństwa dla użytkowników i środowiska. Z kolei w Stanach Zjednoczonych drony, są objęte certyfikacją FCC.

“ Szukając drona zawsze zwróć uwagę na zasięg. Producenci często podają ten parametr dla systemu amerykańskiego, czyli FCC. W Polsce i Europie korzystamy z systemu CE, więc zasięg może być nawet o kilka kilometrów mniejszy”

Należy jednak stosować się do innych zaleceń, które mogą mieć pośredni wpływ na odległość – mowa przede wszystkim o lotach w kategorii otwartej, które wymagają utrzymania drona w zasięgu wzroku (loty VLOS). Oprócz tego piloci dronów zawsze powinni stosować się do regulacji obowiązujących na danym terenie, by zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla siebie, swojego urządzenia i osób trzecich.

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel