Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak badać zanieczyszczenie powietrza z drona?

2019-01-25
Jak badać zanieczyszczenie powietrza z drona?

Po co badać zanieczyszczenie powietrza?

Regularne wykonywanie pomiarów zanieczyszczeń powietrza ma służyć nie tylko ochronie środowiska naturalnego, ale również zdrowia ludzi. Instytucją, która została do tego oddelegowana jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Monitoringowi poddaje się szczególnie miejsca, w których do czynienia mamy z występowaniem dużych skupisk ludzkich czy rozwiniętego przemysłu.

Jakie skutki dla naszego zdrowia może mieć fakt nagromadzenia pyłów w powietrzu, a w konsekwencji wystąpienie smogu?
W skutek występowania smogu w powietrzu dochodzi do znacznego zwiększenia występowania groźnych dla człowieka pierwiastków chemicznych, takich jak: tlenki azotu, benzopireny, dwutlenki siarki.
Utrudniają one przede wszystkim sprawne działanie układu oddechowego oraz mogą nasilać objawy przeziębienia, migreny czy wzmagać ogólne osłabienie organizmu.

Za zanieczyszczenie powietrza powinniśmy czuć się odpowiedzialni wszyscy- według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska 88% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z ogrzewania domostw, podczas gdy przemysł to tylko 2%, a pojazdy- 6% (Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce w 2013, GIOŚ).

Jak zmierzyć poziom zanieczyszczeń?

Badając poziom zanieczyszczeń powietrza naukowcy skupiają się na wielu czynnikach, jednakże do najważniejszych z nich zaliczyć możemy obecność pyłów zawieszonych: PM10 oraz PM2,5. Korzystają oni oczywiście z profesjonalnych stacji pomiarowych oraz specjalistycznych filtrów wyłapujących zanieczyszczenia z powietrza. Jednakże, aby zniwelować występowanie smogu, odpowiednimi systemami pomiaru zanieczyszczeń muszą dysponować również służby publiczne, takie jak straż czy policja. Dzieję się tak w związku z faktem, iż coraz częściej źródłem zanieczyszczeń stają się domowe piece, w których „przedsiębiorczy” właściciele domów decydują się na spalanie zgromadzonych śmieci i odpadów.

ATMON FL URBAN– mobilny system pomiaru zanieczyszczeń powietrza

Odpowiedzią na potrzeby służb i użytkowników indywidualnych może być mobilny system pomiarów zanieczyszczeń powietrza Atmon FL URBAN. Jest to urządzenie przystosowane do transportu bezzałogowymi pojazdami latającymi. Jego niewątpliwą zaletą jest to, iż może być ono przenoszone niemal przez każdy model drona, dzięki czemu użytkownicy nie są zmuszeni do korzystania z pojazdu UAV określonego producenta.
Jak działa Atmon FL? System może zostać umieszczony zarówno na górze drona, jak i być podwieszony pod nim dzięki zastosowaniu specjalnych lin. Producent zdecydował się na użycie szeregu osłon, które chronią cały skomplikowany mechanizm przed uszkodzeniami fizycznymi oraz zanieczyszczeniami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. System ten bada poziom obecności w powietrzu substancji takich jak: tlenek węgla, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki, pył PM10 i PM2,5.

Dzięki kilku możliwym trybom pracy nie musimy ciągle poświęcać czasu na manualną kontrolę nad dronem, który przenosi urządzenie, gdyż możemy skorzystać z funkcji BVLOS– czyli możliwości pracy autonomicznej, według wcześniej zaprogramowanego schematu.

Oprócz niewielkiej wagi i mobilności Atmon FL wyróżnia się również tym, iż dzięki autonomicznemu zasilaniu może być używany jako przydomowa stacja pomiaru zanieczyszczeń- wystarczy, że wystawimy go przed domem w dobrze eksponowanym miejscu. Aby prześledzić zachodzące zmiany w składzie chemicznym powietrza, którym oddychamy, urządzenie zintegrowane jest dodatkowo ze specjalną aplikacją pozwalającą nam na porównanie wyników pomiarów z różnych dni i godzin. Wszystkie dane zapisywane są w chmurze.

Metod na dokonywanie pomiarów poziomu zanieczyszczenia powietrza jest wiele- możemy zarówno śledzić komunikaty WIOŚ, jak również regularnie sprawdzać raporty dostępne w Internecie. Dodatkowo, służby publiczne, jak i użytkownicy indywidualni i biznesowi mają obecnie dostęp do narzędzi, umożliwiających dokonanie pomiarów na własną rękę. Dlaczego Atmon FL może okazać się pomocny? Cóż, z pewnością pomoże w zidentyfikowaniu i ukaraniu osób, które naruszają normy prawne i przyczyniają się do zwiększenia ilości szkodliwych substancji emitowanych do powietrza. Premiera systemu ATMON FL przewidziana została na trzeci kwartał 2018 roku czyli okres przełomu jesieni i wiosny, a więc czas wzmożonej emisji zanieczyszczeń.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel