Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Dlaczego warto kupić gimbala?

2019-01-25
Dlaczego warto kupić gimbala?

Rodzinne wideo - dawne problemy

Zapewne zwróciliście uwagę na to, że analogowy obraz pozostawia wiele do życzenia w kwestii ostrości czy realistycznego oddania kolorów. Jednak najbardziej rzucającym się w oczy aspektem tych wideo-pamiątek jest niesamowicie intensywne drżenie obrazu. Powody tego stanu rzeczy są dość oczywiste – technologia, w porównaniu z dzisiejszą, była dosyć archaiczna. Dodatkowo, sam fakt kupna kamery był kiedyś czymś niecodziennym i operatorzy-amatorzy nie za bardzo wiedzieli, jak się nią posłużyć. Nie zapominajmy również o tym, że jeszcze kilka lat temu nie istniała półka cenowa ze sprzętem dla półprofesjonalistów, dostępny był jedynie wybór między kamerami dedykowanymi użytkownikowi domowemu lub specjalistom od filmowania.

Obecnie, dzięki rozwojowi technologii i coraz większej popularności amatorskiego nagrywania czy to do domowych archiwów, czy w celu wrzucenia nagrań do sieci, dysponujemy dużo bardziej zaawansowanymi urządzeniami. Samo rejestrowanie wideo jest już możliwe nawet dzięki aparatom cyfrowym czy smartfonom, a jakość tych materiałów jest wręcz niebywała. Jak więc uwiecznić ważne rodzinne chwile tak, aby nasze pociechy mogły za kilka lat komfortowo je obejrzeć?

Nie ukrywajmy, że rodzinne nagrania cechuje zawsze jedna rzecz – spontaniczność zachowań, co dodaje im uroku, ale może przysporzyć nam również kłopotów, zwłaszcza w przypadku filmowania małych dzieci, których wszędzie jest pełno, biegają wokół nagrywającego, nie dają się w łatwy sposób poskromić czy też w przypadku rodzinnego, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, gdzie zwyczajnie trudno jest nam nagrywać w ruchu.

Gimbal - rozwiązanie problemów z nagrywaniem

Ciekawą odpowiedzią na problemy tego typu może być zakup gimbala. Dla wielu osób jednak jest to wciąż urządzenie-zagadka. Czym więc jest gimbal? Cóż, mówiąc najprościej jest to urządzenie umożliwiające stabilizację naszego aparatu,smartfona czy też kamery podczas nagrywania. Gimbal najczęściej wyposażony jest w trójosiowy system stabilizujący oraz złączkę umożliwiającą podłączenie sprzętu nagrywającego. Często na rękojeści znajdziemy również specjalne przyciski funkcyjne odpowiadające za sterowanie dodatkowymi ustawieniami aparatu bez konieczności odpinania go od gimbala. Wiele z tego typu urządzeń, oprócz stabilizacji, oferuje nam jeszcze szereg dodatkowych funkcji np. możliwość śledzenia konkretnego obiektu czy wykonanie efektownego timelapse’a, który z pewnością będzie ozdobą nagrania z rodzinnego wypadu czy wycieczki.

Jaki gimbal wybrać do telefonu?

Wielu z Was, czytających ten artykuł zastanawia się pewnie teraz nad tym, jak właściwie kupić taki gimbal, na co zwracać uwagę, aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. Oczywiście już spieszymy Wam z pomocą i poradą.

Gimbal ręczny FeiyuTech Vimble 2


Urządzenie przeznaczone dla użytkowników, którzy wymagają dobrej jakości w przystępnej cenie. Powinno ono szczególnie przypaść do gustu użytkownikom smartfonów, ponieważ oprócz tego, iż ma wszystkie funkcje gimbala, dodatkowo, dzięki wysuwanej konstrukcji, może posłużyć również jako selfiestick! Jednak nie to jest najciekawsze – do urządzenia producent stworzył dedykowane oprogramowanie o ciekawych możliwościach – dzięki aplikacji Vicool możemy skorzystać z takich funkcji jak: śledzenie twarzy lub określonego obiektu, szybkie wykonywanie zdjęć za pomocą migawki bluetooth oraz nagrywanie filmów poklatkowych, które, dzięki możliwościom naszego smarfona, w mig będziemy mogli zamieścić w mediach społecznościowych. To, co cechuje Vimble 2 to również wygoda użytkowania i pewny chwyt. Rączka gimbala wykonana jest z materiału, który się nie „poci”, dzięki temu zawsze stabilnie leży w dłoni.

Gimbal DJI Osmo Mobile 2


Ponownie jest to urządzenie dla osób wykonujących nagrania urządzeniami mobilnymi. DJI Osmo Mobile 2 jest przystosowany do filmowania obiektów w ruchu. Również jego funkcje dodatkowe na to wskazują, gdyż posiada możliwość wykonywania tzw. motionlapse’a czy timelapse’a podczas poruszania się z urządzeniem, co daje niezwykle płynne filmowe efekty. Nastawienie na dynamikę w Osmo Mobile 2 widoczny jest również w tym, iż gimbal ten posiada suwak umożliwiający wykonanie zbliżenia na dany fragment obrazu. Rodzaj takiego przybliżenia nazwany jest przez profesjonalistów dolly zoom i jeszcze do niedawna możliwy był do wykonania tylko przy pomocy profesjonalnego sprzętu do filmowania. Już po tych wspomnianych cechach stwierdzić można, iż Osmo Mobile 2 będzie idealny na rodzinne wycieczki i aktywny wypoczynek. Ale to nie koniec zalet, jakimi może się on pochwalić – urządzenie posiada również baterię wystarczającą na 15 godzin pracy! Tak więc nie musisz martwić się szukaniem dodatkowego źródła zasilania.

Jaki gimbal wybrać do kamery?

Gimbal FeiyuTech A1000

W przypadku tego sprzętu możemy śmiało mówić o pełnym profesjonalizmie. Szczególnie polecamy go osobom, które mają pierwsze doświadczenia ze stosowaniem gimbala za sobą. W odróżnieniu od dwóch poprzednio opisywanych urządzeń Feiyu-Tech A1000 jest przeznaczony do połączenia go z kamerą lub też aparatem. To, co cechuje to urządzenie to również modułowość, dzięki czemu możliwe jest doczepienie dodatkowych akcesoriów, które usprawnią nagrywanie. Feiyu-Tech A1000 przystosowany jest również do obciążeń rzędu 1 kg, dzięki czemu będzie kompatybilny również z cięższymi aparatami. Dodatkowo, zastosowano tu specjalne układy scalone wyposażone w algorytm, który automatycznie wykrywa ciężar urządzenia oraz dostosowuje ruchy ramienia gimbala pod to konkretne obciążenie.

Gimbal FeiyuTech A2000 Dual

Jest to rozwinięcie konceptu gimbala, o którym wspomnieliśmy powyżej. Zachowano tu wszelkie atuty poprzednika i wprowadzono kilka udogodnień. Oczywiście najbardziej rzucającym się w oczy jest dodatkowy uchwyt, który umożliwia pewniejsze trzymanie gimbala oraz poprawia stabilizację całości. Dzięki dodatkowej rączce, możliwe jest również rozwinięcie działania algorytmów, co pozwala na kalibrację urządzenia niemalże z każdym aparatem i kamerą, a cały proces odbywa się automatycznie, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Co więcej, producent zwiększył udźwig do 2 kg, co pozwala podpiąć pod niego profesjonalne lustrzanki z jasnymi szkłami i zoomami.

Gimbal DJI Ronin S

DJI Ronin S jest już sprzętem z naprawdę górnej półki. Zaprojektowany został z myślą o współpracy z lustrzankami oraz wysokiej klasy aparatami. To, czym gimbal ten wyróżnia się na tle konkurencji to wszechstronny design, został bowiem zaprojektowany tak, aby zapewniać stabilizację obrazu i uchwycenie ostrości w każdych warunkach. Tak jak pozostałe, opisywane tu sprzęty, Ronin S posiada funkcję stabilnego śledzenia obrazu. Jednak producent umożliwia nam ręczne dostosowywanie wielu ustawień według naszego uznania- możemy programować sekwencje oraz tworzyć własne presety umożliwiające odtwarzanie skomplikowanych ruchów kamery poprzez jedno kliknięcie. Dzięki zmyślnej konstrukcji możemy pozwolić sobie nawet na zamontowanie do niego oświetlenia, bezprzewodowego nadajnika wideo czy specjalnego mikrofonu. Co imponujące, Ronin S jest w stanie udźwignąć aż 3.6 kg, a środek jego ciężkości został przeniesiony nad oś roll, przez co cały czas możemy korzystać z ekranu podglądowego. Ponadto, w trybie sportowym Ronin S skraca czas reakcji, aby nadążyć za dynamiką rejestrowanego obrazu. Najkrócej można podsumować go stwierdzeniem: sprzęt zdecydowanie dla wymagających pasjonatów filmowania w trudnych warunkach.

Jak widzicie, gimbal może okazać się wybawieniem w kwestii uwieczniania rodzinnych chwil, zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu lub chcemy zarejestrować materiał z ruchliwymi dziećmi. W niniejszym artykule przedstawiliśmy Wam oczywiście jedynie mały wycinek wielkiego rynku gimbali. Z czasem zapewne sami zorientujecie się, które z szeregu funkcji przydają się Wam najbardziej oraz będziecie potrafili określić, jakie są Wasze wymagania, co do kupna następnego urządzenia tego typu.
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel