Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak transmitować na żywo z drona?

2024-02-20
Jak transmitować na żywo z drona?

Transmisja na żywo z drona to coraz popularniejszy sposób na uatrakcyjnienie wydarzeń, tworzenie angażujących treści i dzielenie się wyjątkowymi ujęciami z lotu ptaka. W tym artykule przedstawimy szczegółowe instrukcje, jak streamować na żywo z drona oraz rekomendujemy urządzenia, które będą do tego najlepsze.

widok z drona na żywo

Jak się połączyć?

Większość dronów łączy się z platformami transmisji strumieniowej za pomocą aplikacji towarzyszących dostarczanych przez producenta drona. Taka operacja wymaga silnego i stabilnego połączenia internetowego.

W przypadku dronów z kamerą DJI zależy to od rodzaju pilota zdalnego sterowania, którego używasz.

Metoda 1: Za pomocą aplikacji DJI Fly

Kontrolery takie jak DJI RC 2/DJI RC-N2 nie obsługują instalowania aplikacji firm trzecich do transmisji strumieniowej, ale obsługuje transmisję strumieniową RTMP za pomocą aplikacji DJI Fly do różnych platform, takich jak Facebook, YouTube, Twitch i inne. Oto szczegółowa instrukcja:

  • W aplikacji DJI Fly przejdź do widoku z kamery.
  • Kliknij ikonę Transmisja.
  • Wybierz platformę streamingową, z której chcesz korzystać.
  • Zaloguj się na swoje konto na platformie streamingowej.
  • Dostosuj ustawienia transmisji, takie jak rozdzielczość i bitrate.
  • Kliknij Rozpocznij transmisję.

Bonus tip: możesz również transmitować na rzeczywisty widok kamery żywo z dronów FPV np. Avata za pomocą aplikacji DJI Fly i googli DJI Goggles 2 oraz DJI Goggles Integra.

Metoda 2: Oprogramowanie do streamowania na żywo

Możesz również użyć oprogramowania do streamowania na żywo, aby transmitować obraz z drona do dowolnej platformy. Popularne oprogramowanie do streamowania na żywo to m.in.:

Najłatwiej do takiego połączenia użyć kabla HDMI. W tej sytuacji kontroler twoje drona musi umożliwiać takie połączenia. W dalszej części artykułu prezentujemy taką listę. Jeżeli nie masz wyjścia HDMI w pilocie możesz również połączyć go bezprzewodowo postępując zgodnie z instrukcją w tym filmie.

Metoda 3: Użyj Enkodera

Niektóre firmy oferują dedykowane enkodery do streamowania, które umożliwiają transmisję obrazu z drona w wysokiej jakości. Enkodery te są zazwyczaj używane przez profesjonalistów, którzy potrzebują najwyższej jakości obrazu i stabilności transmisji. Dedykowane enkodery do streamowania:

Kontrolery DJI z wyjściem HDMI

Istnieją dwa kontrolery, które mają wbudowane wyjście HDMI. Są to DJI RC PRO (kompatybilny z dronami DJI Mavic 3 /Pro/  Pro Cine/ Cine / Classic, DJI Mini 3 Pro i DJI Air 2S.) oraz DJI RC Plus, który można używać z dronami (Matrice 300/ 350 RTK, Matrice 30/ 30T).

Możesz też podłączyć kontroler DJI RC2 dzięki wyjściu USB-C. Wymagany jest kabel bezpośredni HDMI - USB-C albo przejściówka.

Kontrolery DJI z wyjściem HDMI

Drony które pozwalają na transmisję na żywo

Prezentujemy listę dronów które rekomendujemy do transmisji na żywo.

DJI Air 3

Uniwersalny i przyjazny dla początkujących, oferuje równowagę między wydajnością a jakością kamery, zapewniając wystarczającą moc do większości sytuacji transmisji strumieniowej oraz poprawioną odporność na wiatr.

DJI Mini 4 Pro

Przenośny, lekki, z dobrą kamerą i przyzwoitym czasem pracy baterii, idealny dla osób ceniących mobilność.

DJI Avata

Przyjazny dla użytkownika i zwinny, z wbudowaną ochroną śmigieł, idealny do bezpiecznej transmisji strumieniowej z widokiem z pierwszej osoby w ciasnych lub zamkniętych przestrzeniach.

DJI Mavic 3 Pro

Najlepsza opcja do dronowej transmisji strumieniowej, zwłaszcza dla tych, którzy szukają filmowych ujęć. Oferuje doskonałą jakość obrazu Hasselblad i zaawansowane czujniki przeszkód.

DJI Mavic 3 Classic

Mavic 3 Classic oferuje wiele zalet modelu Mavic 3 Pro bez jego potrójnego systemu kamery, stanowiąc bardziej przystępną, ale bardzo dobrą alternatywę.

Podsumowanie

Korzystając z instrukcji zawartych w tym artykule, każdy może rozpocząć swoją przygodę z dronową transmisją na żywo. Początkujący może łatwo połączyć drona za pomocą aplikacji DJI Fly, a zaawansowanym radzimy inwestycję w kontroler DJI RC PRO.

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel