Zapisz na liście
Stwórz nową listę

DroneRadar aktywny - zgłoszenie lotu, opis aplikacji

2023-08-24
DroneRadar aktywny - zgłoszenie lotu, opis aplikacji

Bardzo dobrą informacją dla wszystkich posiadaczy dronów jest, że aplikacja DroneRadar działa i można z niej korzystać. W ostatnim czasie latanie dronem było o wiele trudniejsze i niepewne ze względu na problemy w działaniu aplikacji. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) podkreśla, że problemy mogą się jeszcze pojawiać, ale można korzystać z aplikacji.

 

Problemy DroneRadar

Na przestrzeni ostatnich tygodni aplikacja przestała działać na wielu urządzeniach mobilnych. Zwłaszcza użytkownicy smartfonów z systemem Android byli narażeni na ten problem. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała oficjalne oświadczenie, w którym sugerowała zgłaszanie lotów dronami za pomocą poczty elektronicznej, co było bardzo niewygodne dla operatorów. Z informacji przekazywanych przez PAŻP wynika, że nie ma oficjalnego komunikatu potwierdzającego zakończenie problemu. Twórcy aplikacji mogli napotkać trudności w rozwijaniu i utrzymywaniu tak zaawansowanego oprogramowania, sytuacja nie jest w pełni stabilna i pewna. 

 

Czym jest aplikacja DroneRadar

Aplikacja DroneRadar stanowi ważny element dla operatorów dronów w Polsce. W celu uniknięcia kolizji z innymi dronami oraz statkami powietrznymi wszelkie loty muszą być odpowiednio zgłaszane. Dzięki funkcjom systemu DroneRadar masz możliwość sprawdzenia wykonywania lotu zgodnie z przepisami w danym miejscu oraz czasie. Wykonasz oznaczenie na mapie miejsca i czasu dla wykonywanego lotu. Z aplikacją ułatwiona jest komunikacja ze służbami ruchu lotniczego oraz można zobaczyć aktualną pogodę, wschody i zachody słońca. Dostępne są również przepisy ruchu lotniczego. Aplikacja pozwala na bezpieczniejszy lot, dzięki widoczności innych użytkowników znajdujących się w powietrzu, wizualizacji przestrzeni powietrznej oraz sygnalizacji. DroneRadar pokazuje czy w danym miejscu można latać, gdzie są ograniczenia lub gdzie lot jest zabroniony. Aplikacja dostępna jest dla smartfonów z systemem Android oraz iOS.

 DroneRadar latanie

Jak korzystać z DroneRadar

DroneRadar dostępne jest do pobrania w App Store lub Google Play, aplikację można pobrać w prawie każdym kraju na świecie, wyjątkiem są te, które blokują tę funkcję z przyczyn prawnych. Po pierwszym uruchomieniu aplikacji otrzymasz krótką instrukcję, jak ją obsługiwać. Będziesz poproszony o zgodę na odbieranie powiadomień. Aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do Twojej lokalizacji. Przed rozpoczęciem korzystania z aplikacji, będziesz musiał zaakceptować warunki Noty prawnej, która zawiera informacje o odpowiedzialności właściciela aplikacji oraz zasadach przetwarzania danych osobowych.

W trakcie używania DroneRadar możesz otrzymać komunikat od Służb Ruchu Lotniczego. To polecenie należy wykonać natychmiast dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników. Aplikacja wymaga dostępu do lokalizacji dla rejestracji lotów i działań związanych z bezpieczeństwem. Podanie prawdziwego numeru telefonu umożliwi kontakt w sytuacjach awaryjnych. Rejestracja w systemie PansaUTM jest zalecana, aby zwiększyć świadomość innych użytkowników przestrzeni powietrznej. Użytkownicy z kontem PansaUTM logują się za pomocą swoich danych logowania. Użytkownicy bez konta PansaUTM muszą potwierdzić swoją tożsamość poprzez podanie numeru telefonu i otrzymanie SMS-a z kodem.

Aplikacja automatycznie przelicza deklarowaną wysokość lotu nad terenem (wysokość względna), podaną w metrach, na wysokość względem poziomu morza (wysokość bezwzględna). Ten proces pomaga ustalić pozycję drona w odniesieniu do przestrzeni lotniczej, gdzie wysokości zawsze są mierzone względem średniego poziomu morza (AMSL). Aby zadeklarować wysokość lotu oraz kategorię wagową, wystarczy kliknąć zakładkę w prawym górnym rogu aplikacji.

Kiedy stracisz kontrolę nad dronem, możesz zgłosić to za pomocą DroneRadar. Jest to zjawisko, które zdarza się co jakiś czas. Zwłaszcza jeśli utrata kontroli miała miejsce w okolicy kontrolowanego lotniska, możesz otrzymać telefon z prośbą o odpowiedzi na pytania dotyczące drona, takie jak jego rodzaj, poziom baterii, modyfikacje lub podobne pytania. Służby ruchu lotniczego mogą wydać bezwarunkowy nakaz lądowania albo opuszczenia określonej strefy. W takiej sytuacji trzeba potwierdzić komunikat i zakończyć lot. Po wylądowaniu należy potwierdzić czynność.

Sygnalizator i mapa DroneRadar

Umiejscowiony w górnej części ekranu sygnalizator informuje o aktualnej sytuacji do wykonywania lotu. W przypadku światła w kolorze zielonym nie ma ograniczeń w wybranym miejscu i czasie i bezpiecznie można wykonać lot dronem. Dla światła w kolorze pomarańczowym występują ograniczenia dla wskazanego miejsca i w danym czasie oraz przedstawione są w opisie strefy. Ostatnie światło w kolorze czerwonym oznacza, że loty w tym obszarze i czasie są zakazane, więcej informacji znajduje się w opisie strefy.

Sygnalizator, który wskazuje obracające się sygnały, trzeba zaczekać, jest to proces, który określa pozycję i sytuację w strefie.

DroneRadar sygnalizacja

Checkin w DroneRadar - zgłoszenie lotu

Loty można rejestrować tylko w miejscu, gdzie znajduje się operator, na podstawie danych GPS.

 1. Rejestracja lotu niewymagającego planu lotu (dFPL) przez użytkownika niezarejestrowanego w PansaUTM:
  Niektóre miejsca nie wymagają zgłoszenia planu lotu, co zostanie oznaczone w aplikacji zielonym kolorem.
 2. Rejestracja lotu w miejscu, gdzie konieczne jest złożenie planu lotu dFPL:
  Jeśli miejsce i czas lotu wymagają złożenia planu lotu w systemie PansaUTM, podczas próby rejestracji otrzymasz tę informację.

  W takim przypadku:
 • Zarejestruj się w systemie PansaUTM
 • Stwórz plan lotu dFPL
 • Zaloguj się do aplikacji mobilnej za pomocą danych z PansaUTM
 • Po akceptacji planu lotu w systemie wybierz swój plan w aplikacji mobilnej

DroneRadar Checkin

Status Checkinu można określić po kolorach ukazanych w aplikacji:

 • biała ikona - zarejestrowany checkin przed startem
 • niebieska ikona - checkin zmodyfikowany przez służbę ATS
 • żółta ikona - checkin po starcie
 • pomarańczowa ikona - checkin odrzucony przez służbę ATS
 • zielona ikona - checkin zaakceptowany przez ATS
 • czerwona ikona - zgłoszenie przez operatora utraty kontroli
 • brązowa ikona - przekroczony określony lub przyznany czas lotu
 • fioletowa ikona - nakaz natychmiastowego lądowania
 • różowa ikona w środku - checkin zaakceptowany, oczekiwanie na zgodę do startu

Krótki poradnik video jak korzystać z aplikacji DroneRadar:

Podsumowanie

Aplikacja DroneRadar jest ponownie dostępna i umożliwia bezpieczne korzystanie z dronów. Mimo problemów, które występowały przez ostatnie tygodnie, można używać aplikacji i jest bardzo przydatna dla wszystkich posiadaczy dronów. Niestety Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podkreśla, że pewne trudności mogą się nadal pojawiać. DroneRadar pełni istotną rolę dla operatorów dronów w Polsce, umożliwiając bezpieczne planowanie i wykonywanie lotów zgodnie z regulacjami. Dzięki niej możesz sprawdzić dostępność przestrzeni powietrznej, kontrolować warunki pogodowe oraz komunikować się ze służbami ruchu lotniczego. Korzystanie z DroneRadar jest proste - można pobrać aplikację z App Store lub Google Play, a następnie postępować zgodnie z krótką instrukcją. Rejestracja w systemie PansaUTM jest zalecana dla większej świadomości innych użytkowników. Dzięki aplikacji możesz cieszyć się lotami, mając pewność, że masz pełną kontrolę nad sytuacją powietrzną.

Więcej informacji możesz znaleźć na oficjalnej stronie DroneRadar.

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel