Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak transportować drona w samolocie?

2017-10-03
Jak transportować drona w samolocie?

Transport drona w samolocie - jest to jedna z najczęściej podejmowanych kwestii. Niestety, nie ma żadnych uniwersalnych zasad. Każdy przewoźnik kieruje się innymi regulacjami, czasem nie są doprecyzowane i nie wiadomo czy dotyczą dronów i innych UAV. Na stronach internetowych/blogach/forach opisane są sytuacje w związku z różnymi liniami lotniczymi. Niestety wynika z nich, że wiele zależy od pracowników lotniska. Czyli głównym powodem problemów podczas odprawy jest brak ogólnych i uniwersalnych zasad przewozu dronów i samointerpretacja listy przedmiotów dozwolonych i niedozwolonych przez obsługę lotnisk.

W związku z powyższym skontaktowalismy się z kilkoma liniami lotniczymi.

Ryanair

W odpowiedzi na e-mail z pytaniami przyszła odpowiedź, że przede wszystkim istnieje limit dla baterii litowych i nie może przekraczać 160Wh. Zarówno drona, jak i akumulatory powinniśmy mieć w bagażu podręcznym.

Norwegian

W odpowiedzi na zadane pytania odesłano nas pod ten link:
https://www.norwegian.com/us/travel-info/baggage/restricted-items/dangerous-goods/
i zwrócili uwagę na zakładkę "batteries" i "portable electronic".
Wynika z tego, iż akumulatory przewozimy w bagażu podręcznym. Ograniczenia to 100Wh (max. 160Wh), ale można wnieść tylko dwa dodatkowe akumulatory.

Czekamy na odpowiedź od poniżej opisanych linii lotniczych; na stronach dostępne są poniższe informacje:

Wizzair

W zakładce "lithium batteries" jest informacja, iż ograniczeniem jest 100Wh. Akumulatory powinny być transportowane w bagażu podręcznym, najlepiej odpowiednio zapakowane.
Nie ma regulacji odnośnie dronów czy UAV, ale w zakładce "security" znajdujemy informację, iż "inne urządzenia elektroniczne", do których w zasadzie możemy zaliczyć również drony, powinny być transportowane w bagażu podręcznym.

https://wizzair.com/en-gb/information-and-services/travel-information/baggage#before-october

Lot

Ograniczenia to 100Wh (max. 160Wh), ALE można wnieść tylko dwa dodatkowe akumulatory.
http://www.lot.com/pl/pl/niebezpieczne-materialy --> Wykaz niektórych materiałów niebezpiecznych dozwolonych do przewozu zarówno w bagażu kabinowym, jak i rejestrowanym.
"Urządzenia elektroniczne powszechnego użytku, zawierające litowe lub litowo-jonowe akumulatory, takie jak zegarki, kalkulatory, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, komputery przenośne, kamery etc., jeżeli są przewożone przez pasażerów lub członków załogi do własnego użytku."

http://www.lot.com/pl/pl/bagaz-podreczny

Jak obliczyć Wh (watogodziny)?

POJEMNOŚĆ BATERII (mAh) x NAPIĘCIE (V; najczęściej 3,7V)/1000 = watogodziny


Ze spostrzeżeń poczynionych przeglądając wpisy w Internecie:

- drona najlepiej przechowywać dobrze zapakowanego (np. w hardshellu czy dedykowanej torbie),
- akumulatory powinniśmy przewozić w li-po bag https://megadron.pl/torba-ochronna-na-akumulatory-lipo-24-x-18-x-6-5cm/ ,
- śmigła mogą zostać zinterpretowane jako przedmioty niebiezpieczne (szczególnie karbonowe), należy je dobrze zabezpieczyć/zapakować, 
- warto wydrukować listę przedmiotów dozwolonych i niedozwolonych (od danego przewoźnika), żeby w razie czego posiłkować się nią przy odprawie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixel