Niegdyś w prezencie na komunię dzieci dostawały encyklopedie, zegarki i rowery. Trendy się wciąż zmieniają, obecnie im oryginalniejszy prezent, tym lepiej. Popularna jest wszelkiego rodzaju elektronika jak tablety, laptopy, smartfony. Niedawno mogliśmy zaobserwować modę nawet na quady! W dobie, kiedy wiele rzeczy jest dostępnych dla dzieci, ciężko je zaskoczyć czy wywołać radość i ekscytację z prezentu. Z naszego doświadczenia, pewnym jest, że dron zachwyci każdego 8- latka! Poza tym, że na pewno będzie to prezent, który zadowoli obdarowywanego, ma dodatkowe zalety. Dzięki niemu zapewnisz dziecku dawkę świeżego powietrza przy jednoczesnej nauce nowych technologii, co w obecnych czasach komputerów i Internetu jest bardzo istotne. Jednak dron to także pewna odpowiedzialność, która spoczywa na osobie dorosłej. Powinna, więc ona wybrać rozsądnie. Ten poradnik ma w tym pomóc ;)

Dron na komunię

Drony można podzielić na kilka kategorii- są one związane z technologią oraz tym, jakie ma być ich przeznaczenie. Najprostszy podział to taki na profesjonalne i rekreacyjne/zabawkowe i to własnie ta druga kategoria jest najbezpieczniejsza w przypadku dzieci w wieku komunijnym. Drony przedstawione poniżej wybrane zostały ze zróżnicowania produktu i ceny tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Drony na komunię za 100- 450 zł

Ciekawą propozycją są drony DIY. Obecnie większość dronów dostępnych w sklepach to drony już przygotowane do latania zaraz po wyjęciu z pudełka. Drony z klocków DIY sprawią podwójną radość i ze złożenia, i z latania. Podstawowy model składa się z klocków, kontrolera, silników, baterii i innych elementów istotnych do tego, aby dron wzniósł się w powietrze (https://megadron.pl/dron-z-klockow-do-budowy-diy-blocks/, https://megadron.pl/dron-z-klockow-do-budowy-diy/); najdroższy z modeli wyposażony został w kamerę FPV (podgląd na żywo) (https://megadron.pl/dron-z-klockow-do-budowy-diy-z-wifi/).

Ogromna popularnością cieszą się także drony gotowe do lotu, takie jak JJRC H31 (https://megadron.pl/jjrc-h31-wodoodporny-dron/) oraz JJRC H31C (https://megadron.pl/jjrc-h31-z-kamera-2mpix-wodoodporny/). Różnica między nimi jest jedna, a mianowicie H31 nie posiada kamery, a H31 C tak. Producent reklamuje je jako niezniszczalne i wodoodporne. Co do wodoodporności, należy pamiętać, iż dron może wpaść do kałuży, ale nie powinien się w niej zbyt długo kąpać. Loty podczas deszczu są dla tego modelu także dozwolone, ale także należy robić to z umiarem. Żaden elektroniczny przedmiot nie powinien być długo narażony na działanie wilgoci. Jeśli jednak chodzi o niezniszczalność, to faktycznie jest bardzo odporny na różne przeciwności losu.

Najbardziej znaną firmą produkującą drony rekreacyjne jest Syma. Bardzo dobrze rozwiązała kwestie podziału modeli pod kątem cen oraz zastosowań. Z każdej kolejnej rodziny dronów możemy znaleść dany model w wersji bez kamery, z kamerą bez podglądu i kamerą FPV. Jednym z najnowszych serii są X15 (https://megadron.pl/syma-x15/), X15C z kamerą (https://megadron.pl/dron-syma-x15c-rtf/), X15W z podglądem (https://megadron.pl/dron-syma-x15w-fpv/). To niewielki dron, sprawdzi się najlepiej do lotów w pomieszczeniach. Ma wiele atrakcyjnych funkcji jak obrót 3d, zawis, autostart i autolądowanie. W przypadku X15W możemy zaplanować lot drona w aplikacji. Dodatkowo, kalibracja w dronie wykonuje się tylko automatycznie.

Absolutnym klasykiem wśród dronów są Syma X5HC (https://megadron.pl/quadocopter-syma-x5hc-kamera-2mpix-zawis/) oraz X5HW (https://megadron.pl/syma-x5hw-podglad-na-zywo-fpv-zawis-dron/). Oba wyposażone są w kamery, jeden bez podglądu, a drugi z FPV. Są to drony  bardzo odporne na wypadki, szczególnie jeśli zamontuje się osłony śmigieł, dobrze będą sprawowały się na dworze w warunkach mniej wietrznych. Można nimi wykonywać mniej skomplikowane akrobacje.

Nowszą generacją powyżej przedstawionych dronów są: Syma X5UC (https://megadron.pl/syma-x5uc/) i X5UW (https://megadron.pl/akumulator-syma-x5uw-x5uc-500mah/).  Są nieco mniejsze od Symy X5HC/X5HW, dla niektórych mają atrakcyjniejszy wygląd, zdjęcia z kamery wyglądają naturalniej, a dron ma opcję planowania trasy w aplikacji. Będzie odpowiedni i do domu, i na dwór. W przypadku wersji X5UW, kamera FPV posiada większą rozdzielczość i większy zasięg od modelu Syma X5HW.

Kolejny  produkt, najdroższy z dotychczasowych – V686G ( https://megadron.pl/quadrocopter-wltoys-v686g-fpv/). Jeszcze do niedawna jego koszt przekraczał 600 zł. Ma największy zasięg, bo do 150 m i jest jedynym dronem, z tej półki cenowej, z wbudowanym w aparaturę ekranem, na którym mamy podgląd na żywo.

Drony na komunię do 1000 zł, w przedziale 450- 1000 zł

Nasz wybór- DJI Tello (https://megadron.pl/dji-tello/)

Ciężko było o drony z tej półki cenowej. Są to same nowości, które na rynku pojawiły się niedawno. Jeden z nich to DJI Tello, najtańszy na chwilę obecną produkt renomowanej marki DJI zajmującej się produkcją dronów profesjonalnych.

DJI Tello

Jest to zabawka, ale również platforma rozwoju i coś naprawdę imponującego. Sprzedawane przez DJI, ale opracowane przez firmę Ryzen, posiada podzespoły Intela. Po wyjęciu z pudełka, możesz powiedzieć, że kupiłeś dzieciom świetną zabawkę, ponieważ dzięki 13 minutom lotu, kontroli Wi-Fi, ewolucją w powietrzu, stabilizacji wizualnej i aparatowi 5MP będą pod wrażeniem. Stabilizacja oznacza, że Tello utrzymuje pozycję po puszczeniu drążków w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz do wysokości kilku metrów. System ten zastępuje GPS, więc go nie potrzebujesz. Dron DJI Tello łączy się z telefonem komórkowym lub tabletem, kontrolerem gier telewizyjnych, więc są tu możliwości! Zacznij zabawę z dziećmi już teraz!

Tello ma pewne ukryte talenty, nie służy tylko do rozrywki, zdjęć oraz nagrań. Możesz na przykład łatwo programować drona poprzez interfejs SDK, co będzie idealną nauką dla dzieci. Oznacza to, że możesz łatwo zrobić wiele szalonych rzeczy w domu, w pracy czy w szkole. Przy tym wszystkim oboje dużo się uczycie. Faktycznie masz dostęp do odpowiedniego narzędzia programistycznego SDK. Teraz możesz rozwijać funkcje i możliwości w wyjątkowo tani i łatwy sposób. Niezależnie od tego, jak będzie wyglądało, naprawdę będzie zabawnie z DJI Tello.

 


Parrot Mambo FPV (https://megadron.pl/parrot-mambo-fpv/) to kolejna propozycja. Dron ten różni się nieco od powyższych. Bardziej można go określić jako drona wyścigowego (ale wciąż zabawkowego). Ma oczywiście kamerę FPV, podgląd ułatwią nam gogle dołączone do zestawu. Mimo braku GPS, jest niezwykle stabilny, niemalże "stoi" w miejscu. Równie precyzyjnie wykonuje akrobacje.

 Parrot Mambo FPV


Syma X8pro (https://megadron.pl/syma-x8-pro-kamera-fpv-gps-zasieg-200m/) jest największym dronem w całym zestawieniu. Jest to zdecydowanie sprzęt, którym powinno się latać na zewnątrz, tym bardziej, że jako jeden z nielicznych dronów rekreacyjno- zabawkowych posiada GPS. Ma autostart i autolądowanie, zasięg do 200 m. Posiada podgląd na żywo, pokrętło w aparaturze pozwala zmienić kąt widzenia kamery.

 Sympa X8pro GPS

Drony na komunię powyżej 1000 zł

W tym przedziale cenowym znajduje się DJI Spark (https://megadron.pl/dji-spark/). Jest to niewątpliwie dron najwyższej jakości. Aparat 12 mpx, nagrania 1080p, możliwość ustawień aparatu, opcje takie jak zdjęcia panoramiczne i sferyczne. Spark może być sterowany przy pomocy kontrolera (w zestawie combo https://megadron.pl/dji-spark-fly-more-combo/), smartfona oraz gestów. Zasilany jest silnikami bezszczotkowymi, zatem najlepiej ze wszystkich nadaje się do latania na zewnątrz. Zawis wykonuje idealnie, ponieważ wspomagany jest przez GPS. Czas lotu to aż 15 minut, czyli prawie dwa razy większy od przedstawionych wyżej. Duża jest także gama kolorystyczna tych dronów, można wybrać coś i dla dziewczynki, i dla chłopca. Przy tym dronie należy pamiętać by przy locie dziecka znajdował się zawsze pełnoletni opiekun. Dziecku można udostępnić kontroler, ale to jednak osoba pełnoletnia musi być opiekunem lotu. Ten model jest popularnym dronem turystycznym, dlatego zakup ten większą radość sprawi także rodzicom, którzy chcieliby uwiecznić odwiedzone miejsca filmami i zdjęciami z powietrza (jakość nagrań i zdjęć jest na dobrym poziomie).

Gadżety jako prezent na komunię

Interesującą propozycją na prezent komunijny mogą być gimbale do smartfonów. Obecnie smartfon ma prawie każde dziecko, aby mogło mieć kontakt z rodzicami i znajomymi. Dzieci wykorzystują je oczywiście do innych rzeczy w tym oczywiście do zdjęć i filmików ;) Można to zamiłowanie obrócić w piękną pasję, hobby, może stać się w przyszłości sposobem na życie. Gimbal jest urządzeniem, dzięki któremu nagrania są płynne. Dzięki temu urządzeniu zwykłe ujęcia mogą stać się ujęciami filmowymi, a nagrania ze smartfona będziemy mogli oglądać na dużym telewizorze, bez jakichkolwiek drgań (przykładowe nagrania/zastosowania - https://www.youtube.com/watch?v=XaJTpZAVG0M ).  Gimbal wygląda trochę jak selfie stick, ale jest zmechanizowany. Nowością na rynku jest gimbal DJI Osmo Mobile 2 (https://megadron.pl/gimbal-dji-osmo-mobile-2/), jest to tańsza wersja DJI Osmo Mobile. Wprowadzono kilka udogodnień jak, np. akumulator działający do 15 h. Można też ładować na nim swojego smartfona, działa jako powerbank. Do tego jest niewielki i lekki. Na gimbalach DJI wzorowano Vimble C, tańszy odpowiednik wyprodukowany przez Feiyu– Tech. Może on nam służyć przez 5 h. Współpracuje z telefonami jak i kamerkami sportowymi.