Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Drony z kamerą termowizyjną a fotowoltaika - powietrzne wsparcie dla OZE

2020-03-24
Drony z kamerą termowizyjną a fotowoltaika - powietrzne wsparcie dla OZE
Od ubiegłego roku branża fotowoltaiczna przeżywa swój rozkwit i jest najprężniej rozwijającą się gałęzią segmentu Odnawialnych Zasobów Energii (OZE). Do tego sukcesu z pewnością przyczyniły się drony z kamerami termowizyjnymi, które dzięki wbudowanym czujnikom i algorytmom pozwalają na poprawę jakości kontroli instalacji fotowoltaicznych oraz na skrócenie czasu pomiarów.

Drony z kamerą termowizyjną - diagnostyka instalacji fotowoltaicznych

Nie da się ukryć, że korzystanie z możliwości, jakie dają nam drony jest oszczędnością czasu oraz zasobów ludzkich. O ich profesjonalnym wykorzystaniu wspominaliśmy już tutaj oraz tu. Oprócz oszczędności, ważne jest także zwiększenie bezpieczeństwa warunków pracy (tu odsyłamy do lektury ostatniego artykułu).
Branża fotowoltaiczna czerpie korzyści z wykorzystania dronów z termowizją na każdym z tych pól.

panele fotowoltaiczne z pomiarami termowizyjnymi
Panele fotowoltaiczne zarejestrowane kamerą termowizyjną.

Bezpieczeństwo

W przypadku kontroli paneli fotowoltaicznych, bezpieczeństwo odgrywa szczególną rolę biorąc pod uwagę konieczność pracy na wysokości osób dokonujących diagnostyki instalacji oraz ryzyko związane z zapłonem modułu.
Dron z termowizją może z bezpiecznej odległości zmierzyć rozkład temperatury ogniw i wykryć tzw. hot spot czyli uszkodzony element, którego temperatura jest znacznie podwyższona.

Punkty hot spot zaznaczone na materiale termowizyjnym
Hot spoty zarejestrowane przez drona. Źródło: Pix4D

Co więcej, każda praca w terenie wiąże się z podwyższonym ryzykiem. Skrócenie inspekcji danej instalacji oraz zmniejszenie ilości zaangażowanych w nią pracowników niweluje ilość wypadków oraz awarii.

zrzuty budynku od góry
Model 3d materiałów zebranych podczas inspekcji dronem. Źródło: Pix4D

Oszczędność czasu i zasobów

Dostępne na rynku drony z kamerami termowizyjnymi mają zasięg już od 1.6 km (Yunnec Typhoon H520 z kamerą CGO-ET) do nawet 5 km (DJI Mavic 2 Enterprise DUAL Flir czy Matrice 200 V2 z kamerą Zenmuse XT2), są więc w stanie przemieszczać się pomiędzy segmentami nawet na obszernych farmach fotowoltaicznych. Bez pomocy drona, inspekcja takiego obszaru wymagałaby pracy kilku osób przez co najmniej kilka tygodni.
Typowa diagnostyka farmy fotowoltaicznej wiąże się z czasochłonnym obchodem serwisantów z kamerą termowizyjną. Inteligentne funkcje lotu, lot po wyznaczonej trasie sprawiają, że drony z termowizją są autonomicznym narzędziem pracy.

Dron w branży fotowoltaicznej - wsparcie wizyjne

Drony w branży fotowoltaicznej wykorzystywane są nie tylko do pomiarów termicznych. Drony z kamerą termowizyjną, takie jak Parrot Anafi Thermal czy Mavic 2 Enterprise Dual Flir, są wyposażone w wysokiej jakości kamery RGB wyprodukowane przez Sony. Mogą wykonać profesjonalne materiały obrazowania wizualnego, co ułatwia planowanie i kontrolowanie czynności związanych z konserwacją instalacji. Szczegółowe zdjęcia oraz nagrania pozwalają weryfikować prace naprawcze, a także ogólny stan infrastruktury.

Drony dla fotowoltaiki - modelowanie 3D

Ideologia OZE, w tym fotowoltaiki, oparta jest na ochronie środowiska i jak najmniejszym w nie ingerencję. Drony wykorzystywane są do optymalizacji projektów inwestycji fotowoltaicznych, aby ich lokalizacja oraz struktura były jak najbardziej efektywne. 

Wykorzystanie dronów do modeli 3D pozwala na dokładne mapowanie terenu i jak najlepsze zobrazowanie lokalizacji, na której ma powstać instalacja fotowoltaiczna.
Tu sprawdzą się nie tylko profesjonalne drony z kamerą termowizyjną, ale także drony typu DJI Mavic Air czy Mavic Pro Platinum.
Wyposażone w czujniki oraz w kamerę o wysokiej rozdzielczości maszyny z wysoką dokładnością zweryfikują optymalne nasłonecznienie do montażu paneli fotowoltaicznych.
Pozwala to na ekonomiczne rozplanowanie modułów, szybszą instalację, a co za tym idzie - zmniejszenie kosztów całego projektu.
Jednym z programów dedykowanych do tworzenia modeli 3D jest Pix4D, który umożliwia także tworzenie kompleksowych prezentacji. Program jest kompatybilny, min. z wspomnianym wcześniej Anafi Thermal czy DJI Mavic 2 Pro.
Pełną listę kompatybilnych dronów znajdziecie tutaj

Przygotowanie projektu modelu 3d w programie
Tworzenie projektu przy pomocy pomiarów wykonanych z drona.

Odpowiednie rozmieszczenie paneli wpływa także na możliwość gęstszego ich upakowania na farmach fotowoltaicznych, co pozwala zmniejszyć ich powierzchnię, więc i wpływ na środowisko naturalne.

Moce przeliczeniowe dronów uwzględniają także czynniki, które ludzki inżynier może przeoczyć, np. lokalizację linii przesyłowych czy kąt padania cienia wytwarzanego przez panele podążające za promieniami słonecznymi.

Drony w branży Odnawialnych Zasobów Energii - inne zastosowanie

Oprócz branży fotowoltaicznej, obserwujemy coraz częstsze zainteresowanie firm zajmujących się także innymi odnawialnymi zasobami energii. Oprócz inwentaryzacji terenu pod kątem planowania inwestycji, drony wykonują inspekcje sieci elektroenergetycznych oraz badają stan konstrukcji wszelkiego rodzaju instalacji.
Dla naszej lokalizacji - terenów województwa pomorskiego charakterystyczną formą OZE są elektrownie wiatrowe, przy których coraz częściej dokonuje się audytów turbin przy pomocy dronów. W tym zadaniu świetnie sprawdza się Matrice 200 V2 z kamerą termowizyjną XT2 oraz przy pomocy gogli FPV DJI Goggles RE, co sami mieliśmy okazję przetestować.

dron z aparaturą na tle turbiny
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel