Obecnie, gdy drony szturmem wdarły się do wielu gałęzi gospodarki oraz stały się ciekawym hobby dla wielu osób, nie trzeba wyjaśniać, czym one są oraz przytaczać szczegółowych definicji. Jednak, mówiąc najogólniej, są to bezzałogowe maszyny latające, sterowane ręcznie lub zautomatyzowane dzięki specjalistycznym algorytmom. Najpopularniejszym zastosowaniem dronów jest oczywiście filmowanie- korzystają z nich nie tylko profesjonaliści na planach filmowych,czy agencje reklamowe, ale również amatorzy zamieszczający swoje nagrania w serwisie Youtube. Co jednak należy wiedzieć przed zakupem drona z kamerą?

Rodzaje dronów do filmowania

Początków stosowania dronów do rejestracji obrazu możemy upatrywać w technologiach wywodzących się z wojska- to właśnie tam znalazły one pierwsze zastosowanie- nie chcąc niepotrzebnie narażać życia żołnierzy wysyłano na rekonesans bezzałogowe maszyny latające. Z czasem oczywiście technologia ta staniała na tyle, iż zaczęły interesować się nią firmy cywile- ten moment możemy uznać za narodziny dronów, jakie znamy dzisiaj. Gdy mowa o zastosowaniach czysto cywilnych, na myśl nasuwa się oczywiście filmowanie. Tu musimy zadać sobie pytanie- Jakiego rodzaju nagrania mamy zamiar utrwalać za pomocą drona? Obecnie, jakość kamer fabrycznie montowanych w dronach daje możliwość rejestrowania obrazu w formacie 4K, co jak na potrzeby pół-profesjonalistów i amatorów jest bardziej niż wystarczające.

Jeśli jesteśmy amatorami, którzy chcą wzbogacić swoje nagrania o ciekawe i estetyczne ujęcia z powietrza, nie warto od razu inwestować w sprzęt z najwyższej półki. Już wydatek w granicach 500 zł pozwoli nam na zakup pół-profesjonalnego drona z kamerą. Oczywiście będzie to sprzęt z ograniczonym zasięgiem, czasem pracy oraz kamerą, która nie zachwyca jakością (może jedynie zamocować pod drona profesjonalną kamerę sportową typu GoPro).  

Dron Syma X8pro

https://megadron.pl/syma-x8-pro-kamera-fpv-gps-zasieg-200m/

Ile kosztuje dron?

Czy na początek potrzebujemy czegoś więcej? Profesjonalne drony do filmowania są używane przy nagrywaniu produkcji reklamowych i filmów. Ich cena rozpoczyna się od 1500 zł, jest to jednak sprzęt, który umożliwia efektywne zastosowanie nawet w warunkach, w których tańsze drony mogą mieć problem z utrzymaniem się w powietrzu czy niewielkim zasobem energii w bateriach.

Dobrym przykładem budżetowego, ale bardzo udanego drona jest DJI SE, który posiada kamerę wraz z gimbalem. Zobacz więcej na https://megadron.pl/pl/menu/profesjonalne/drony-dji/mavic-mini-se-851.html

dji mini se

Obecnie najpopularniejszym dronem na rynku jest DJI Mavic AIR 2S, którego cena rozpoczyna się od 4899 zł

dji mavic air 2s

Złotą zasadą w przypadku profesjonalnych dronów jest- „nie ma górnej granicy cenowej”. Jeśli jesteśmy gotowi wydać 20 000 zł na drona z pewnością znajdziemy coś, co zaspokoi nasze potrzeby. Powyżej wspomniałem o profesjonalnych produkcjach filmowych realizowanych przy użyciu bezzałogowych maszyn latających- należy dodać do tego, iż niejednokrotnie realizatorzy takich nagrań montują na dronach zaawansowane technologicznie kamery, co jest zupełnie poza zasięgiem przeciętnego użytkownika.


DJI Inspire 2

https://megadron.pl/dji-inspire-2-combo-x5s-licencje/- profesjonalny dron dla profesjonalistów

Moda na filmowanie dronem

Filmowanie dronami przeżywa obecnie swego rodzaju boom- wszystko dzięki rozwojowi serwisu Youtube. Zamieszane są w nim nie tylko nagrania o charakterze eksperckim- recenzje, porównania, rankingi, ale również nagrania vlogowe, które dotyczą podróży, turystyki czy codziennego życia w innych krajach. W znacznym stopniu przyczyniło się to do rozpropagowania dronów jako sprzętu rekreacyjnego oraz służącego do wykonywania ciekawych nagrań wideo. Można zaobserwować trend wzrostowy w zainteresowaniu przeciętnych ludzi technologią wideofilmowania przy pomocy dronów. Optymistycznie zakładając należy przypuścić, iż jest to dopiero początek większej fascynacji bezzałogowymi maszynami latającymi.