Zapisz na liście
Stwórz nową listę

Wszystko o nowym dronie wyścigowym DJI FPV

2021-02-24
Wszystko o nowym dronie wyścigowym DJI FPV

W internecie od dłuższego czasu pojawiało się wiele informacji o pierwszym dronie wyścigowym DJI FPV. Zebraliśmy garść najświeższych faktów, które udało się ustalić. Zrobiło się ciepło, nie tylko na zewnątrz. Wszystko wskazuje, że niebawem będziemy mogli dostarczyć sobie nielada wrażeń na świeżym powietrzu!

 

Wemy już prawie wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym dronie DJI FPV, z wyjątkiem tego, jak lata i ile kosztuje. Nowy wyciek, który pojawił się na Facebooku, zawiera zdjęcia, specyfikacje. Być może najważniejszy szczegół obecnie? Zdjęcie kontroler „DJI Motion track” . Startujemy!

Kontroler ruchu - DJI Motion Track

Zaczniemy nie od drona, ale kontrolera. Pierwsze znane nam zdjęcie przedstawia rewolucyjny kontroler ruchu. Pozwoli to pilotowi z ograniczonym doświadczeniem w pilotowaniu drona (i tym, którzy dobrze radzą sobie z drążkami, ale szukają czegoś innego) na latanie dronem w nowy, intuicyjny sposób. Pomyśl o tym jak o kontrolerze Wii do latania.

Będzie to opcja sprzedawana oddzielnie od zestawu dronów. 

 

Widać, że ma spust do "gazu" , a także przyciski, które pozwolą ci przełączać się między trybami. Będzie miał również przycisk lub przełącznik służący do umieszczania drona w stabilnym zawisie. To byłaby świetna wiadomość dla nowszego pilota, którego lot może zmierzać w złym kierunku. Loty FPV są  dynamiczne, a możliwość przełączenia drona w tryb, który mógłby zapobiec awarii, byłaby niesamowita - i ma sens. Czy kontroler będzie kompatybilny z innymi dronami DJI? Obstawiamy, że tak!

Specyfiacja dron DJI FPV

 • Nowy dron DJI FPV może zaoferować do 20 minut . Maksymalna wysokość  6000 metrów npm., przy czym dron powinien mieć możliwość operowania na dystansie do 10 kilometrów w trybie FCC.
 • 12-megapikselowy czujnik aparatu, który jak zwykle jest przymocowany do gimbala, może nagrywać filmy w rozdzielczości 4K i maksymalnie 60 klatek na sekundę. Jednak DJI reklamuje, że nagrania co najmniej 720p mogą również przechwytywać do 120 klatek na sekundę. Zakres ISO aparatu wyposażonego w autofokus i stabilizację obrazu wynosi 100-12800. Prawodopobodnie gimbal będzie jednoosiowy, ale stabilizacja obrazu RockSteady znana z Osmo Action zapewni stabilny obraz. Dodatkowo zastosowanie gimbala pozwali na regulację kąta kamery w czasie lotu. Bitrate 120 Mbps. Kąt widzenia kamery to 142 °.
 • Akumulator DJI FPV Drone ma pojemność 2000 mAh i powinien być w stanie naładować się w ciągu 50 minut. Jeśli chcesz naładować kontroler i gogle, zajmuje to 2,5 godziny. Podczas sterowania dronem masz do wyboru szereg trybów, w tym normalny lot, tryb wyścigowy oraz tryb ręczny.
 • DJI wyposaża między innymi drona FPV w możliwość wykorzystania do ośmiu kanałów do transmisji radiowej, dzięki czemu na wyścigi można zaprosić nawet siedmiu znajomych. Zasadniczo powinno być tylko minimalne opóźnienie między.
 • Dodatkowo dostępne są dwa tryby nagrywania filmów podczas wyścigów: oprócz trybu normalnego dostępny jest również tzw. Tryb LED, dzięki któremu wyścigi można prowadzić w ciemności z oświetlonymi dronami.
 • Aby nie było problemów z kontrolą podczas wyścigów i ogólnie, gdy odległość do użytkownika jest większa, jakość obrazu jest automatycznie zmniejszana. Powinno to zapobiec wypadkom. W razie potrzeby do drona można podłączyć do siedmiu dodatkowych zestawów gogli FPV dla widzów.

Sterowanie

Dla tych, którzy nie są jeszcze wprawieni w lataniu FPV w trybie „Acro”, jest możliwość latania w trybie „Normalnym”. Dron lata wtedy z wykorzystaniem stabilizacji, jak inne produkty DJI. Ogranicza to również jego prędkość lotu i maksymalne wychylenie do około 25 °. Idealny sposób dla początkujących na rozpoczęcie przygody z FPV przy minimalnym ryzyku awarii.

Tryb sportowy przełącza się na aparaturze, zwiększając prędkość i podwajająć prędkość wznoszenia i opadania.

I tak, oczywiście, istnieje tryb „ręczny”, który daje Ci pełną kontrolę. Ale uwaga, musisz wiedzieć, jak latać w pełni ręcznie, zanim się na to zdecydujesz, inaczej prawdopodobnie się rozbijesz. W rzeczywistości pierwszą nauką będzie przyzwyczajenie siebie oraz naszego błędnika do lotu w goglach.

 

Dron będzie miał funkcję powrotu do domu, zabezpieczenie niskiego poziom naładowania baterii oraz wykrywanie przeszkód z przódu i na dole. Menu jest obsługiwane przez gogle.

Pierwsze, kosztowe kroki

Podczas gdy latanie zwykłym dronem typu DJI Mavic wydaje się dosyć bezpiecznie z dronami wyścigowymi nie jest już tak kolorowo. Mamy w głowie szybkie loty między drzewami. Czy DJI wypuści ubezpieczenie DJ Care Refresh do drona DJI FPV? Według nas tak, ale uważamy, że tutaj koszt będzie wyższy lecz możliwe, że do wykorzystania będzie większa ilość wymian. 

Jeżeli nie masz doświadczenie z FPV ze swojej strony polecamy zakup modelu typu whoop (zabudowany) do nauki latania FPV, którym możesz ćwiczyć w domu:

 • Dron wyścigowy BetaFPV Starter Kit - zestaw gotowy do lotu (dron, gogle, aparatura) wyposażony w silniki szczotkowe (mniejsza moc) przeznaczony do latania w domu oraz na zewnątrz przy bezwietrznej pogodzie. 
 • Dron wyścigowy BetaFPV Advanced Kit -  zestaw gotowy do lotu (dron, gogle, aparatura) wyposażona w silniki bezszczotkowe (większa moc) przeznaczony do latania na zewnątrz oraz w domu po opanowaniu podstaw

Oba modele wyposażone są w aparaturę z portem USB, która po podłączeniu do komputera pozwoli ćwiczyć na symulatorze lotu np. LiftOff.

Mayday, mayday, mamy problem!

To jest bardzo fajne. Kontroler drona posiada przycisk "paniki”, który pozwoli ci wyjść z kryzysowej sytuacji i umieścić go w stabilnym zawisie. To niewątpliwie uratuje niezliczone drony. O ile przy spokojnym locie taki przycisk będzie nieprzydatny, o tyle w trybie Acro będziemy jego przyjacielem. 

 

Bezpieczeństwo

Dron DJI FPV będzie prawodopodobnie wyposażony w system AirSense, który odbiera sygnały ADS-B z pobliskich załogowych statków powietrznych. Spowoduje to wysłanie ostrzeżenia do pilota - świetna funkcję zwiększająca świadomość sytuacyjną i funkcję, która powinna być prawie obowiązkowa w przypadku lotów FPV. Dzieje się tak, ponieważ wielu pilotów prawdopodobnie będzie latać w pojedynkę - mimo że większość przepisów wymaga posiadania obserwatora wizualnego podczas takich lotów. Kiedy nosisz gogle, nie zobaczysz nisko lecącej Cessny lub helikoptera lecącego w Twojej okolicy.

 

Podsumowanie

Od samego początku uważaliśmy, że ta maszyna będzie hybrydowym dronem, któy nie jest konkurencyjną dla rynku dronów FPV, ale urządzeniem, które zapewni dreszczyk emocji, unikając technicznej nauki, która często jest barierą wejścia dla wielu zainteresowanych światem FPV. 

To nowy dron, dla nowego sektora rynku. Podejrzewamy, że ten produkt poradzi sobie bardzo, bardzo dobrze - i wprowadzi zupełnie nową grupę pilotów do niesamowitych wrażeń z FPV. Osoby, które były zainteresowane rynkiem FPV nie będą miały teraz żadnej wymówki. No chyba, że cena, która obecnia nie jest znana.  Zabawka, która dostarczy dużo więcej frajdy i adrenaliny niż drony typu Mavic. Dla nas sprzęt "must have". Wszystko powinno wyjaśnić się już w marcu.

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o dronach FPV zobacz nasz artykuł "Czym jest latanie dronami FPV"

Według zdjęcia, które jest dostępne w internecie skład zestawu będzie prezentować się następująćo:

 

 • Dron DJI FPV
 • Gogle DJI FPV V2
 • Aparatura V2
 • Kabel zasilający AC
 • Inteligentny akumulator
 • Opaska na gogle
 • Drążki
 • Kabel zasilający do gogli
 • Śmigła
 • Bateria do gogli
 • Zasilacz sieciowy
 • Kabel do transmisji danych USB-C
 • Górna skorupa
 • 4 x Antena do gogli
 • Instrukcje
 • Kabel USB-C OTG
Autor
spec. Mateusz Hubert
Absolwent Akademii Morskiej, ukończył kierunek Internet w biznesie. Posiada świadectwo kwalifikacji VLOS. Na punkcie dronów i nowych technologii ma totalnego fioła, uwielbia też prędkość, więc lata dużo dronami wyścigowymi
Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel