Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jaką kartę pamięci wybrać do drona?

2021-07-10
Jaką kartę pamięci wybrać do drona?

Jaka karta pamięci do drona?

Na wybór karty pamięci do drona składa się kilka czynników. Są nimi pojemność, standard oraz prędkość zapisu. W tym artykule (po ludzku!) wytłumaczymy co oznaczają poszczególne oznaczenia i jaką kartę SD wybrać do konkretnego modelu drona.

Standard pojemności

Pierwszy parametr, o którym warto napisać to standard pojemności, który znajduje się zazwyczaj w głównym opisie karty pamięci. W skrócie oznacza on pojemność karty w przedziale, dzięki czemu można podzielić je na dwa standardy:

  • SDHC (Secure Digital High Capacity) - od 2 GB do 32 GB
  • SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) - od 32GB do 2 TB

Jaką pojemność karty wybrać do drona?

 różne karty pamięci do dronów

Konkretna pojemność jest oznaczona dużym numerem wyrażonym w giga bajtach (GB). Aktualnie na rynku są dostępne karty posiadające wielkość od 32 do aż 512 GB. To jaką ty wybierzesz, zależy od tego, jakie materiały będziesz tworzył.

Większa pojemność wiąże się z wygodą (nie trzeba za każdym razem przerzucać materiałów na komputer i martwić się, czy wszystko się zapisze), to wraz z ilością miejsca rośnie cena karty. Dlatego należy dobrać optymalną pojemność w zależności od tego, jaki materiał zapisujemy. Oczywiste jest, że filmy zajmą więcej pamięci niż zdjęcia, a im wyższa jakość i ilość klatek, tym większa część karty będzie zajęta.

Wykonaliśmy test dronem DJI Mavic Air 2S i 11 zdjęć 960x720 px + filmy o łącznej długości 15 min nagrywane w 4K 30 kl/s zajęły razem 1/3 miejsca karty o wielkości 32GB. Nie jest to dużo materiału, więc w tym przypadku ta karta była w zupełności wystarczająca. Jeżeli jednak wiesz, że Twoje materiały będą obszerniejsze, kup kartę o większej pojemności. Tutaj mniej nie znaczy lepiej.

Prędkość zapisu - ślimak nie zobaczy zająca

Kolejny i kluczowy parametr, który należy brać pod uwagę przy wyborze karty to klasa prędkości zapisu. W tym wypadku przyjmuje się trzy oznaczenia:

  1. Klasa szybkości w okręgu
  2. Klasa szybkości “U”
  3. Klasa szybkości wideo “V”

Różnica polega na tym, że oznaczenie w kole i “V” ukazuje faktyczną prędkość zapisu, a w "U” usunięte jest zero. W tabeli poniżej zobaczysz jak prezentują się poszczególne oznaczenia i czego dotyczą:

 

Minimalna szybkość zapisuKlasa szybkościKlasa szybkości UHSKlasa szybkości "Video"Zastosowanie
10 MB/s SDHC Speed Class 10.svg Class 10 (C10) UHS Speed Class 1.svg Class 1 (U1) Video Speed Class 10.png Class 10 (V10) nagrywanie wideo Full HD (1080p), nadawanie na żywo dużych plików wideo HD
30 MB/s UHS Speed Class 3.svg Class 3 (U3) Video Speed Class 30.png Class 30 (V30) pliki wideo 4K przy 60/120 kl/s
60 MB/s Video Speed Class 60.png Class 60 (V60) pliki wideo 8K przy 60/120 kl/s
90 MB/s Video Speed Class 90.png Class 90 (V90)

Jak prędkość zapisu karty się ma do dronów?

W specyfikacji każdego urządzenia można znaleźć rubrykę Max Video Bitrate, czyli maksymalna szybkość transmisji, która jest wyrażona w mega bitach na sekundę. Kartę pamięci należy dobrać właśnie do tego parametru.

Ale nie mylić bitów z BAJTAMI! BAJTY są oznaczone dużą literą “B”, a bity małą “b”. Jeden bit to 1/8 BAJTA. To oznacza, że jeżeli max. video bitrate drona wynosi np. 150 Mb/s (Mega bitów na sekundę) to będzie pasowała do niego karta o minimalnej szybkości zapisu 150/8=18,5 MB/s. W tym przypadku należy wybrać kartę pamięci o prędkości zapisu 30 MB/s, ze względu na to, że nie ma kart o zapisie 20 MB/s. Dodatkowo jeżeli wartość końcowa wychodzi równo, warto wybrać kartę klasy wyżej.

bity i bajty oznaczenie na karcie pamięci

Można oczywiście to liczyć, ale pozwoliliśmy zająć się matematyką i w dalszej części przedstawiamy kompatybilność dronów z poszczególnymi kartami. Dodatkowo w przypadku dronów DJI wykaz wszystkich kompatybilnych kart jest dostępny na stronie producenta w specyfikacji każdego urządzenia.

Wykaz kart pamięci kompatybilnych z dronami

Poniżej wykaz dronów i dedykowanych kart:

Karta pamięci karta pamięci sandisk ultra 32gb karta pamięci SanDisk Extreme microSDHC 32 GB karta pamięci SanDisk Extreme PRO microSDHC 32 GB karta pamięci SanDisk Ultra microSDXC 64G karta pamięci SanDisk Extreme microSDXC 64 GB

karta pamięci SanDisk Extreme PRO microSDXC 64 GB

karta pamięci SanDisk Extreme microSDXC 128G karta pamięci SanDisk Extreme PRO microSDXC 128 GB

karta pamięci SanDisk Extreme microSDXC 256 GB

karta pamięci SanDisk Extreme PRO 256GB V30

Nazwa SanDisk Ultra MicroSDHC 32GB SanDisk Extreme microSDHC 32 GB SanDisk Extreme PRO microSDHC 32 GB SanDisk Ultra microSDXC 64GB SanDisk Extreme microSDXC 64 GB SanDisk Extreme PRO microSDXC 64 GB SanDisk Extreme microSDXC 128GB SanDisk Extreme PRO microSDXC 128 GB SanDisk Extreme microSDXC 256 GB SanDisk Extreme PRO 256GB V30
DJI Mavic Mini Mini SE
DJI Mini 2     
DJI Mini 3     
DJI Mini 3 Pro    
DJI Mavic Air 2     
DJI Air 2S       
DJI Mavic 2 Pro/Zoom     
DJI Mavic 3    
DJI Phantom 4     
DJI FPV       
DJI Avata    
AUTEL Evo II Pro 6K       
AUTEL Evo II 8K       
Parrot Anafi Thermal       
Parrot Anafi Work       
Skydio 2    

  

Cena karty pamięci do drona

Różnica w cenach kart jest duża, ponieważ waha się w granicach 30 – 400 zł. Optymalna wielkość, którą rekomendujemy to 64 GB, a ceny takich kart to około 60 – 90 zł.

Uwaga na karty nieznanych producentów! Wygląda to mniej więcej tak samo jak z podrabianymi ciuchami — znaczek posiada, ale nijak się to ma do jakości. Od lat korzystamy z kart takich firm jak SanDisk, Lexar oraz Samsung i szczerze je polecamy.

Podsumowanie

Przy wyborze karty pamięci do drona musisz kierować się dwoma parametrami: pojemnością oraz szybkością zapisu. O ile pierwsza wartość zależy od osobistych preferencji, czyli tego, w jakiej ilości i jakości nagrywasz materiał, to druga wartość musi być dobrana pod konkretne urządzenie.

Skorzystaj z tabeli powyżej, lub jeżeli nie ma w niej Twojego urządzenia, sprawdź szybkość transmisji i oblicz to na podstawie podanego wzoru. Dobierając pojemność karty pamiętaj o tym, że lepiej jednorazowo dopłacić więcej do większej pojemności i bezproblemowo tworzyć materiały, niż zobaczyć komunikat "brak pamięci".

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

pixel