Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Jak transportować drona w samolocie?

2023-08-04
Jak transportować drona w samolocie?

Planujesz w najbliższym czasie wylot za granicę z dronem? Zastanawiasz się, jak bezpiecznie transportować drona w samolocie? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule wykażemy Ci praktyczne wytyczne dotyczące przewożenia Twojego drona. Zwrócimy uwagę na to, że w zależności od linii lotniczych oraz danego państwa przepisy mogą się od siebie różnić, a podróżowanie z dronami jest w rzeczywistości łatwe, jeśli zastosujesz się do kilku prostych wskazówek.

Dron w samolocie. Czy można przewozić go w bagażu podręcznym?

Dron podlega bardzo podobnym zasadom, co inne sprzęty elektroniczne takie jak np. aparaty. Najlepiej przewozić drona w bagażu podręcznym, ponieważ umożliwia to lepszą kontrolę nad jego bezpieczeństwem. Zadbaj o to, aby urządzenie było zabezpieczone przed przypadkowym włączeniem i uszkodzeniem. Oprócz tego zalecamy się, aby dodatkowe baterie były zabezpieczone w specjalnej torbie lipo która chroni w przypadku zwarcia - o tym jednak w dalszej części artykułu. 

Jak przewozić drona w samolocie?

Przed wyjazdem sprawdź, czy korzystanie z drona w miejscu, do którego się wybierasz, będzie możliwe. W pewnych państwach używanie drona jest całkowicie zakazane i może on zostać skonfiskowany przez celników. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule ,,Latanie dronem za granicą. Przepisy i wytyczne”. W przypadku międzynarodowych podróży lub rygorystycznych przepisów bezpieczeństwa, możliwe jest, że Twój dron zostanie przeskanowany na lotnisku. Przygotuj się na ewentualne przekazanie drona do kontroli bezpieczeństwa.

Przed podróżą należy odpowiednio przygotować drona do transportu. Wyłącz go i zabezpiecz wszystkie ruchome elementy, takie jak śmigła czy gimbal. Obejmij drona specjalnymi zabezpieczeniami, takimi jak np. osłona gimbala lub wodoodporna, twarda walizka. Można również użyć pianki lub miękkiego materiału do owinięcia drona, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń podczas transportu.

Jeżeli bierzesz BSP ze sobą do bagażu podręcznego, umieszczenie go w bezpiecznym etui, pokrowcu lub opakowaniu zapewni odpowiednią ochronę. Akumulatory powinny być zabezpieczone w specjalnej torbie Li-Po. Jeżeli decydujesz się na nadanie drona za pomocą bagażu rejestrowanego, pamiętaj o uprzednim wyjęciu akumulatorów, ponieważ w większości przypadków baterie muszą być przewożone w bagażu podręcznym. Wszelkie elementy, które mogą zostać uznane jako niebezpieczne np. śrubokręty, spakuj do bagażu rejestrowanego.

Zwróć uwagę na wymogi transportowania dronów przez konkretne linie lotnicze, którymi będziesz podróżować. Więcej szczegółów na ten temat przedstawimy w późniejszym etapie artykułu, na przykładzie najpopularniejszych linii lotniczych w Polsce. Jeżeli planujesz lecieć linią, której nie wymieniamy w artykule, skonsultuj się lub zasięgnij informacji ze strony internetowej danego przewoźnika.

Jak przewozić baterie do drona w samolocie?

Zgodnie z przepisami linii lotniczych, baterie litowo-polimerowe (LiPo) powinny być przewożone w bagażu podręcznym, a nie w bagażu rejestrowanym. Zasada może różnić się w szczególności od wybranej linii lotniczej. Zabezpiecz ją w oddzielnym, nieprzewodzącym opakowaniu, aby uniknąć przypadkowego zwarcia.

Dla baterii litowo-polimerowych dostępne są specjalne torby, które pomagają ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia w przypadku zwarcia lub samozapłonu baterii. Zalecamy się korzystanie torb lipo w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa podczas podróży. Przygotuj się na to, że obsługa lotniska może poprosić Cię o otworzenie Torby i dodatkowe sprawdzenie.

Przede wszystkim sprawdź jakiego rodzaju baterię posiada Twoje urządzenie. Dla dronów, które są zasilane bateriami litowo-jonowymi/litowo-polimerowymi o pojemności nieprzekraczającej 100 Wh dozwolone jest przewożenie w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym, natomiast w przypadku większej pojemności niż 100 Wh i nieprzekraczającej 160 Wh wymagana jest dodatkowo zgoda operatora lotniczego.

Akumulatory do zwykłych, popularnych dronów możesz przewozić ze spokojem. Przykładowo - bateria do DJI Mini 3 ma 18.1 Wh, a większy DJI Mavic 3 Pro 77 Wh. Jedynie baterie do dronów dla zastosowań specjalistycznych takich jak Matrice 200/ 300/ 30 mają pojemność przekraczającą 160 Wh. Aby odczytać i przeliczyć pojemność z mAh na Wh, można zastosować poniższe równanie:

Wh = (mAh * V) / 1000

Gdzie:

  • Wh - pojemność wyrażona w watogodzinach
  • mAh - pojemność wyrażona w miliamperogodzinach
  • V - napięcie wyrażone w woltach

Najpopularniejsze linie lotnicze w Polsce i ich wytyczne

Poniżej zobaczysz wytyczne najpopularniejszych linii lotniczych działających w Polsce, które mogą być przydatne podczas podróży samolotem.

Ryanair - czy można przewozić drony?

Drony zasilane akumulatorem litowym mogą być przewożone na pokładzie samolotu, pod warunkiem, że moc akumulatora nie przekracza 160 Wh. Jeśli moc akumulatora przekracza tę wartość, urządzenie nie zostanie dopuszczone na pokład samolotu.

W przypadku linii Ryanair baterie do drona mogą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym w ilości przewidzianej do użytku osobistego. Podczas jednego lotu można przewozić maksymalnie 15 osobistych urządzeń elektronicznych oraz 20 baterii litowych na pasażera. Należy zabezpieczyć je przed zwarciem - zaciski akumulatorów powinny być chronione lub zamknięte, aby uniknąć kontaktu z metalowymi przedmiotami, w tym zaciskami innych akumulatorów.

Warto odwiedzić stronę Ryanair przed lotem, aby być na bieżąco.

Lot

Akumulatory do drona o pojemności do 100 Wh mogą być przewożone jedynie w bagażu podręcznym, w ilości maksymalnie 20 zapasowych baterii. Ważne jest, aby takie akumulatory były odpowiednio zabezpieczone przed możliwością zwarcia.

Dla baterii o pojemności od 100Wh do 160 Wh można przewieźć maksymalnie 2 baterie w bagażu podręcznym za zgodą przewoźnika. Ważne, aby każda bateria była indywidualnie zabezpieczona.

Aby przewieźć drona w bagażu rejestrowanym, wymagane jest pozwolenie od linii LOT. W tym celu należy skontaktować się z obsługą. Drony przechowywane w bagażu rejestrowanym muszą być całkowicie wyłączone i należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, aby uniknąć uszkodzeń. Dodatkowo wymagana jest zgoda przewoźnika.

Wizzair - dron w bagażu podręcznym: Czy przewóz jest możliwy?

Linia lotnicza Wizzair 9 stycznie 2023 roku poinformowała na swoim Twitterze, że przewóz dronów jest niedozwolony. Taką informację znajdujemy również na ich stronie internetowej Czy mogę zabrać ze sobą drona/ hoverboard? - “Nie, niestety, ze względów bezpieczeństwa nie wolno zabierać takich urządzeń ani na pokład, ani przewozić ich w bagażu rejestrowanym.” Takie informacje uzyskaliśmy również na czacie.

Lufthansa

W przypadku linii lotniczych Lufthansa przewożenie drona jest możliwe w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym. W przypadku nadawania drona trzeba jednak wyjąć z niego baterie (do 100 Wh) i wziąć ze sobą do bagażu podręcznego. Warto pamiętać, że zarówno urządzenia w bagażu rejestrowanym jak i baterie muszą być całkowicie wyłączone i zabezpieczone przed uszkodzeniem. Każda osoba jest ograniczona do maksymalnie 20 zapasowych baterii.

W przypadku urządzeń od 100 Wh do 160Wh możliwe jest przewożenie tylko w bagażu podręcznym za zgodą przewoźnika. Zabroniony jest przewóz baterii powyżej 160 Wh.

Warto odwiedzić stronę Lufthansa przed lotem, aby być na bieżąco.

KLM

Linie lotnicze KLM pozwalają na przewóz maksymalnie 15 urządzeń elektronicznych z baterią litową o pojemności do 100 Wh. W bagażu podręcznym, możesz zabrać do 20 zapasowych akumulatorów litowych o pojemności do 100 Wh. Ważne, aby wszystkie te urządzenia były całkowicie wyłączone. Jeśli chcesz przewieźć urządzenie z baterią litową o pojemności do 160 Wh, konieczne jest złożenie wniosku o specjalne pozwolenie. Należy pamiętać, że baterie o mocy przekraczającej 160 Wh nie są dozwolone.

Zapasowe akumulatory litowe są akceptowane jedynie w bagażu podręcznym. Przed podróżą należy upewnić się, że urządzenia zostały odpowiednio spakowane, aby chronić je przed ewentualnymi uszkodzeniami. Ważne jest, aby żadne z nich nie były uszkodzone, czy wadliwe.

Warto odwiedzić stronę KLM przed lotem, aby być na bieżąco.

Norwegian

Możesz przewieźć do 20 baterii do drona o pojemności do 100 Wh w bagażu podręcznym. Niedozwolone jest nadawanie ich w bagażu rejestrowanym. Pamiętaj, że wszystkie te urządzenia muszą być całkowicie wyłączone podczas podróży. Drona możesz nadać w bagażu rejestrowanym, jednak pamiętaj, aby wyjąć z niego akumulatory.

W przypadku zapasowych akumulatorów litowo-jonowych, o pojemności między 100 Wh a 160 Wh, obowiązują szczególne przepisy. Każda osoba może przewozić maksymalnie dwa takie akumulatory, które są dozwolone wyłącznie w bagażu podręcznym. Przed podróżą, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zgód od przewoźnika w celu przewiezienia takich akumulatorów.

Aby być na bieżąco warto odwiedzić stronę Norwegian przed podróżą.

Podsumowanie

Podróżując samolotem z dronem, przestrzegaj wymienionych wyżej zasad i przepisów. Zapoznaj się z wytycznymi linii lotniczych oraz państwa docelowego, ponieważ przepisy mogą różnić się od siebie. Przeważnie drona lepiej przewozić w bagażu podręcznym, aby mieć nad nim kontrolę i minimalizować ryzyko uszkodzenia. W przypadku akumulatorów zwróć uwagę na limity dotyczące pojemności i ilości, zależne od linii lotniczych. Zabezpiecz drona przed uszkodzeniem podczas transportu i ciesz się lotem!

 

Autor
Bartłomiej Rasztar
Redaktor specjalizujący się od 4 lat w dziedzinie e-commerce. Magister kierunku Zarządzanie - Marketing i Social Media. Pasjonat sportu, ekstremalnych przeżyć i wyzwań, którymi dzieli się na swoim Instagramie. Zainspirowany wykorzystaniem technologii w celu pokazywania świata w fascynujący i ciekawy sposób.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

pixel