Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jakie Gogle do drona DJI?

2023-05-08
Jakie Gogle do drona DJI?

Czy jesteś entuzjastą dronów i chcesz poczuć dreszczyk emocji związany z lataniem w widoku pierwszoosobowym (FPV)? Przeszkadza Ci to, że w słoneczny dzień prawie nic nie widzisz na podglądzie z ekranu? A może potrzebujesz dobrego zestawu gogli, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego drona? Ale jakie gogle są dostępne i z jakimi dronami można latać w goglach fpv? Do niedawna latanie zwykłym dronem DJI (np. DJI Mini 3) w goglach było niemożliwe, ale wszystko zmieniło się wraz z najnowszą aktualizacją. Wyjaśnimy, czy inwestowanie w goggle do standardowego drona ma sens i przedstawimy które modele dronów DJI są kompatybilne z goglami.Jako hobbysta dronów wiesz, że odpowiedni sprzęt może całkowicie odmienić Twoje wrażenia z latania. Jednym z elementów wyposażenia, który może przenieść drona na wyższy poziom, jest para gogli. Oto kilka powodów, dla których gogle są ważne podczas latania dronem:


Zalety latania w goglach

  • Wciągające wrażenia: gogle zapewniają wciągające wrażenia, które sprawiają, że czujesz się, jakbyś rzeczywiście znajdował się w kokpicie drona. Pozwala to zobaczyć to, co widzi dron, i zapewnia bardziej realistyczny widok świata poniżej.
  • Większa kontrola: gogle zapewniają lepsze wyczucie głębi, co pomaga w poruszaniu się po ciasnych przestrzeniach lub przeszkodach z większą precyzją i kontrolą.
  • Lepsza jakość wideo: dzięki okularom możesz oglądać obraz wideo z drona w wysokiej rozdzielczości, co może pomóc Ci uchwycić Ci wymorzony materiał

 

Porównanie latania w goglach i bez gogli

 Jak wszytko, latanie w goglach ma swoje plusy i minusy. Bez gogli jesteś ograniczony do oglądania widoku z drona na ekranie, co może być trudne do zobaczenia w jasnym świetle słonecznym. Gogle eliminują ten problem, zapewniając większy, bardziej wciągający widok z perspektywy drona i pozwalają w pełni zanurzyć się w doznania i poczuć się jak na miejscu pilota.


W goglach utrzymanie świadomości przestrzennej może być trudniejsze, co może prowadzić do wypadków. Musisz pamiętać o tym, że loty FPV należą do kategorii specjalnej i aby latać poza zasięgiem wzroku trzeba przejść szkolenie. Są też dodatkowe ograniczenia o których piszemy niżej.

Kompatybilność gogli DJI z dronami


W dniu wczorajszym, razem z premierą DJI Mavic 3 Pro, DJI opublikował update oprogramowania, który pozwala na połączenie DJI Goggles 2, DJI Goggles Integra oraz RC Motion 2 z modelami dronów:

DJI Mavic 3
DJI Mavic 3 Classic
DJI Mavic 3 Pro
DJI Mini 3 Pro


Lista dronów DJI kompatybilnych z goglami

 

Pełna lista kompatybilności znajduje się w tabeli poniżej:

Produkt DJI Goggles 2 DJI Goggles Integra DJI Goggles 2 Motion Combo (DJI RC Motion 2) DJI Goggles Integra Motion Combo DJI RC Motion 2
6941565928641 6941565946621 6941565952318 6941565952288 6941565952646
DJI Mini 3 Pro Tak Tak Tak Tak Tak
DJI Mavic 3 Tak Tak Tak Tak Tak
DJI Mavic 3 Cine Tak Tak Tak Tak Tak
DJI Mavic 3 Classic Tak Tak Tak Tak Tak
DJI Mavic 3 Pro Tak Tak Tak Tak Tak
DJI Mavic 3 Pro Cine Tak Tak Tak Tak Tak
DJI FPV Combo Nie Tak Nie Nie Nie


Jak połączyć gogle z dronem DJI?

Dzięki tej aktualizacji DJI umożliwiło latanie wybranymi modelami swoich dronów w goglach. Jeśli chcesz latać swoim dronem DJI w goglach, musisz upewnić się, że jest to jeden z kompatybilnych modeli. Po potwierdzeniu kompatybilności możesz podłączyć gogle do drona i poczuć dreszczyk emocji związany z lataniem w trybie FPV.

Aktualizacja oprogramowania
1. Sprawdź na powyższej liście, czy twoje urządzenie jest kompatybilne
2. Zaktualizuj oprogramowanie drona,goggli oraz motion controllera do najnowszej wersji w aplikacji DJI Fly (aby aktualizować goggle, podłącz je za pomocą kabla USB-C do smartfona, odpal DJI Fly i wejdź w Profil>Zarządzanie urządzeniami, a następnie podążaj za instrukcjami na ekranie).

Połączenie urządzeń
1. Uruchom drona, goggle,motion controler i urządzenie mobilne
2. Otwórz menu goggli. Zobacz w statusie, czy model drona, który się wyświetla jest prawidłowy. Jeżeli nie, wybierz prawidłowe urządzenie.
3. Uruchom DJI Fly, kliknij "instrukcja łączenia"(connection guide) i podążaj za instrukcjami na ekranie*

*możesz też połączyć urządzenia ręcznie: w tym celu najpierw naciśnij i przytrzymaj przycisk uruchomienia drona przez ok. 5s. (aż diody LED zaczną migać w sekwencji). Następnie tak samo naciśnij i przytrzymaj przycisk uruchomienia goggli/ motion 2 przez ok 5s, aż zaczną nadawać sygnał dźwiękowy. Gdy połączenie przebiegnie pomyślnie, urządzenia przestaną pikać i migać. W goglach zobaczysz podgląd na żywo.Ograniczenia związane z lotem w gogglach

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dronem można latać w dwóch kombinacjach:


Kombinacja 1: dron + goggle + motion controller

Kombinacja 2 : dron + kontroler (DJI RC Pro, DJI RC, DJI RC-N1)


To oznacza, że podczas korzystania z goggli nie da się latać ze standardowym kontrolerem. Latając w gogglach trzeba sterować motion kontrolerem. To dodatkowa nauka latania, jednak DJI Rc Motion 2 jest bardzo intuicyjnym urządzeniem. 

Chociaż tryb portretowy, regulacja ostrości, zoom cyfrowy i inteligentne tryby lotu, takie jak FocusTrack, MasterShots i QuickShots, nie są dostępne podczas lotu FPV, możesz robić pojedyncze zdjęcia 12 MP i normalne filmy 4K/60 kl./s. Maksymalna transmisja wideo to 6 km.


Które Gogle do drona wybrać?

DJI oferuje dwa modele gogli do wyboru, z których każdy ma własny zestaw funkcji i specyfikacji. Po krótce - Goggles 2 dla osób z wadą wzroku, a DJI Goggles Integra dla tych, którzy wolą taniej. Więcej o różnicach pomiędzy DJI Goggles Integra i DJI Goggles 2 piszemy tutaj. Piszemy tam też o kontrolerze lotu - DJI RC Motion 2.

Nie ma innych gogli do latania, chociaż jest na to pewne obejście. Istnieją gogle DroneMask, które można nazwać bardziej uchwytem na telefon. Działanie jest następujące: telefon z uruchomioną aplikacją DJI Fly wkłada się do specjalnej przegrody i to właśnie smartfon służy jako podgląd. 


Podsumowanie

Podsumowując, w końcu mamy aktualizację, która pozwala na latanie standardowym, konsumenckim dronem DJI w goglach. Są pewne ograniczenia, jednak latanie dronem DJI w goglach to niesamowite przeżycie, którego powinien spróbować każdy entuzjasta dronów. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie gogle do swoich potrzeb, a będziesz na najlepszej drodze do niezapomnianych wrażeń FPV.

 

Autor
Marcjanna Hubert
Główna redaktorka bloga Megadron, od 5 lat związana zawodowo z dronami. Studentka kierunku Nowe Media w Komunikacji. Pasjonatka grafiki i podróży, zafascynowana magią opowiadania historii za pomocą wideo. Tworzy most pomiędzy Megadron a klientami dodając treści social media: Instagram i Facebook.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel